INFORMACJE
Edukacja globalna to część kształcenia obywatelskiego i wychowania, która rozszerza jego zakres przez uświadamianie istnienia zjawisk i współzależności łączących ludzi i miejsca. Jej celem jest przygotowanie odbiorców do stawiania czoła wyzwaniom dotyczącym całej ludzkości.
Czym jest EG, więcej czytaj tu <<<<<
O projekcie Edukacja GLobalna ORE tutaj <<<<<
Materiały do edukacji wielokulturowej i antydyskryminacyjnej tutaj <<<<<
***
W listopadzie odbyła się już 22 edycja tego wydarzenia. Był to tradycyjnie trzeci tydzień listopada (od 16 do 20 listopada)
Tegoroczne hasło Tygodnia Edukacji Globalnej:
To nasz świat. Uczyńmy go lepszym!
Pilnie potrzebujemy ponownego przemyślenia naszego sposobu życia – od naszych przyzwyczajeń konsumpcyjnych, poprzez sposób, w jaki odnosimy się do siebie nawzajem i do środowiska naturalnego, a także sposób, w jaki wyobrażamy sobie rolę edukacji w naszym społeczeństwie, tak by stała się przedmiotem wspólnej troski. Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, musimy zjednoczyć się jako globalna społeczność i realizować ambitne cele, aby chronić naszą planetę.
TEG 2020!
Inspiracje do działań edukacyjnych, które można zrealizować w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej (ale nie tylko!)...Więcej czytaj tutaj <<<<
POBIERZ plakat Tygodnia Edukacji Globalnej!
***
Szukasz inspiracji?
Lubisz mówców motywacyjnych i słuchasz chętnie wypowiedzi innych aby przygotować siebie (także swoich uczniów) do dyskusji, do planowania?
Posłuchaj, poproś uczniów aby też posłuchali..
Interesujący materiał na zajęcia z doradztwa zawodowego, na lekcje wychowawcze, na zajęcia rozwijające.
Steve Jobs mówi między innymi, aby szukać swojej pasji, podążać za nią i ufać swojej intuicji.
Wystąpienie Stevea Jobsa na Uniwersytecie Stanford tutaj <<<
***
Konkursy dla szkół "25 lat Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w Polsce"
Wyniki konkursów MSZ dla szkół z okazji 25 lat Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w Polsce

***
Kompetencje społeczne i obywatelskie
Edukacja globalna w szkolnych programach nauczania- program zgodny z założeniami Wieloletniego programu współpracy rozwojowej na lata 2016-2020. Projekt realizowany w polskich szkołach, współfinansowany z programu współpracy rozwojowej MSZ RP
***
17 Celów Zrównoważonego Rozwoju oraz związanych z nimi 169 zadań, które mają zostać osiągnięte przez świat do 2030 roku. Dotyczą osiągnięć w 5 obszarach:ludzie, planeta, dobrobyt, pokój, partnerstwo. Cele obejmują szeroki zakres wyzwań, takich jak ubóstwo, głód, zdrowie, edukacja, równość płci, zmiany klimatu, zrównoważony rozwój, pokój, sprawiedliwość społeczna. Zastąpiły one Milenijne Cele Rozwoju, które miały być zrealizowane do 2015 roku.
***
Polecamy publikacje pełne gotowych scenariuszy, pomysłów na realizację EG w szkole:
Link do poradników TUTAJ <<<<<<
***
Edukacja globalna. Liderzy edukacji na rzecz rozwoju II
RODN "WOM" realizuje Projekt: "Edukacja globalna. Liderzy edukacji na rzecz rozwoju II" Projekt realizowany w polskich szkołach zgodnie z podstawą programową oraz "Wieloletnim programem współpracy rozwojowej na lata 2016-2020"
Główne cele programu Edukacja globalna to:
• wzmocnienie obecności edukacji globalnej na wszystkich szczeblach edukacji formalnej, w szczególności przez rozwijanie kadr dydaktycznych, narzędzi edukacyjnych oraz promocję edukacji globalnej w środowisku szkolnym;
• zwiększenie świadomości szerokiej publiczności na temat współzależności globalnych.
fax. 32 258 18 53
e-mail: aczarli@womkat.edu.pl

WARTO PRZECZYTAĆ
#MyFreedomDay. Czym jest dla Was wolność?
Czy wiecie, że...
Na świecie jest obecnie ponad 40 mln niewolników.
71% to kobiety i dziewczynki.
10 mln to dzieci.
Szacuje się, że w ciągu ostatnich 5 lat ponad 89 mln osób doświadczyło jakiejś formy niewolnictwa i wie, co znaczy stracić wolność.
Współczesne niewolnictwo rzadko jest widoczne na pierwszy rzut oka. Jednak można mu przeciwdziałać i każdy z nas może mieć w tym swój udział.
Kulczyk Foundation włącza się w inicjatywę CNN #MyFreedomDay.