Jesteś tutaj: Strona główna > O ośrodku> Edukacja globalna

Edukacja globalna

INFORMACJE

Edukacja globalna to część kształcenia obywatelskiego i wychowania, która rozszerza jego zakres przez uświadamianie istnienia zjawisk i współzależności łączących ludzi i miejsca. Jej celem jest przygotowanie odbiorców do stawiania czoła wyzwaniom dotyczącym całej ludzkości.


Czym jest EG, więcej czytaj    tu <<<<< 

O projekcie Edukacja GLobalna ORE    tutaj <<<<<

Materiały do edukacji wielokulturowej i antydyskryminacyjnej    tutaj <<<<<

***

W listopadzie odbyła  się już 22 edycja tego wydarzenia. Był to tradycyjnie trzeci tydzień listopada (od 16 do 20 listopada) 

Tegoroczne hasło Tygodnia Edukacji Globalnej:

To nasz świat. Uczyńmy go lepszym!

Pilnie potrzebujemy ponownego przemyślenia naszego sposobu życia – od naszych przyzwyczajeń konsumpcyjnych, poprzez sposób, w jaki odnosimy się do siebie nawzajem i do środowiska naturalnego, a także sposób, w jaki wyobrażamy sobie rolę edukacji w naszym społeczeństwie, tak by stała się przedmiotem wspólnej troski. Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, musimy zjednoczyć się jako globalna społeczność i realizować ambitne cele, aby chronić naszą planetę.
 

TEG 2020!

Inspiracje do działań edukacyjnych, które można zrealizować w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej (ale nie tylko!)...Więcej czytaj tutaj <<<<

POBIERZ plakat Tygodnia Edukacji Globalnej! 

*** 

 

Szukasz inspiracji?

Lubisz mówców motywacyjnych i słuchasz chętnie wypowiedzi innych aby przygotować siebie (także swoich uczniów) do dyskusji, do planowania?

Posłuchaj, poproś uczniów aby też posłuchali..

Interesujący materiał na zajęcia z doradztwa zawodowego, na lekcje wychowawcze, na zajęcia rozwijające.

Steve Jobs mówi między innymi, aby szukać swojej pasji, podążać za nią i ufać swojej intuicji.

Wystąpienie Stevea Jobsa na Uniwersytecie Stanford     tutaj <<<

 

***  

Konkursy dla szkół "25 lat Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w Polsce"

 

Wyniki konkursów MSZ dla szkół z okazji 25 lat Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w Polsce

 

 
 
 Ministerstwo Spraw Zagranicznych uprzejmie zawiadamia o wynikach konkursów upamiętniających 25 rocznicę przystąpienia przez Polskę do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, zorganizowanych pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Ośrodka Rozwoju Edukacji.

czytaj więcej tutaj <<<  

***

Kompetencje społeczne i obywatelskie

Edukacja globalna w szkolnych programach nauczania- program zgodny z założeniami Wieloletniego programu współpracy rozwojowej na lata 2016-2020. Projekt realizowany w polskich szkołach, współfinansowany  z programu współpracy rozwojowej MSZ RP

więcej tutaj <<<

 

***

 

17 Celów Zrównoważonego Rozwoju oraz związanych z nimi 169 zadań, które mają zostać osiągnięte przez świat do 2030 roku. Dotyczą osiągnięć w 5 obszarach:ludzie, planeta, dobrobyt, pokój, partnerstwo. Cele obejmują szeroki zakres wyzwań, takich jak ubóstwogłódzdrowie, edukacjarówność płcizmiany klimatuzrównoważony rozwój, pokój, sprawiedliwość społeczna. Zastąpiły one Milenijne Cele Rozwoju, które miały być zrealizowane do 2015 roku.

więcej tutaj>>>

***

Polecamy publikacje pełne gotowych scenariuszy, pomysłów na realizację EG w szkole:

Link do poradników TUTAJ   <<<<<<

***

 

Edukacja globalna. Liderzy edukacji na rzecz rozwoju II

 

RODN "WOM" realizuje  Projekt: "Edukacja globalna. Liderzy edukacji na rzecz rozwoju II" Projekt realizowany w polskich szkołach zgodnie z podstawą programową oraz "Wieloletnim programem współpracy rozwojowej na lata 2016-2020"

Główne cele programu Edukacja globalna to:


• wzmocnienie obecności edukacji globalnej na wszystkich szczeblach edukacji formalnej, w szczególności przez rozwijanie kadr dydaktycznych, narzędzi edukacyjnych oraz promocję edukacji globalnej w środowisku szkolnym;
• zwiększenie świadomości szerokiej publiczności na temat współzależności globalnych.

 

 

Koordynatorem regionalnym w RODN “WOM” jest Anna Czarlińska-Wężyk-nauczyciel konsultant, certyfikowany trener EG – kontakt w sprawach projektu: 
tel.32 203 59 67 w. 223
fax. 32 258 18 53
e-mail: aczarli@womkat.edu.pl

 

 

 

WARTO PRZECZYTAĆ

                                          

 #MyFreedomDay. Czym jest dla Was wolność? 

Czy wiecie, że...

Na świecie jest obecnie ponad 40 mln niewolników.
71% to kobiety i dziewczynki.
10 mln to dzieci.
Szacuje się, że w ciągu ostatnich 5 lat ponad 89 mln osób doświadczyło jakiejś formy niewolnictwa i wie, co znaczy stracić wolność. 

Współczesne niewolnictwo rzadko jest widoczne na pierwszy rzut oka. Jednak można mu przeciwdziałać i każdy z nas może mieć w tym swój udział.

Kulczyk Foundation włącza się w inicjatywę CNN #MyFreedomDay.

 Więcej tu <<<<