EDUKACJA REGIONALNA I GLOBALNA
EDUKACJA GLOBALNA | EDUKACJA REGIONALNA |
W powyższych zakładkach znajdą Państwo materiały z określonych dziedzin: edukacja globalna (w tym międzykulturowa i antydyskryminacyjna), edukacja regionalna.
***
Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2020/2021
- Wdrażanie nowej podstawy programowej w szkołach ponadpodstawowych ze szczególnym uwzględnieniem edukacji przyrodniczej i matematycznej. Rozwijanie samodzielności, innowacyjności i kreatywności uczniów.
- Wdrażanie zmian w kształceniu zawodowym, ze szczególnym uwzględnieniem kształcenia osób dorosłych.
- Zapewnienie wysokiej jakości kształcenia oraz wsparcia psychologiczno – pedagogicznego wszystkim uczniom z uwzględnieniem zróżnicowania ich potrzeb rozwojowych i edukacyjnych.
- Wykorzystanie w procesach edukacyjnych narzędzi i zasobów cyfrowych oraz metod kształcenia na odległość. Bezpieczne i efektywne korzystanie z technologii cyfrowych.
- Działania wychowawcze szkoły. Wychowanie do wartości, kształtowanie postaw i respektowanie norm społecznych.
- Uwzględnienie w procesach edukacyjnych wymagań egzaminacyjnych dotyczących egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego przeprowadzanego w roku 2021.
***
W epoce globalizacji, w stale jednoczącej się Europie, umiejętność radzenia sobie w odmiennej kulturze stała się kompetencją ważną i potrzebną
więcej tutaj <<<<
***
"Edukacja międzykulturowa-koncepcja pedagogiczna, której celem jest poszerzanie własnej tożsamości jednostkowej i społecznej przez kontakt z innymi kulturami, kształtowanie rozumienia odmienności kulturowych, wyzbywanie się uprzedzeń i stereotypów (np. etnicznych bądź religijnych) oraz propagowanie postaw tolerancji i dialogu; sformułowana w latach 90. XX w. w krajach zróżnicowanych etnicznie bądź o wysokim procencie cudzoziemców, m.in. w Niemczech, USA, Wielkiej Brytanii; stanowi ważny element m.in. edukacji historycznej, społecznej, religijnej i językowej."
źródło: https://encyklopedia.pwn.pl/
Informacje
Muzeum Polin zaprasza....zobacz muzeum z zewnątrz tu <<<
Muzeum POLIN zaprasza do korzystania z bogatej oferty: warsztatów dla przedszkoli, warsztatów dla szkół, oprowadzania po wystawie stałej, spotkań ze świadkami historii, kursów doskonalących i szkoleń dla nauczycieli oraz bazy materiałów edukacyjnych, w której znajdziesz m.in. podręczniki, scenariusze lekcji, filmy.

Oferta pdf dla szkół tutaj <<<
Więcej informacji na stronie MUZEUN, kliknij tutaj <<<<
***
Nagroda „Za naprawianie świata” dla nauczycieli
16 listopada po raz 14. przyznano Nagrodę im. Ireny Sendlerowej. Tegoroczną laureatką została Agnieszka Jankowiak-Maik, nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie z Poznania. Wśród wyróżnionych znalazła się Agnieszka Kraińska, nauczycielka z naszego wojeówdztwa- uczy wiedzy o społeczeństwie w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Karola Miarki w Żorach.
Gratulujemy!
***
Edukacja wielokulturowa i antydyskryminacyjna
Kalendarz wielokulturowy<<<
Materiały dydaktyczne:
- Seria filmowa „Narracje Migrantów”
- Książeczka-komiks "Dzieciaki przeciwko przemocy"
- Szkoła integracji międzykulturowej - publikacja dla pedagogów i psychologów szkolnych oraz dla nauczycieli, którzy kształcą klasy międzykulturowe
- Jak uczyć o uchodźcach?
- Inny w polskiej szkole
- Jak rozmawiać o WIELOKULTUROWOŚCI
- PAKIET EDUKACYJNY „Cały świat w naszej klasie” - nowatorskie źródło wiedzy i zabawy dla dzieci w wieku 5-6 lat oraz wsparcie dla wychowania do tolerancji dla rodziców i nauczycieli
- "Cały świat w klasie"-pakiet edukacyjny dla dzieci 13-15 lat
- BARWY INTEGRACJI pakiet metodyczny do prowadzenia zajęć z edukacji międzykulturowej
- Romowie w sieci – edukacyjny portal multimedialny- Materiały z zakresu antydyskryminacji i wielokulturowości
- Scenariusze zajęć Fundacji Edukacji Międzykulturowej
- Baza otwartych zasobów edukacyjnych z zakresu edukacji globalnej (sprawiedliwości, otwartości, tolerancji i szacunku)
INFORMACJE
RODN "WOM" w Katowicach realizuje projekt
"Edukacja globalna.Liderzy edukacji na rzecz rozwoju II"
Projekt koordynuje Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie:
Projekt współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Szkoły, które w tym roku przystąpiły do projektu (lub kontynuują swoje działania z poprzednich lat) w naszym województwie i tworzą sieć tzw. Sląskie1:
tutaj <<<
EDUKACJA REGIONALNA
|
![]() |