Konkurs 20 lat samorządu
Śląskie WOM
Termin: 15.03.2019
Prowadzący szkolenie: Paweł Matyszkiewicz

Wydarzeniem wpisującym się w obchody 20 - lecia utworzenia samorządu województwa śląskiego jest wojewódzki konkurs z wiedzy o społeczeństwie „20 lat samorządu terytorialnego w województwie śląskim” skierowany do uczniów szkół podstawowych i dotychczasowych gimnazjów z województwa śląskiego.

Do przeprowadzenia konkursu, którego organizatorem jest Województwo Śląskie zaangażowany został Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach oraz III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Katowicach.

Konkurs „20 lat samorządu terytorialnego w województwie śląskim” przebiegać będzie dwuetapowo:

• Etap I – szkolny
  • Etap II – wojewódzki

Cele konkursu

Konkurs służyć ma:

• kształtowaniu postaw patriotycznych oraz przywiązania do „małej ojczyzny”
  • rozbudzaniu zainteresowań uczniów problematyką szeroko pojętej edukacji obywatelskiej
  • pogłębianiu wiedzy z  zakresu zagadnień socjologicznych, politologicznych, prawnych
  • doskonaleniu rozumienia zasad i procedur demokracji
  • doskonaleniu umiejętności selekcji informacji
  • doskonaleniu umiejętności analizy materiałów źródłowych
  • kształtowaniu umiejętności rozpoznawania i  oceny problemów współczesnego świata

Adresaci konkursu

Do udziału w konkursie zapraszamy młodzież szkół podstawowych oraz dotychczasowych gimnazjów z województwa śląskiego.

Regulamin konkursu

1. W etapie szkolnym konkursu udział biorą uczniowie szkół podstawowych, dotychczasowych gimnazjów lub szkoły ponadgimnazjalnej na zasadzie dobrowolności.

Zgłoszenia szkoły do konkursu dokonuje dyrektor szkoły lub osoba przez niego upoważniona do dnia 13 marca  2019 roku „on-line” za pomocą arkusza zgłoszeniowego dostępnego na stronie internetowej: https://www.womkat.edu.pl/pl/Info/Konkurs__20_lat_samorzadu_terytorialnego_w_wojewodztwie_slaskim_

2. Zestaw pytań i zadań konkursowych do etapu szkolnego zostanie przesłany na adres  e-mailowy szkoły w dniu 14 marca 2019 r. między godz. 13:00 a 14:00. Dyrektor szkoły organizuje powielenie arkuszy konkursowych w ilości równej liczbie uczestników w warunkach zapewniających dochowanie tajności ww. arkuszy.

3. Za przeprowadzenie etapu szkolnego w dniu 15 marca 2019 roku o godz. 9:00 odpowiada Szkolna Komisja Konkursowa w liczbie dwóch osób, powołana przez dyrektora szkoły. Etap szkolny konkursu trwa 45 minut.

4. Po przeprowadzeniu etapu szkolnego konkursu, do dnia 20 marca 2019 roku, Szkolna Komisja Konkursowa przesyła:

• - drogą elektroniczną na adres e-mail 20latsamorzad@womkat.edu.pl informacje  o zwycięzcach: (imię i nazwisko dwóch uczestników konkursu, którzy w etapie szkolnym zdobyli najwięcej punktów, liczbę punktów, liczbę uczestników etapu szkolnego konkursu oraz imię i nazwisko nauczyciela przygotowującego uczniów),
  • - drogą elektroniczną na adres e-mail 20latsamorzad@womkat.edu.pl zeskanowane prace najlepszych uczniów.

Kwalifikacji do finału konkursu dokonuje Wojewódzka Komisja Konkursowa powoływana przez Organizatora Konkursu. Decyduje ona o liczbie uczestników konkursu wojewódzkiego na podstawie informacji uzyskanych z poszczególnych szkół, w których odbył się etap szkolny konkursu. Szkoły o zakwalifikowaniu uczniów do etapu wojewódzkiego zostaną powiadomione drogą elektroniczną.

5. Finał wojewódzki konkursu odbędzie się 4 kwietnia 2019  roku o godz. 12:00 w RODN „WOM” w Katowicach. Uczniowie zgłaszają się przynajmniej 30 minut przed wyznaczonym czasem z ważną legitymacją szkolną. Test etapu wojewódzkiego trwa 60 minut. Po tym czasie uczniowie i towarzyszący im nauczyciele wysłuchają wykładów oraz obejrzą występ zespołu młodzieżowego.
W tym czasie Wojewódzka Komisja Konkursowa sprawdzi testy  i wyłoni laureatów wykazujących się największą wiedzą z tematyki konkursowej. Nagrody i dyplomy wręczą przedstawiciele Województwa Śląskiego.

6. Wątpliwości występujące w realizacji Konkursu, a nieuregulowane w niniejszym regulaminie, rozstrzyga Wojewódzka Komisja Konkursowa.

7. Wyniki etapu wojewódzkiego konkursu zostaną umieszczone na stronie internetowej RODN „WOM” w Katowicach i stronie internetowej Konkursu.

1. Karta uczestnika
  2. Literatura I etap