Jesteś tutaj: Strona główna > Przedmioty> Przedmioty przyrodnicze

Przedmioty przyrodnicze

Szanowni Państwo,

miło mi poinformować, że starania o włączenie zagród edukacyjnych do programu dofinansowania wycieczek szkolnych MEiN „Poznaj Polskę” przyniosły skutek i tegoroczna edycja programu, która właśnie wystartowała, została  rozszerzona o priorytet „Odkrywamy Skarby Wsi” realizowany w zagrodach edukacyjnych i skansenach. Tym samym podmioty prowadzące szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, wnioskujące o dofinansowanie wycieczek szkolnych w ramach programu „Poznaj Polskę”  mogą realizować wycieczki szkolne również w zagrodach edukacyjnych.

Bardzo proszę o rozpowszechnienie informacji o programie Poznaj Polskę wśród nauczycieli i dyrektorów szkół ponieważ mamy informacje z terenu, że wielu z nich nie wie, że Program się rozpoczął.

Nabór dla szkół, które do tej pory nie korzystały z programu trwa od 6 marca. Pozostałe placówki mogą rozpocząć rekrutację od 20 marca. Nabór ciągły, do wyczerpania środków. Skoro decyduje kolejność zgłoszeń ważne, aby nasze województwo również skorzystało z tego programu. 

Więcej informacji o programie „Poznaj Polskę” pod linkiem  https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/poznaj-polske

Serdecznie pozdrawiam, 

Renata Rosiek

Starszy specjalista ds. agroturystyki i WGD

Wojewódzki Koordynator Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych

Serdecznie zapraszam Was do udziału w nadchodzących wydarzeniach, organizowanych w murach Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu:

1) 24 marca (piątek) - konferencja z okazji Światowego Dnia Wody: RZEKA ODRA 2022 – CO WIEMY O KATASTROFIE EKOLOGICZNEJ -> https://us.edu.pl/centra-badawcze/scw/konferencja-rzeka-odra-2022-co-wiemy-o-katastrofie-ekologicznej/

2) 25-26 marca (weekend) - Giełda Minerałów + plus sesja popularnonaukowa (25.03 godz. 17:00) - w programie:

  • dr hab. Krzysztof Szopa, prof. UŚ   „Terra mineralia- szukając skał i minerałów na pograniczu RPA i Namibii”
  • dr Andrzej Boczarowski  "W cieniu wulkanicznej katastrofy" (widowisko popularnonaukowe)
  • dr Dawid Surmik  „Paleopatologia, czyli na co mogły chorować dinozaury?"

https://www.facebook.com/SosnowieckaGieldaMineralow 

3) 14 kwietnia (piątek) - VIII WIECZÓR Z GEOGRAFIĄ PRZED MATURĄ -> https://ptgeo.org.pl/2023/03/viii-wieczor-z-geografia-przed-matura/

4) 21 kwietnia (piątek): GeoPiknik na Żylecie - wydarzenie popularnonaukowe, między 10 a 19, w ramach którego na Żylecie będą odbywały się warsztaty (w laboratoriach, salach komputerowych, stacji meteo i na dachu), wykłady, zwiedzanie stoisk pokazowych, zwiedzanie Muzeum Nauk o Ziemi, wernisaż fotografii pracowników, gra miejska oraz escape room. -> na razie zapraszamy do śledzenia wydarzenia na Facebooku https://fb.me/e/4jMvl7z8m , ale wkrótce informacja pojawi się też na stronie https://ptgeo.org.pl oraz https://us.edu.pl/wydzial/wnp/

[21 marca ogłosimy konkurs (tym razem sportowy) związany z GeoPiknikiem] 

Z geograficznym pozdrowieniem,

Marta Chmielewska

Przewodnicząca Oddziału Katowickiego PTG

 

Fundacja Banku Ochrony Środowiska zaprasza do udziału w 2 projektach: 

TRADYCYJNY SAD – projekt grantowy mający na celu szerzenie wiedzy na temat starych odmian drzew owocowych. Strona projektu: tradycyjnysad.pl

ŚWIAT OCZAMI MŁODYCH – konkurs kreatywny na projekty murali dotyczących zagrożonych gatunków roślin i zwierząt w Polsce. Strona projektu: oczamimlodych.pl

Ponadto trwa rejestracja do wiosennego etapu projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”, kierowanego do uczniów klas I-III ze szkół podstawowych. Zgłoszenia przesyłać można do końca lutego br.

Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie: zdrowojem.fundacjabos.pl 

 

15 stycznia 2023 rusza IX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego „Mistrz Recyklingu i Przyjaciele” dla dzieci szkół podstawowych. Jakie zadania mamy dla Was tym razem? 

ŚwiatRecyklingu –  zagraj  z nami w grę, w której każdy materiał, każda drobinka jest cenna i ma konkretną wartość. 

Recykling polega na ponownym wykorzystaniu odpadów. W naturze nie ma odpadów! Każdy element ekosystemu wytwarza materię, która jest następnie wykorzystywana przez inne organizmy.Możemy czerpać inspirację z przyrody, aby zmienić nasze metody produkcji i gospodarkę odpadami. Wszystko można zaprojektować w taki sposób, żeby każdy element można było ponownie użyć.  

Takie podejście będzie potrzebne, aby wziąć udział w IX edycji ogólnopolskiego konkursu ekologicznego Mistrz Recyklingu i Przyjaciele w 2023 roku. Konkurs dedykujemy uczniom klas 4-8 szkół podstawowych.  

Czytaj więcej tutaj >>>

************************************************************************************
 
Badanie potrzeb w zakresie edukacji ekologicznej w szkołach.
 

Śląski Ruch Klimatyczny przygotowuje nowe narzędzie pomagające w prowadzeniu edukacji ekologicznej w szkołach - kalkulator śladu ekologicznego. W ramach narzędzia przygotowana zostanie aplikacja i scenariusze warsztatów. Chcielibyśmy poznać potrzeby nauczycielek i nauczycieli związane z tego typu narzędziem, żeby lepiej dostosować je do Państwa potrzeb. W tym celu prosimy o wypełnienie poniższej ankiety.