Egzamin maturalny w formule 2023 - rok szkolny 2024/2025
Informatory:
INFORMATOR o egzaminie maturalnym w Formule 2023 od roku szkolnego 2024/2025 CZĘŚĆ OGÓLNA
INFORMATOR o egzaminie maturalnym z języka polskiego jako przedmiotu obowiązkowego (część ustna oraz część pisemna na poziomie podstawowym) od roku szkolnego 2024/2025
INFORMATOR o egzaminie maturalnym z języka polskiego jako przedmiotu dodatkowego (część pisemna na poziomie rozszerzonym) od roku szkolnego 2024/2025
Podstawa programowa kształcenia ogólnego z komentarzem. Szkoła ponadpodstawowa: liceum ogólnokształcące, technikum oraz branżowa szkoła I i II stopnia. Język polski
https://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_MATURALNY_OD_2023/podstawa_programowa/jezyk-polski.pdf
Znowelizowana lista lektur szkoła ponadpodstawowa. ORE 2021
Zadania jawne - rok 2025
Język POLSKI_Zadania jawne na 2025 r._KOMUNIKAT.pdf (cke.gov.pl)
Egzamin ósmoklasisty
Podstawa programowa kształcenia ogólnego:
SP_PP_2017_Jezyk_polski.pdf (cke.gov.pl)
Znowelizowana lista lektur w podstawie programowej języka polskiego z komentarzem
Informator o egzaminie ósmoklasisty w roku szkolnym 2023/2024 oraz od roku szkolenego 2024/2025. Zasady przeprowadzania i przystępowania do egzaminu
Stres egzaminacyjny. Materiały dla uczniów, rodziców i nauczycieli
Zestawy zadań powtórkowych
https://www.cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/materialy-dodatkowe/zestawy-zadan-powtorkowych/
Arkusze pokazowe
https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/materialy-dodatkowe/arkusze-pokazowe-grudzien-2017#
Materiały edukacyjne
Portal kronika.gov.pl. gromadzi cyfrowe kopie najcenniejszych lub zagrożonych zniszczeniem obiektów kultury i nauki.
Użytkownicy portalu mają do dyspozycji ponad 15 milionów obiektów pogrupowanych w ramach 64 kategorii tematycznych, w tym m.in.:
Wszyscy zainteresowani mogą korzystać z dokumentów pochodzących z różnych epok historycznych, książek, mogą stworzyć własną, wirtualną kolekcję zasobów kultury.
Portal administrowany przez MEN – oferuje gotowe materiały dydaktyczne. Przygotowane zestawy ćwiczeń pozwalają śledzić postępy uczniów. Istnieje możliwość indywidualizacji pracy – też materiały i ćwiczenia w wersji rozszerzonej.
Materiały są zgodne z podstawą programową dla szkoły podstawowej i szkół średnich, udostępnione na otwartej licencji Creative Commons, to znaczy, że nauczyciele mogą dowolnie wykorzystywać, przerabiać, drukować i kopiować dostępne tam materiały, w tym filmy edukacyjne
i audiobooki. Na platformie są dostępne przykładowe programy nauczania i scenariusze lekcji.
Zarejestrowani użytkownicy mogą korzystać z edytora treści, nauczyciel może udostępniać materiały nawet tym uczniom, którzy nie są zarejestrowani.
Opracowane zostały konkretne tematy, np. Mowa – pismo – Internet, czyli jak zmienia się komunikacja; Od Urszuli do Hanny. Treny Jana Kochanowskiego jako cykl poetycki; Po co nam tradycja klasyczna?; Od mitów do literatury …
W każdym kafelku pod tematem streszczenie w formie haseł.
Na stronie: konspekt lekcji, a w nim odwołania do innych tekstów kultury, przypomnienie terminologii i potrzebnych definicji, ćwiczenia.
https://lektury.gov.pl/
Na tym portalu uczniowie i nauczyciele znajdą większość lektur szkolnych, można pobierać książki na swój komputer, ebook, czy komórkę – nie trzeba się logować, ani zakładać konta.
Ukraiński odpowiednik polskich lektur, też tłumaczenia klasyki światowej i polskiej
https://ninateka.pl/edu
Na tej stronie polonista znajdzie filmy fabularne, dokumentalne, reportaże, spektakle teatralne, opery, koncerty, audycje radiowe, relacje dokumentujące życie teatralne i społeczne. Materiały są dostępne bez logowania.
Ninateka zakładka EDU – specjalnie dla polonistów – scenariusze lekcji i materiały edukacyjne
W zakładce literatura: słuchowiska, poezja, proza, o literaturze, dramat (np. audycja O dwóch głównych etapach twórczości Sławomira Mrożka, audycja: Rozmowa na temat postaci szekspirowskich …)
też zakładki: film, teatr, muzyka, sztuka, publicystka, kolekcje, media i technologie
Materiały dla nauczycieli chcących wyjść poza podstawę, bardziej dla klas humanistycznych, raczej szkoły średnie.
https://www.cke.gov.pl/
Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisji okręgowych – informatory zawierające przykładowe zadania z rozwiązaniami do egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego - warto śledzić na bieżąco.
http://sienkiewicz.promocjaksiazki.pl/przygoda/Cykl czterech lekcji poświęconych powieści Henryka Sienkiewicza W pustyni i w puszczy, powiązany z internetową platformą wiedzy i grą planszową. Rzecz powstała w ramach projektu Instytutu Książki, pod merytorycznym kierunkiem pracowników Wydziału Polonistyki UJ. Platforma dostarcza dzieciom sporo interesujących i przyjaźnie podanych informacji na temat książki i kontekstu jej powstania, pozwala także samodzielnie sprawdzić wiedzę. Obok materiałów przeznaczonych dla dzieci, na platformie znajdują się sprawdzone w praktyce scenariusze lekcji, które można pobrać bezpłatnie (http://sienkiewicz.promocjaksiazki.pl/przygoda/ - zakładka Edukacja), gra planszowa dla chętnych do zakupienia.
https://teatrwielki.pl/
Teatr Wielki Opera Narodowa – możliwość zobaczenia on-line wielu spektakli (np. Bajko, gdzie jesteś?, Śpiąca królewna, Straszny dwór, Tosca), wirtualny spacer po Teatrze Wielkim i po wystawach w Galerii Opera (np. Władysław Hasior, Viva Moniuszko, Ignacy Jan Paderewski. Anatomia geniuszu).
Infografiki ściągniecie tutaj:
https://otwartakultura.org/wiedza/infografiki/swoboda-uzycia-grafiki-i-muzyki/
https://otwartakultura.org/wiedza/infografiki/creative-commons-instrukcja-obslugi/
https://culture.pl/pl - serwis informujący o najciekawszych wydarzeniach związanych z polską kulturą na całym świecie. sylwetki artystów, recenzje, eseje, opisy i informacje o instytucjach kultury. Portal Culture.pl prowadzony jest przez Instytut Adama Mickiewicza - narodową instytucję kultury, której zadaniem jest budowanie marki Polska w wymiarze kultury oraz udział w międzynarodowej wymianie kulturalnej.
https://niezlasztuka.net/o-sztuce/ - artykuły o sztuce, wydarzenia kulturalne, portfolia
https://klp.pl/motywy-literackie/
https://polonista.wombb.edu.pl/ W zakładce >> Egzamin ósmoklasisty
Tadeusz Różewicz - scenariusze lekcji:
https://wakelet.com/wake/0Vb-NYIgif_5-r5pb6gws
Film:
Tadeusz Różewicz. Dokument - Bing video
Krzysztof Kamil Baczyński - scenariusze lekcji:
https://wakelet.com/wake/gW7QWAJ8e_4AJa8BOb92x
Stanisław Lem
Wybrane utwory Lema w formie e-booków można bezpłatnie czytać online lub pobrać w formatach EPUB, MOBI i PDF z biblioteki cyfrowej polona.pl
link do filmu Szpital przemienienia (1978) - Bing video
link do prezentacji
Lem poza fantastyką czyli realistyczny obraz wojny w "Szpitalu przemienienia" - Wakelet
Literacki Nobel
Literacka nagroda Nobla 2023: Jon Fosse - nagrodzony za „za nowatorskie sztuki i prozę, które dają wyraz temu, co niewypowiedziane”.
Jon Fosse urodził się 29 września 1959 roku w Haugesund. Od lat uważany jest za jednego z najwybitniejszych norweskich dramatopisarzy. Tworzy w języku nynorsk. Debiutował w 1983 roku książką „Czerwone, czarne”. Jego pierwsza sztuka teatralna, „Nigdy się nie rozłączymy”, została wystawiona w roku 1994. Najbardziej znane dramaty autora to „Imię” (1995) i „Dziecko” (1997).
W książkach Fossego najważniejszy jest rytm, a opowieści nie snuje wszechwiedzący narrator. To dialogi i czyny bohaterów odzwierciedlają ich myśli i uczucia. Fosse to minimalista słowa – jego postaci mówią mało i często powtarzają swoje kwestie, a akcja utworów przebiega wolno. Fossego fascynuje zwyczajność i powolność.
Fosse jest również autorem esejów, tomów poezji i książek dla dzieci. Wydane w 1989 roku „Nieskończenie późno” (napisane wraz z Alf-Kåre Bergiem) otrzymało Nagrodę Literacką dla Literatury Dziecięcej w Języku Nynorsk.
Jego dzieła przetłumaczono na ponad 40 języków. Sztuki jego autorstwa wystawiono na ponad 120 scenach na całym świecie. Po polsku ukazały się jego „Sztuki teatralne”. Dramaty Fossego znalazły się ponadto w tomie „Kon(teksty)” i „Suzannah, Austria”. Jedno z jego opowiadań, „Powrót do domu”, znajdziemy zaś w zbiorze „Wolność. Istota bycia człowiekiem”.
We wrześniu 2023 roku nakładem wydawnictwa ArtRage po polsku ukazał się pierwszy i drugi tom opus magnum Fossego – „Septologii”. „Drugie imię. Septologia I-II” zadebiutowało na polskim rynku 21 września.
Literacka Nagroda Nobla 2023. Jon Fosse laureatem | Lubimyczytać.pl (lubimyczytac.pl)
Polscy laureaci Literackiej Nagrody Nobla
-
Henryk Sienkiewicz 1905 r. - za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie epiki i rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu”
-
Władysław Reymont 1924 r. - za „wybitny epos narodowy, powieść Chłopi”
-
Czesław Miłosz 1980 r. - za to, że „z bezkompromisową jasnością postrzegania wyraził warunki, na jakie jest wystawiony człowiek w świecie ostrego konfliktu”
-
Wisława Szymborska 1996 r. - za „poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”
-
Olga Tokarczuk (nagroda za 2018 rok przyznana w 2019) - "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”.