
W dniu 28 listopada 2011 r. w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach odbyła się konferencja dla nauczycieli bibliotekarzy „Serwisy społecznościowe, blogi (i nie tylko) w bibliotece szkolnej”.
Podczas konferencji nauczyciele wysłuchali 3 wykładów. Pierwszy zatytułowany „Social media marketing w bibliotece – dziś i jurto” wygłosiła pani dr Bożena Jaskowska – Dyrektor Biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Pani Doktor przybliżyła i zaprezentowała nauczycielom różne formy promocji biblioteki w Internecie. Pokazała, jaki potencjał mają media społecznościowe. Na przykładzie facebooka, udzieliła wskazówek, w jaki sposób tworzyć i prowadzić profil biblioteki w serwisach społecznościowych. Przedstawiła bardzo ciekawe przykłady marketingu bibliotecznego w sieci. Zapoznała nauczycieli z niestandardowymi działaniami promocyjnymi w sieci tj. marketing wirusowy, wideo i blogi, mobile marketing, grywalizacja, z którymi za pewne w przyszłości przyjdzie się zmierzyć szkolnym bibliotekom i szkołom.
Drugi wykład „Kontakt z historią od najmłodszych lat, czyli archiwa cyfrowe w edukacji ” wygłosiła pani Monika Jędralska z Narodowego Archiwum Cyfrowego - NAC w Warszawie. Pani Jędralska zapoznała nauczycieli z serwisem internetowym Narodowego Archiwum Cyfrowego i jego zasobami. Omówiła dostępne na stronie NAC, formy edukacji historycznej dla najmłodszych. Zapoznała nauczycieli z polską kolekcję zarchiwizowanych stron internetowych, z materiałami archiwalnymi i innymi polskimi źródłami historycznymi dostępnymi online. Zaprezentowała europejski cyfrowy zasób archiwalny. Pokazała i omówiła brytyjską i amerykańską ofertą historyczną zasobów cyfrowych dedykowanych młodemu odbiorcy. Prezentowane podczas wykładu, serwisy z materiałami archiwalnymi, pozwalają uczniom na łatwy i nowoczesny dostęp do różnorodnych źródeł historycznych oraz umożliwiają wzbogacenie i poszerzenie edukacji historycznej w szkole.
Pan Marcin Malinowski w wykładzie „Blogowanie nie tylko dla czytelników – do czego jeszcze może przydać się blog” opowiedział o doświadczeniu jakie posiada z kilkuletniego prowadzenia bloga. Podzielił się z nauczycielami „wartościami dodanymi” płynącymi z takiej formy publikowania w sieci, którymi m. in. jest samorozwój, rozwój zawodowy oraz możliwość gromadzenia materiałów z dziedziny bibliotekarstwa, nawiązywanie kontaktów z osobami o podobnych zainteresowaniach. Celem wykładu było zainspirowanie nauczycieli do prowadzenia własnego bloga.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękuję za udział w konferencji
organizator
Aldona Ferdyn