
26 października Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach zorganizował konferencję pt: „Miłosz- przykład wielokulturowości”.
Program konferencji obejmował wykład o takim samym tytule jak konferencja, wygłoszony przez Panią dr hab. Joannę Zach, pracownika Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W programie było także wystąpienie na temat „Regionalizmu i wielokulturowości we współczesnej szkole”, przygotowane przez Krzysztofa Kobiałkę konsultanta RODN „WOM” w Katowicach, a także prezentacja Pana Marcina Gali nauczyciela Gimnazjum im. Cz. Miłosza w Mierzęcicach, na temat „Patron szkoły-ważnym ogniwem w jej funkcjonowaniu”.
Uczestnicy konferencji wysłuchali interesującego wykładu na temat Cz. Miłosza, wybitnego twórcy, noblisty, przedstawionego przez Panią dr Joannę Zach. Wykład zawierał również wątki osobiste związane z bezpośrednimi spotkaniami z Miłoszem. To że Pani dr Zach znała i wielokrotnie spotykała się z Cz. Miłoszem dodawało wykładowi dodatkowych emocji. Ten osobisty kontakt wykładowcy z noblistą sprawił to, że uczestnicy konferencji mogli poznać także prywatną stronę życia pisarza i jej wpływ na jego twórczość. Uczestnicy konferencji mogli i zadawali pytania nie tylko dotyczące twórczości, ale również życia noblisty. Spotkanie z Czesławem Miłoszem za pośrednictwem Pani Joanny Zach dostarczyło wielu pozytywnych emocji i ukazało pisarza także w innym świetle, tym mniej znanym z literatury.
Po zakończeniu wykładu poświęconego Cz. Miłoszowi, Krzysztof Kobiałka przedstawił zagadnienia związane z regionalizmem i wielokulturowością, które są i będą ważnym elementem życia szkoły. Szczególny nacisk został położony na upowszechnianie tych zagadnień i realizowanie ich na różnych lekcjach. Zagadnienia te, są istotne w rozwoju młodego człowieka i jego przygotowania do życia we współczesnym świecie.
Na zakończenie Pan Marcin Gala, nauczyciel Gimnazjum im. Cz. Miłosza, przedstawił w formie prezentacji, patrona szkoły i jaką rolę odgrywa Cz. Miłosz, w życiu szkoły. Co ciekawe to Gimnazjum w Mierzęcicach było jedną z pierwszych, a może nawet pierwszą szkołą, która wybrała Miłosza na patrona. Pan Gala prezentował działania szkoły w przybliżaniu postaci patrona. Mówił o kontaktach i współpracy z krakowskim Instytutem Miłosza.
Dzięki tak bogatemu, a jednocześnie różnorodnemu programowi konferencji, jej uczestnicy z pewnością, pogłębili swą wiedzę na temat zarówno regionalizmu jak i wielokulturowości. Mogli poznać ich praktyczne wykorzystanie, a także, co bardzo ważne dowiedzieć się o barwnym i wielokulturowym życiu wielkiego poety, laureata Nagrody Nobla.