Stres - przyjaciel czy wróg?
Termin: 26.06.2024 godz. 09:0012:00
Sala: 41
Prowadzący szkolenie: Marianna Kłyk,

Uczestnik:

• Usystematyzuje swoją wiedzę z zakresu fizjologii stresu.
  • Uwrażliwi się  na stresory, szczególnie te związane z  pracą.
  • Uwrażliwi się na konsekwencje zdrowotne stresu przewlekłego.
  • Zostanie zmotywowany do działań prozdrowotnych, zapobiegających konsekwencjom przewlekłego stresu.

Tematyka szkolenia:

1. Fizjologia stresu: Definicja stresu. Stresory w życiu człowieka:: chronobiologiczne,  fizyczne, psychiczne, społeczne. Fizjologia stresu: a) aktywacja współczulnego układu nerwowego – objawy, b) aktywacja osi funkcjonalnej: podwzgórze-przysadka mózgowa-nadnercza – objawy.
  2. Konsekwencje zdrowotne przewlekłego stresu:  Omówienie konsekwencji psychicznych przewlekłego stresu m.in. rozdrażnienie, niestabilność emocjonalna, upośledzenie funkcji poznawczych, zwiększone ryzyko nałogów, depresja. Omówienie konsekwencji fizycznych przewlekłego stresu m.in. dolegliwości bólowe – szczególnie okolicy głowy i pleców, chroniczne wyczerpanie i zmęczenie, otyłość, cukrzyca, zaburzenia miesiączkowania, choroby układu pokarmowego, choroby układu krążenia, częste infekcje.
  3. Wybrane metody radzenia sobie ze stresem: Gospodarowanie czasem. Ćwiczenia oddechowe. Ćwiczenia relaksacyjne. Właściwe odżywianie.

Osoba prowadząca szkolenie:

Marianna Kłyk - nauczyciel konsultant RODN "WOM" Katowice