IWitness i historia mówiona. Rozmowa z Marianem Turskim.
Śląskie WOM Zoom
Termin: 11.06.2024 godz. 16:0017:30
Sala: ONLINE
Prowadzący szkolenie: eksperci/edukatorzy Muzeum Polin w Warszawie

Regionalny Ośrodek Doskonalenia "WOM" w Katowicach we współpracy z Muzeum POLIN zaprasza na warsztaty.

Warsztaty poświęcone będą historii mówionej oraz wykorzystaniu nowych technologii w edukacji. Punktem wyjścia do dyskusji będą zajęcia na platformie IWitness „Rozmowa z Marianem Turskim”

Zaprezentujemy jedyną w języku polskim interaktywną relację stworzoną w technologii Dimensions in Testimony.

Na wszelkie pytania odpowiedzą eksperci z Muzeum Polin  podczas seminarium warsztatowego, na które zapraszam Państwa w imieniu Regionalnego Ośrodka Doskonaleni Nauczycieli "WOM" w Katowicach oraz Muzeum Polin w Warszawie.

Zajęcia poprowadzi Monika Koszyńska – Główna Specjalistka ds. Programów dla Nauczycieli w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, przedstawicielka USC Shoah Foundation w Polce. Edukatorka, pedagożka, 12 lat pracowała w szkołach jako nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i wychowania obywatelskiego. Była współzałożycielką Szkoły Lauder-Morasha – żydowskiej szkoły podstawowej w Warszawie. Pracowała w Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Biurze Edukacji Publicznej IPN. Autorka publikacji metodycznych i scenariuszy zajęć z zakresu historii współczesnej, historii i tradycji Żydów, edukacji antydyskryminacyjnej i edukacji o tolerancji oraz historii mówionej w praktyce szkolnej.

Program:

• Specyfika historii mówionej jako źródła pierwotnego.
  • Użycie technologii jako medium między odbiorcą a nadawcą komunikatu.
  • Wprowadzanie kontekstu historycznego i psychologicznego oraz przygotowanie grupy na kontakt z relacją świadka historii.
  • Kwestie etyczne związane z wykorzystywaniem nowych technologii w edukacji.

Strona iwitness.usc.edu to platforma edukacyjna stworzona przez Fundację USC Shoah. Znajdują się na niej wideo relacje świadków historii – ocalałych i świadków ludobójstw – oraz opracowane na podstawie fragmentów wideo relacji zajęcia i materiały dydaktyczne. Zajęcia na platformie IWitness są interaktywne i tworzone w oparciu o założenia konstruktywizmu w nauczaniu: osoba ucząca się ma wpływ na swoje doświadczenie edukacyjne. Głównym celem zajęć jest nauka krytycznego myślenia oraz kształtowanie empatii i szacunku wobec świadków historii.

====================================================================

1. Udział w szkoleniu jest bezpłatny.
  2. O zaświadczeniach: warunkiem otrzymania zaświadczenia z udziału w konferencji jest odnotowana w systemie obecność. Zaświadczenia (pdf) zostaną przesłane drogą elektroniczną na adres e-mail podany w zgłoszeniu.
  3. Link do szkolenia wysyłamy około godzinę przed wydarzeniem.
  4. Zoom:
  • Szkolenie będzie realizowane  z wykorzystaniem aplikacji Zoom, która działa przez przeglądarkę internetową, zalecane: Chrome, Safari, Firefox, Opera lub Edge.
  • W dniu szkolenia na podany w karcie zgłoszenia e-mail zostanie wysłane zaproszenie z linkiem do logowania. W przypadku braku takiego e-maila  prosimy o sprawdzenie Spamu lub kontakt z Działem szkoleń tel. 203 66 40 lub 538 189 858.
  • W dniu szkolenia prosimy o zalogowanie się na ok. 5 min przed jego rozpoczęciem.
  • Klikamy w podany link do pokoju webinarowego, przesłany w e-mailu.
  • Kiedy pojawia się pytanie: Jak chcesz dołączyć do spotkania Zoom? Klikamy: Kontynuuj w tej przeglądarce.
  • Koniecznie wpisujemy swoje imię i nazwisko (lista obecności), warunkiem otrzymania zaświadczenia jest odnotowana w systemie obecność na zajęciach.

=================================================

• Kategoria szkolenia: dla nauczycieli kształcenia ogólnego i specjalnego oraz wszystkich zainteresowanych problematyką
  • Forma: warsztaty online
  • Liczba godzin: 2 dyd.