Jesteś tutaj: Strona główna > Aktualności

Aktualności

II KONFERENCJA EDUKACYJNA: Autyzm. Życie/bycie w spektrum
Teams
Termin: 04.04.2024 godz. 14:4519:30
Miejsce: MSTeams Sala: ONLINE
Prowadzący szkolenie: dr Agnieszka Twaróg-Kanus i zaproszeni eksperci, praktycy w tematyce spektrum autyzmu.

     

Wydarzenie ma na celu pogłębienie wiedzy na temat spektrum, zrozumienie różnorodności oraz podniesienie świadomości społecznej na temat życia osób ze spektrum autyzmu. Konferencja Edukacyjna niesie ze sobą szereg informacji i inspiracji dla wszystkich zainteresowanych tematyką.

 autor: Cyprian Kasprzykiewicz

 Program Konferencji

 

14.45 – 15.00 Rozpoczęcie Konferencji i powitanie uczestników przez Pana Dyrektora Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach dr. Jerzego Grada, Dziekana Wydziału Humanistyczno-Społecznego Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego Pana Prof. dr. hab. Ernesta Zawadę, Pana Dyrektora Oddziału Śląskiego PFRON Jana Wrońskiego, Panią Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. J. Lompy w Katowicach –  Anitę Góral.

Przedstawienie agendy wydarzenia oraz zaprezentowanie prelegentów

15.00 - 15.15 Dyrektor Oddziału Śląskiego PFRON Jan WrońskiObszary wsparcia osób z niepełnosprawnościami.

15.20 -15.50 dr Marta Niemiec, dr Anida Szafrańska, Paweł Ścisłowicz – Uniwersytet Śląski w Katowicach: Ścieżki edukacyjne młodych dorosłych z ASD

15.55 - 16.15 dr Bożena Stemplewska  – Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach: Współpraca z rodzicami w procesie wspierania rozwoju dziecka w spektrum autyzmu.

16.15 - 16.35 dr Agnieszka Roszkowska – Uniwersytet Bielsko-Bialski: Psychologiczne problemy rodzin dzieci neuroróżnorodnych z uwzględnieniem perspektywy rodzeństwa.

16.35 - 16.55 dr Anna Borzęcka – Uniwersytet Bielsko-BialskiDroga uczniów zspektrum autyzmu z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębszym po ukończeniu szkoły specjalnej.

16.55 - 17.05 PRZERWA: Zestawienie bibliograficzne książek i artykułów z czasopism naukowych dotyczących tematyki ASD za lata 2018-2024 w zbiorach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. J. Lompy w Katowicach. 

17.05 -17.25 Ewa Sawicka - Dyrektor projektu „Empatyczna Akademia” Warszawa: Klasa w neuroróżnorodności – jak rozmawiać i wspierać.

17.20-17.40  dr Karolina Kantyka-Dziwisz – Uniwersytet Bielsko-Bialski: Wykorzystanie technik i elementów muzykoterapeutycznych w pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu.

17.40-17.50 PRZERWA: Prezentacja prac artystycznych Cypriana Kasprzykiewicza

17.50 - 18.10 Aleksandra Felis-Gajtkowska: Istota wczesnego wspomagania rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym.

18.15 - 18.35 Dorota Kozioł-Żurawska – RODN „WOM” w Katowicach: Integracja sensoryczna – stymulacja taktylna podczas bieżących działań w placówce i w domu.

18.35 - 18.55 Katarzyna Mrówka – Uniwersytet Bielsko-Bialski: Sposoby na wygaszanie zachowań nieakceptowalnych u uczniów ze spektrum autyzm na pierwszym etapie edukacyjnym.

18.55 - 19.15 Lilianna Samulak - Ekspresja artystyczna w wyrażaniu emocji dziecka ze spektrum autyzmu

19.15 - 19. 35 dr Agnieszka Twaróg-Kanus –  RODN „WOM” w Katowicach, Uniwersytet Bielsko-Bialski: Postawy wspierające rozwój dzieci neuroróżnorodnych.

19.35-19.45  PODSUMOWANIE i ZAKOŃCZENIE KONFERENCJI

 

Informacje o prowadzących: 

dr Anna Borzęcka: doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, pedagog opiekuńczo- wychowawczy, adiunkt naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego. Absolwentka studiów podyplomowych: Oligofrenopedagogika - Uniwersytet Śląski filia w Cieszynie; Psychopedagogika autyzmu. Ukończyła liczne kursy i szkolenia, np.: Terapia dźwiękiem przy użyciu mis terapeutycznych według metody Petera Hess'a - I i II stopień; Diagnoza AACAlternatywne sposoby porozumiewania się dzieci niepełnosprawnych - I i II stopień. Makaton -I stopień; Metodyka strategicznej polistymulacji; Programy aktywności M. i Ch. Knillów.

mgr Aleksandra Felis-Gajtkowska: Od 19 lat nauczyciel wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej, terapeuta, oligofrenopedagog.  Absolwentka studiów podyplomowych terapii pedagogicznej na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Ukończyła kursy z zakresu: terapii ręki, szybkiego czytania i mnemotechnik. Specjalizuje się w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym. Wiele lat była wolontariuszką w Fundacji Dr Clowna, pomagała w organizacji Olimpiady Specjalnej w Katowicach. Obecnie jest nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej  w Korczakowskiej Szkole Marzeń. Współpracuje z Centrum Pomocy Modus Vivendi w Siemianowicach Śląskich. Jest mamą niepełnosprawnych bliźniaków, dzięki którym narodziło się zainteresowanie WWR.

dr Karolina Kantyka-Dziwisz: doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, pedagog specjalny, pedagog edukacji wczesnoszkolnej, muzykoterapeuta, terapeuta integracji sensorycznej, nauczyciel edukacji muzycznej. Posiada doświadczenie w pracy nauczycielskiej i muzykoterapeutycznej  z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych, dziećmi w wieku przedszkolnym, wczesnoszkolnym i szkolnym, a także w zakresie prowadzenia terapii integracji sensorycznej. Jest autorką Innowacji pedagogicznych: Zagrajmy razem oraz Muza dla muzy oraz współautorką Projektu edukacyjnego Spotkania w krainie barw i dźwięków. Zainteresowania badawcze oscylują wokół zagadnień związanych z dzieckiem z niepełnosprawnością, dzieckiem o specyficznych trudnościach w uczeniu się, wykorzystaniem  muzykoterapii w pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych, pracy pedagoga specjalnego, a także terapią integracji sensorycznej.

mgr Dorota Kozioł-Żurawska: Doradca metodyczny wychowania przedszkolnego, nauczyciel dyplomowany, wicedyrektor Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 22 w Katowicach. Absolwentka GWSP na kierunku „Zintegrowane kształcenie wczesnoszkolne i wychowanie przedszkolne z logopedią”. Ukończyła studia podyplomowe na kierunkach „Terapia pedagogiczna”, „Oligofrenopedagogika”, „Arteterapia”, „Wczesne wspomaganie rozwoju, rewalidacja i terapia pedagogiczna dziecka ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi”, „Menedżer w oświacie”, „Wiedza o regionie”. Nauczyciel wychowania przedszkolnego, terapeuta i kynoterapeuta dzieci z wadami słuchu, wzroku, niepełnosprawnymi intelektualnie i/lub ruchowo oraz z dziećmi zdrowymi, młodzieżą oraz osobami w podeszłym wieku, edukator regionalny. Posiada duże doświadczenie zawodowe w pracy z dziećmi z spektrum autyzmu, porażeniami oraz dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną ruchowo. Członek zarządu Fundacji „Spina” dla dzieci z rozszczepem kręgosłupa, wykładowca GWSH na kierunku „Dogoterapia”.

mgr Katarzyna Mrówka: nauczyciel akademicki Uniwersytetu Bielsko-Bialskiegonauczyciel dyplomowany wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej. Ukończyła studia podyplomowe: Wspomaganie rozwoju i edukacja dzieci i młodzieży ze spektrum autyzmu z elementami integracji sensorycznej oraz język angielski w edukacji wczesnoszkolnej i wychowaniu przedszkolnym. Ukończyła wiele specjalistycznych kursów podnoszących jakość pracy rewalidacyjnej takich jak: terapia ręki, praca z dzieckiem z autyzmem w placówce ogólnodostępnej, integracyjnej i specjalnej, organizacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu, szkole i placówce, czytanie globalne. Autorka licznych programów własnych oraz metodycznych innowacji pedagogicznych: „LEGOmaniacy” , „Magia wiedzy” , „Zabawa z lekturą” , „Mój świat wyrażany przez sztukę – arteterapia, a Zespół Aspergera”. Zainteresowania: zaburzenia ze spektrum autyzmu; metody pracy z dziećmi z trudnościami w nauce, praca z dziećmi wymagającymi terapii ręki; sensoplastyka. arteterapia, nauka z wykorzystaniem klocków Lego, plastyka, różne formy i metody, teatr w wykonaniu dzieci.

dr Marta Niemiec: doktor nauk społecznych w dziedzinie Pedagogika. Sekretarz organizacyjny cyklu międzynarodowych konferencji naukowych: „Specjalne Potrzeby Edukacyjne”, Ustroń – Katowice. Ukończyła z wyróżnieniem studia podyplomowe kwalifikacyjne w zakresie tyflopedagogiki oraz podyplomowe studia kwalifikacyjnych w zakresie „Autyzm, Zespół Aspergera oraz inne całościowe zaburzenia rozwojowe – diagnoza i terapia”. Nauczyciel współorganizujący proces kształcenia uczniów z niepełnosprawnościami. Zainteresowania badawcze oscylują wokół: diagnozy i terapii osób z indywidualnymi potrzebami edukacyjnymi; społecznych kontekstów funkcjonowania osób niepełnosprawnych i nieprzystosowanych społecznie; inkluzji społecznej i edukacj inkluzyjnej; dydaktyki specjalnej; problematyki funkcjonowania dorosłych osób z niepełnosprawnościami.

dr Agnieszka Roszkowska: psycholog, doktor nauk humanistycznych. Od ponad 20 lat pracuje z dziećmi, młodzieżą oraz ich rodzinami prowadząc prywatny gabinet psychologiczny. Ma doświadczenie pracy z uczniami i nauczycielami jako psycholog szkolny. W obszarze zainteresowań naukowych pozostaje tematyka rozwoju człowieka w cyklu życia, diagnozy dzieci krzywdzonych (przemocą fizyczną, psychiczną i seksualną), relacje w rodzinie a także problem agresji i autoagresji dzieci i młodzieży. Jest członkiem Polskiej Akademii Nauk, Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, European Association of Psychology and Law.

mgr Ewa Sawicka: psycholog, nauczyciel, coach, trener. Absolwentka Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - specjalność psychologia rozwojowa i wychowawcza, ukończyła  studia podyplomowe „Trening Twórczości i Arteterapia” w Studium Terapii i Treningu Grupowego w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego, jest również terapeutą Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, certyfikowanym coachem.  Ukończyła Szkołę Trenerów w Grupie SET. Terapeuta Integracji Sensorycznej II stopnia (PSTIS). Pracuje w duchu Porozumienia Bez Przemocy Marshalla Rosenberga (NVC), wykorzystując metody TSR oraz coachingu. Od ponad 15 lat współpracuje z publicznymi i niepublicznymi placówkami oświatowymi - poradniami, przedszkolami, szkołami – sprawując opiekę psychologiczną nad dziećmi, prowadząc własne projekty szkoleniowe i warsztatowe dla nauczycieli i rodziców, a także autorskie zajęcia dla dzieci i młodzieży, zarówno indywidualne, jak i grupowe.Ma troje wspaniałych dzieci, które są dla niej nieustającym źródłem inspiracji. W wolnej chwili lubi gotować, kocha podróże i kontakt z naturą.

Paweł Ścisłowicz: student Uniwersytetu Śląskiego na kierunku: Pedagogika specjalna (edukacja i rehabilitacja osób ze spektrum autyzmu. Asystent osoby niepełnosprawnej MOPS Knurów. Wolontariusz w Centrum Neurorehabilitacji im. Zofii i Józefa Dziurkowskich.

mgr Lilianna Samulak: nauczycielka wychowania przedszkolnego, artystka, malarka. Wychowawca najstarszej grupy przedszkolnej, którą wdraża w świat sztuki zarówno podczas zajęć programowych jak i warsztatów plastyczno-terapeutycznych pozalekcyjnych. Swoją uwagę głównie zwraca na rozwój dzieci z różnego rodzaju trudnościami. Jako artystka łączy pasję jaką jest malarstwo z pracą pedagoga.W ostatnich latach swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych m.in w Bydgoszczy, Bielsku – Białej, Żywcu, Warszawie oraz Jaworznie. Obecnie jej prace można zobaczyć m.in w „Bator Art Gallery” w Szczyrku, Galerii sztuki „To tu”w Bielsku-Białej oraz w „New Gallery“ w Warszawie.Obecnie jej prace zostały zakwalifikowane do wzięcia udziału w Międzynarodowych Targach Sztuki „International Art Fairs“ w Barcelonie oraz do zbiorowej wystawy w „Monat Gallery“ w Madrycie

dr Bożena Stemplewska: doktor nauk społecznych, pedagog opiekuńczo-wychowawczy. Ukończyła studia podyplomowe kwalifikacyjne w zakresie terapii psychopedagogicznej, Kurs Pomocy Socjoterapeutycznej Dzieciom z Rodzin z Problemem Alkoholowym. Współpracuje ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rodziny – praca w świetlicy socjoterapeutycznej. Współautorka i autorka artykułów i rozdziałów dotyczących kwestii pedagogicznych w pracy pielęgniarskiej oraz funkcjonowania dzieci z zaburzeniami neurorozwojowymi. Posiada  doświadczenie w pracy jako społeczny kurator sądowy, bierze uudział w obozach rehabilitacyjno - terapeutycznych – praca terapeutyczna na rzecz dzieci z zaburzeniami neurorozwojowymi i ich rodzin.

dr Anida Szafrańska: doktor nauk humanistycznych. Brała udział w wielu projektach np.: Inkluzja społeczna osób z niepełnosprawnościami – członek zespołu, kierownik zadania; Indywidualny projekt badawczy: Środowisko rodzinne i szkolne osób ze spektrum autyzmu; Zespołowy projekt badawczy: Autyzm – sfera publiczna, sfera prywatna. Zainteresowania badawcze oscylują wokół: wsparcia społecznego rodzin z dzieckiem ze spektrum zaburzeń autystycznych; rodzin dorosłych osób ze spektrum zaburzeń autystycznych: doświadczenia, problemy, potrzeby pomocy i wsparcia; dorosłości osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz kształcenia uczniów z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Autorka kilkunastu artykułów i rozdziałów w monografiach, redaktor i współredaktor monografii.

dr Agnieszka Twaróg-Kanus: nauczyciel konsultant ds.edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej RODN "WOM" w Katowicach, praktyk, trener TUS, mediator, coach, tutor, mentor w edukacji, oligofrenopedagog, adiunkt badawczo-dydaktyczny Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego. Zainteresowania badawcze oscylują wokół kształcenia dziecka w młodszym wieku szkolnym ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w szkole ogólnodostępnej oraz wsparcia rozwoju poprzez wykorzystanie metod aktywizujących w procesie edukacyjnym. Autorka kilkudziesięciu artykułów w czasopismach naukowych, rozdziałów w monografiach, współredaktor kilku monografii, współautorka (Joanna Skibska, Anna Borzęcka) książki: Kompetencje diagnostyczne i terapeutyczne nauczycieli szkół ogólnodostępnych, integracyjnych i specjalnych

Udział w konferencji jest bezpłatny

  • Konferencja będzie realizowana  z wykorzystaniem aplikacji Microsoft Teams
  • Na podany w karcie zgłoszenia e-mail zostanie wysłane zaproszenie z linkiem do logowania
  • W przypadku braku takiego e-maila prosimy o sprawdzenie Spamu lub kontakt z Działem Szkoleń tel. 538 189 858; 32 203 66 56; 32 203 66 40
  • W dniu konferencji prosimy o zalogowanie się na 5 min przed jej rozpoczęciem
  • Klikamy w podany link do pokoju webinarowego, przesłany w e-mailu
  • Kiedy pojawia się pytanie: Jak chcesz dołączyć do spotkania Teams? Klikamy: Kontynuuj w tej przeglądarce

Zaświadczenie potwierdzające udział w konferencji, będzie przesyłane elektronicznie po zakończeniu konferencji na podany w zgłoszeniu adres mailowy osobom, które podały swoje imię i nazwisko podczas logowania się na konferencję.

 

UWAGA: Uprzejmie informujemy, iż z uwagi na awarię systemu zapisów (informatycy pracują nad tym), po wypełnieniu formularza i naciśnięciu ikonki WYŚLIJ - nie otrzymają Państwo żadnego komunikatu oraz nie będzie informacji w Państwa skrzynce mailowej - za co serdecznie przepraszamy. Natomiast system zapisuje Państwa dane na wybrane szkolenie. Mogą Państwo jedynie zadzwonić lub wysłać zapytanie do kierownika kursu lub/i do Działu Administracyjnego, czy faktycznie zostali Państwo zapisani na szkolenie: Dział Administracyjny: 32 203 59 67 w.123 - Zuzanna Klyszcz lub 32 203 59 67 w. 219 - Marta Czerniakowska-Sordyl

                                                                                            

Osoba do kontaktu: Agnieszka Twaróg-Kanus
Nr tel: 32 203 59 67 wew: 201 Nr sali: 75 email: atkanus@womkat.edu.pl