Jesteś tutaj: Strona główna > Aktualności

Aktualności

Problemy człowieczeństwa i granic buntu w twórczości Jacka Kaczmarskiego - w dwudziestą rocznicę śmierci
Śląskie WOM Teams
Termin: 10.04.2024 godz. 15:2018:30
Sala: ONLINE
Prowadzący szkolenie: dr Mirella Zajega i zaproszeni eksperci: dr hab. prof. UAM Krzysztof Gajda, dr Ewa Chorąży, prof. dr hab. Marian Kisiel

Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Katowicach zaprasza nauczycieli języka polskiego wszystkich poziomów edukacyjnych i zainteresowanych poezją na konferencję:

Problemy człowieczeństwa i granic buntu w twórczości Jacka Kaczmarskiego - w dwudziestą rocznicę śmierci

 

10 kwietnia mija dwadzieścia lat od śmierci Jacka Kaczmarskiego - poety, barda, kompozytora, prozaika, a my dalej nie potrafimy ogarnąć twórczego bogactwa, które pozostawił.

Jacek Kaczmarski (1957-2004)

  • napisał ponad 600 wierszy, 5 powieści i dwa libretta,
  • był poetą i kompozytorem muzyki do swoich wierszy, 
  • ponad 25 lat wykonywał swoje utwory na scenie,
  • reprezentował nurt piosenki autorskiej, czyli w całości stworzonej przez jedną osobę, tak w warstwie tekstowej, muzycznej, jak i wykonawczej.

Celem konferencji jest zapewnienie nauczycielom aktualnej wiedzy na temat twórczości Kaczmarskiego i czasów w jakich tworzył.

Konferencja odbędzie się 10 kwietnia 2024 roku, początek godz. 15.20

 

Plan konferencji:

godz. 15.20 Powitanie uczestników i rozpoczęcie konferencji

godz. 15.25 Zuzanna Wiśniewska, Jak Ci tam na górze (z płyty Kaczmarski lirycznie)

godz. 15.30 dr hab. prof. UAM Krzysztof Gajda, Dlaczego Kaczmarski?

godz. 15.55 piosenka z płyty Kaczmarski lirycznie

godz. 16.30  dr Ewa Chorąży, Kontekst stanu wojennego

godz. 16.55 piosenka z płyty Kaczmarski lirycznie

godz. 17.30 prof. dr hab. Marian Kisiel, Kaczmarski i literatura

godz. 17.55 piosenka z płyty Kaczmarski lirycznie

godz. 18.30 dr Mirella Zajega, Przechwycony głos w sprawie wolności

godz. 18.55 piosenka z płyty Kaczmarski lirycznie

Kaczmarski lirycznie

W czasie konferencji będziemy słuchać, dzięki uprzejmości producentki pani Katarzyny Walentynowicz, utworów z płyty "Kaczmarski lirycznie". Autorem tekstów (z wyjątkiem "Jak Ci tam na górze") jest Jacek Kaczmarski, a twórcą muzyki Zbigniew Łapiński. Aranżacje Paweł Puszczało. Premiera: 02.04.2024 r.

Prowadzący:

prof. UAM dr hab. Krzysztof Gajda -  zajmuje się badaniem warstwy słownej polskich piosenek, poszukując w nich przejawów literackości, podnoszących poziom przekazu ponad czysto rozrywkowe schematy gatunku. W szczególności odnajduje takie innowacje w autorskim modelu piosenki. Autor książek: Poza państwowym monopolem – Jan Krzysztof KelusJacek Kaczmarski w świecie tekstówTo moja droga. Biografia Jacka KaczmarskiegoSzarpidruty i poeci. Piosenka wobec przemian społecznych i kulturowych ostatnich dekad oraz wspólnie z Krzysztofem Grabażem Grabowskim Gościu. Auto-bio-Grabaż.

dr Ewa Chorąży -  nauczycielka konsultantka w Pracowni Zarządzania i Analiz Oświatowych RODN "WOM" w Katowicach, autorka programów innowacyjnych dla szkół oraz publikacji z dziedziny dydaktyki i historii. Wieloletni dyrektor III Liceum w Katowicach, pracownik OKE w Jaworznie, koordynator historii, kierownik Pracowni Matur.

prof. dr hab. Marian Kisiel - poeta, krytyk literacki, badacz literatury polskiej XX wieku, autor 16 książek naukowych i krytycznoliterackich, 11 zbiorów poezji, 3 antologii, redaktor naukowy 50 książek zbiorowych i edycji. Doktorat obronił w 1991 („Twórczość Adama Czerniawskiego”), habilitację uzyskał w 1999 na podstawie książki „Zmiana. Z problemów świadomości literackiej przełomu 1955-1959 w Polsce”. W 2007 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Od początku związany z Uniwersytetem Śląskim (Zakład Literatury Współczesnej). 

dr Mirella Zajega - nauczycielka konsultantka w RODN "WOM" w Katowicach, polonistka, doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie filozofia, doświadczony nauczyciel dyplomowany, trener ds. oświaty i zarządzania, autorka recenzji i artykułów, prowadzi szkolenia, organizuje konferencje, przygotowuje materiały dla nauczycieli.

 

 Udział w konferencji jest bezpłatny

Aplikacja: Teams

  • Konferencja będzie realizowana  z wykorzystaniem aplikacji Microsoft Teams
  • Na podany w karcie zgłoszenia e-mail zostanie wysłane zaproszenie z linkiem do logowania
  • W przypadku braku takiego e-maila prosimy o sprawdzenie Spamu lub kontakt z Działem Szkoleń tel. 538 189 858; 32 203 66 56; 32 203 66 40 wew. 219 lub 123
  • W dniu konferencji prosimy o zalogowanie się na 5 min  przed jej rozpoczęciem
  • Uprzejmie proszę o podanie imienia i nazwiska w trakcie logowania się na konferencję, aby uniknąć problemu z otrzymaniem zaświadczenia.
  • Klikamy w podany link do pokoju webinarowego, przesłany w e-mailu
  • Kiedy pojawia się pytanie: Jak chcesz dołączyć do spotkania Teams? Klikamy: Kontynuuj w tej przeglądarce

Zaświadczenia będą przesyłane na podany w zgłoszeniu adres mailowy osobom, któe podały swoje imię i nazwisko podczas logowania się na konferencję.

Informacja:

Uprzejmie informujemy, iż z uwagi na trwający proces modyfikacji systemu zapisów, po wypełnieniu formularza i naciśnięciu ikonki WYŚLIJ - nie otrzymają Państwo żadnego komunikatu oraz nie będzie informacji w Państwa skrzynce mailowej - za co bardzo przepraszamy. System zapisuje jednak Państwa dane na wybrane szkolenie. W razie wątpliwości mogą Państwo dzwonić do Działu Szkoleń: tel. 32 203 66 40, 32 203 66 56 lub  538 189 858 albo wysłać maila pod adresem: kursy@womkat.edu.pl lub szkolenia@womkat.edu.pl

Szkolenie wpisuje się w priorytet nr 1 polityki oświatowej MEIN:

Kontynuacja działań na rzecz szerszego udostępnienia kanonu i założeń edukacji klasycznej oraz sięgania do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy

Osoba do kontaktu: Mirella Zajega
Nr tel: 32 203 59 67 wew: 201 Nr sali: 75 email: mzajega@womkat.edu.pl