Kot Schroedingera w pustym mieszkaniu Szymborskiej
Sala: ONLINE
Prowadzący szkolenie: dr Maciej Pabisek

Tematyka:

Mechanika kwantowa opisuje zdarzenia na poziomie atomowym i rządzi się odmiennymi prawami niż ta newtonowska obowiązująca na poziomie makroskopowym. Jeden z teoretyków mechaniki kwantowej Erwin Schroedinger, aby wyjaśnić jej zawiłości, przywołał przykład kota umieszczonego w pustym pokoju. Tak się składa, że polska noblistka, Wisława Szymborska z zupełnie innych przyczyn napisała wiersz, którego bohaterem uczyniła kota w pustym pokoju. Dla polonisty i jego uczniów interesującym pytaniem byłoby zastanowić się, co by się stało, gdyby kot Schroedingera i kot Szymborskiej okazał się tym samym kotem...

Prowadzący: dr Maciej Pabisek

Nauczyciel w krakowskim liceum; trener oświaty wspierający m.in. projekty edukacyjne: Szkoła dla innowatora (Centrum Edukacji Obywatelskiej), SpołEd – lekcja wychowawcza (Centrum Cyfrowe); Profesjonalny Polonista (Uniwersytet Jagielloński); autor pracy nt. motywu podróży we współczesnej literaturze polskiej W stronę pułapki, i kilkudziesięciu artykułów metodycznych; współautor podręczników do języka polskiego Lustra świata.

Osoba do kontaktu: Aldona Ferdyn
Nr tel: 32 203 59 67 wew: 120 Nr sali: 74 email: aferdyn@womkat.edu.pl