Konferencja: Wołyń- pamięć pokoleń
Miejsce: RODN "WOM" Sala: Aula górna
Prowadzący szkolenie: dr Kornelia Banaś, dr Ewa Chorąży

Wołyń- pamięć pokoleń:

to ogólnopolski konkurs, który dotyczy zagadnień ziązanych z ludobójstwem dokonanych na obywatelach II RP na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej przez ukraińskich nacjonalistów w latach II wojny światowej i bezpośrednio po niej.

Ojciec Ludwik Wrodarczyk urodzony w Radzionkowie, a zamordowany w Karpiłówce, był zakonnikiem, katechetą i wikarym parafii św. Jana Chrzciciela w Okopach. Zasłynął jako społecznik i człowiek wielkiej pracowitosci i serca. Za swą działalność w czasie II wojny światowej otrzymał tytuł: Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Do udziału w konferencji zapraszamy nauczycieli historii, języka polskiego, katechetów, a także  nauczycieli edukacji regionalnej

Plan konferencji:

godz. 14.00  red. Danuta Skalska: powitanie uczestników konferencji

14.05-14.35 dr Kornelia Banaś  Duchowość i humanitaryzm działalności kapłańskiej Ojca Ludwika Wrodarczyka na Kresach Wschodnich”

14.35- 14.45  Aleksandra Gorzelik  Ogólnopolski konkurs dla młodzieży uczniów szkół ponadpodstawowych:  "Wołyń- pamięć pokoleń" . Regulamin  oraz wskazówki metodyczne

14.45-15.00  Dyskusja,

Prowadzący:

dr Kornelia Banaś- pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach, autorka publikacji na temat represji aparatu bezpieczeństwa wobec  ludności na Górnym Śląsku; prowadzi zajęcia edukacyjne.

dr Ewa Chorąży historyk, nauczyciel konsultant RODN "WOM" w Katowicach

Osoba do kontaktu: Aleksandra Gorzelik