Jesteś tutaj: Strona główna > Aktualności

Aktualności

Dzieci czują kino
Prowadzący szkolenie: x

DZIECI CZUJĄ KINO

Silesia Film zaprasza na nowy cykl podcastów filmowych.

Patronat: Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach 

Nowy cykl podcastów filmowych, pobudzających wyobraźnię i pozwalających lepiej zrozumieć kino

 

Kino do posłuchania? Jak najbardziej. 26 czerwca wystartowaliśmy z naszym najnowszym projektem #silesiafilmmovi, w ramach którego zapraszamy najmłodszych miłośników kina na podcast DZIECI CZUJĄ KINO. Nowe odcinki co dwa tygodnie do posłuchania na Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts i na Youtube! 

DZIECI CZUJĄ KINO to wspaniała przygoda pobudzająca wyobraźnię i pozwalająca lepiej zrozumieć kino. Siedem odcinków to siedem różnych emocji opisanych za pomocą autorskich aranżacji muzycznych, przykładów filmowych oraz ćwiczeń muzyczno-ruchowych, które dla dzieci przygotują artystki Asi Mina oraz Miłka Majczyno. Dzięki swojej nowatorskiej formie, w której świat filmowej wyobraźni łączy się z językiem dźwięków i emocji, podcast DZIECI CZUJĄ KINO będzie świetnym narzędziem arteterapeutycznym: otwiera i uwrażliwia na otaczający świat i pozwala najmłodszym lepiej zrozumieć emocje, jednocześnie zachęcając ich do własnej ekspresji i kreatywności.

Każdy odcinek trwa około 10 minut i dotyczy innej emocji: miłości, smutku, gniewu, nieśmiałości, wdzięczności, wzruszenia. Do słuchania podcastu DZIECI CZUJĄ KINO zapraszamy przede wszystkim dzieci w wieku od 5 do 8 lat, ale także ich starsze rodzeństwo, rodziców czy dziadków, którzy chcą towarzyszyć dzieciom w tej muzyczno-filmowej przygodzie.

Zapraszamy!

DZIECI CZUJĄ KINO – od 26 czerwca co dwa tygodnie do posłuchania na Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts i na YouTube.

W kolejnym odcinku przygotowanego przez Instytucję Filmową Silesia Film podcastu DZIECI CZUJĄ KINO razem z Miłką Majczyno poszukamy odpowiedzi na pytanie, jakimi drogami chadza NIEŚMIAŁOŚĆ? Do posłuchania od piątku, 24 lipca.

 Czasem trudno nam jednoznacznie odpowiedzieć, jakie emocje odczuwamy. Może trochę się cieszymy z nadchodzącego spotkania z przyjaciółmi, ale jednak też trochę się go obawiamy. A więc bardziej radość, czy strach? A może boimy się, ale nie wiemy, czego? Czyli lęk. Czujemy ciekawość i chcemy coś powiedzieć, a jednocześnie wahamy się, co pomyślą o nas inni i mamy wrażenie, jakby coś nas mocno trzymało i nie pozwalało zrobić kroku, choć bardzo byśmy chcieli. Mapa naszych emocji jest często skomplikowana, dlatego w kolejnym, trzecim odcinku podcastu DZIECI CZUJĄ KINO zachęcamy was – i zapraszamy – by wybrać się z naszą przewodniczką: edukatorką muzyczną i skrzypaczką Miłką Majczyno, na kolejną już dźwiękową wycieczkę, dzięki której łatwiej będzie nam rozpoznawać swoje uczucia. Tym razem wyruszamy trasą nieśmiałości. Kogo spotkamy na swojej drodze? Co usłyszymy? O tym przekonacie się już w najbliższy piątek, 24 lipca.

Jak dziękować – „dźwięcznie” i z wdzięcznością? Odpowiedź w IV odsłonie podcastu DZIECI CZUJĄ KINO. Zapraszają Instytucja Filmowa Silesia Film i Asi Mina, która przygotowała dla was ten odcinek. Do posłuchania od 7 sierpnia.

 

Drobne gesty dużo znaczą. Podobnie słowa: często jedno ważne, wypowiedziane szczerze i z przekonaniem, zawiera w sobie to, co najważniejsze i komunikuje nasze emocje lepiej niż cały ocean zdań. Jak jednym słowem wyrazić wdzięczność? Jak ją pokazać? Jak opisać, sfilmować, zagrać czy zaśpiewać? W czwartym odcinku podcastu DZIECI CZUJĄ KINO Asi Mina i jej mali pomocnicy pokażą wam, jak można i dlaczego warto okazywać wdzięczność ludziom i światu wokół.

Trudne sytuacje dopadają każdego z nas. Codziennie buzują w nas różne emocje. Warto zatem wiedzieć jak je nazywać i jak radzić sobie z tymi mniej przyjemnymi uczuciami. Co zrobić z energią, jaka nas dopada, gdy jesteśmy źli? Jak brzmi złość i czy złoszczą się tylko źli bohaterowie filmowi? W piątym odcinku podcastu DZIECI CZUJĄ KINO Miłka Majczyno i wściekły akordeon pokażą, jak radzić sobie ze złością, by gniew nie zjadł nas od środka.

Do słuchania podcastu DZIECI CZUJĄ KINO zapraszamy przede wszystkim dzieci w wieku od 5 do 8 lat, ale także ich starsze rodzeństwo, rodziców czy dziadków, którzy chcą towarzyszyć dzieciom w tej muzyczno-filmowej przygodzie.

Odcinek 5: Gniew. Dostępny od 21 sierpnia. .Jak zwykle na Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts i na YouTube, a także na stronie Instytucji Filmowej Silesia Film w zakładce SILESIA FILM PODCAST.

Miłością można obdarzać – ludzi, zwierzęta, miejsca, cały świat. Pisać o niej piosenki, kręcić filmy, pisać książki i wiersze. Albo po prostu ją wyrażać i  się nią dzielić. Jak to robić? Jak zrobili to inni - na przykład brytyjski zespół muzyczny The Beatles, który stworzył chyba najbardziej znaną piosenkę o miłości, albo bohaterowie waszych ulubionych filmów? Tego dowiecie się w najnowszym odcinku podcastu DZIECI CZUJĄ KINO, na który zapraszają was artystka i edukatorka muzyczna Asi Mina oraz Instytucja Filmowa Silesia Film.

Szósty odcinek podcastu DZIECI CZUJĄ KINO od piątku, 4 września jak zwykle na Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts i na YouTube. Linki znajdziecie też na stronie Instytucji Filmowej Silesia Film

 

  • VII odcinek, ostatni:  WZRUSZENIE od piątku, 18 września 

Czasem odbiera nam głos, a czasem wyciska łzy z oczu, choć wcale nie jest nieprzyjemne. Dzieje się głęboko w środku nas, ale by zaistnieć – potrzebuje impulsu z zewnątrz: znajomego dźwięku, wspomnienia, filmu, drugiej osoby, widoku, który porusza. Pojawia się też w czasie słodko-gorzkich pożegnań wypełnionych jednocześnie smutkiem, radością i wdzięcznością.
Odcinek dostępny jest m. in. tu:
https://open.spotify.com/episode/7zfINPKiPIL8uHFVh8mSsm?si=uiaKUENwRAy50ymA09mGUQ

 

 

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.

Patronat: Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach.

Patroni medialni:

  • Silesiadzieci.pl
  • Ladnebebe.pl
  • Radio Katowice
  • Dwa Kwadranse