Jesteś tutaj: Strona główna > Wyniki wyszukiwania> Aktualności

Aktualności

Uniwersytet Polonistów
Termin: 29.01.2020 godz. 16:0018:00
Miejsce:  Aula im. Zbigniewa Jerzego Nowaka, Wydział Humanistyczny UŚ Sala: WYJAZDOWE
Prowadzący szkolenie: dr Ryszard Kulig

Szanowni Państwo, Drodzy Poloniści,

W imieniu organizatorów projektu „Uniwersytet Humanistów”, realizowanego przez Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w partnerstwie z Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli „WOM w Katowicach, uprzejmie zapraszamy do udziału w spotkaniach Uniwersytet Polonistów.                                                                 

Czym jest „Uniwersytet Polonistów”?

To bezpłatne, comiesięczne spotkania organizowane przez najbliższy rok na Wydziale Humanistycznym. Uczestnicy UP zapoznają się z najnowszymi badaniami literaturoznawczymi, językoznawczymi, kulturoznawczymi oraz pedagogicznymi prowadzonymi przez pracowników Wydziału Humanistycznego UŚ, a także pracowników z innych ośrodków akademickich. Wykłady i panele dyskusyjne, których problematyka skupi się wokół hasła „Przestrzenie spotkania”, będą dotyczyć szeroko rozumianej humanistyki oraz nowych orientacji rodzących się na pograniczu dyscyplin naukowych, które korzystają z metodologii wypracowanych przez posthumanizm, szczególnie w zakresie krytycznego oglądu antropocenu. Najsilniej reprezentowany będzie więc nurt humanistyki zaangażowanej w sprawy społeczne, polityczne, kulturowe i środowiskowe. Duży nacisk postawiony będzie na współzależność, współbycie naturo-kultury oraz na relację z Innym/Drugim w kontekście wielokulturowości i migracji, również klimatycznej.

Jak jest zorganizowane comiesięczne spotkanie?

Każde spotkania w ramach Uniwersytetu Polonistów dzielić się będzie na dwie części. Pierwsza część: wykład pozwoli na odświeżenie pewnych idei, literatury oraz metodologii pedagogicznych. Druga część: panel dyskusyjny to aplikowanie konkretnych rozwiązań do przestrzeni szkolnej oraz rozmowa na ich temat.

Proponowane zagadnienia 10 spotkań:

  1. Ekologia, środowisko, humanistyka środowiska, społeczna transformacja i budowanie wspólnego świata.
  2. Państwo, obywatelskość, wojny nowoczesnych plemion, wojny kulturowe a edukacja, polityka, literatura.
  3. Dziennikarstwo zaangażowane, reportaż, publicystyka w szkole, etyka społeczna, fake news, postprawda.
  4. Dziedzictwo żydowskie, wielokulturowość, inność.
  5. Humanistyka cyfrowa (nowe media, LAB-y, big data, wizualizacja, modelowanie) i gry na lekcji polskiego.
  6. Film i sztuki wizualne w szkole.
  7. Przyjemność i odpowiedzialność w lekturze, praktyki czytania literatury w szkole.
  8. Kreatywne pisanie, tworzenia tekstów i projektów narracyjnych w dowolnym stylu, kreacja autorskiego ja, problemy konstrukcji fikcji, konstruowanie powieści oraz opowiadań, pisanie scenariuszy.
  9. Antropocen, zagrożenia klimatyczne, katastrofa klimatyczna w języku literatury i innych sztuk.
  10. Humanistyka zaangażowana, rola humananistyki we współczesnym świecie.

Kogo zapraszamy?

Nauczycieli polonistów (35+), niestudiujących, zmotywowanych do podniesienia kompetencji, aktywnych zawodowo, uczących w szkołach każdego poziomu. Liczba miejsc jest ograniczona, projekt przewiduje uczestnictwo 30 osób. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Uwaga! Lista zamknięta. 

 Pierwsze spotkanie

29 stycznia, godz. 16:00, aula im. Zbigniewa Jerzego Nowaka, Wydział Humanistyczny UŚ

Refleksja nad następującymi hasłami: antropocen, zagrożenia klimatyczne, katastrofa klimatyczna w języku literatury i innych sztuk, ekologia, środowisko, humanistyka środowiska, społeczna transformacja i budowanie wspólnego świata.

 Wykład: dr Ryszard Kulik:Pogoń za zyskiem to przepis na katastrofę”.

Panel dyskusyjny: Jak wykorzystywać kulturę do mówienia o zmianach klimatycznych? O powinnościach humanistyki wobec planety.

Paneliści: prof. dr hab. Ewa Jaskóła, dr Ryszard Kulig, prof. dr hab. Piotr Skubała. Prowadzenie panelu: dr hab. prof. UŚ Małgorzata Wójcik-Dudek.

 Otwarcie i prowadzenie spotkania: prof. dr hab. Bernadeta Niesporek-Szamburska

 Jak się zapisać?

Konieczne jest  zgłoszenie chęci uczestniczenia w całości projektu poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny: http://www.homer.fil.us.edu.pl/rejestracja_Uniwersytet_Polonistow/, który aktywowany będzie 8 stycznia 2020 roku o godz. 20:00. Zgłoszenia będą możliwe do wyczerpania limitu miejsc.

Z osobami, które zgłoszą chęć uczestniczenia, skontaktujemy się, aby poinformować o zakwalifikowaniu do projektu.

Uczestnicy cyklu otrzymają certyfikaty uczestnictwa.

Osoba do kontaktu: Iwona Kruszewska-Stoły
Nr tel: 32 258 22 09 Nr sali: 56