Motto: Powiedz dziecku że jest dobre, że umie, potrafi! Janusz Korczak
II Śląski Kongres Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego
17 i 18 listopada 2017 r., RODN „WOM” w Katowicach.
Drugi Śląski Kongres Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego za nami!
Celem dwudniowego spotkania było inspirowanie nauczycieli do poszukiwania nowatorskich rozwiązań metodycznych w świetle zmian programowych w edukacji.
Uczestnicy forum mieli możliwość wzięcia udziału w dwóch konferencjach.Podczas pierwszej wystąpiła Dorota Dziamska z tematem: Podstawa programowa - jej funkcje i realne znaczenie. Jako koordynatorka podstawy programowej wychowania przedszkolnego szczególną uwagę zwróciła na cel wychowania przedszkolnego. Cel sformułowany w podstawie programowej to holistyczny, czyli całościowy rozwój dziecka. Zajęcia powinny stać się drogą prowadzącą do odkrywania przez dzieci dobra, prawdy i piękna. Nie mogą przybierać formy nastawione na rozwój wybranych umiejętności: językowych, matematycznych, przyrodniczych itp. Każde powinny dostarczać dzieciom doświadczeń w fizycznym , emocjonalnym, społecznym i poznawczym obszarze rozwoju i powinny być przestrzenią zintegrowanej zabawy, gdzie dziecko w naturalny sposób odkrywa elementy otoczenia i ich funkcjonalność.
Jak rozwijać potencjał twórczy u dziecka, jakie stosować nowatorskie metody i formy pracy w tym zakresie? Wystąpienie na ten temat przedstawiła Iwona Tomas. W wykładzie: Aktualizowanie potencjału twórczego dziecka za pośrednictwem świata sztuki zwróciła uwagę na zdolności, które drzemią w każdym dziecku. Podkreśliła, że zróżnicowane formy zajęć artystycznych wprowadzane przez nauczycieli pobudzą przedszkolaki do odkrywania, przeżywania i działania.
Oba wykłady utwierdziły nas w tym, co oczywiste: że praca z małym dzieckiem jest działaniem wieloaspektowym, a poszukiwanie nowych rozwiązań i realizacją ciekawych pomysłów rozwinie dzieci przedszkolne w obszarach: fizycznym, emocjonalnym, społecznym i poznawczym.
Dwa dni Kongresu Przedszkolnego obrodziły 18 tematami i 27 warsztatami dla nauczycieli wychowania przedszkolnego. Każdy nauczyciel mógł wziąć udział w dwóch konferencjach, trzech warsztatach ( Word Cafe), konkursie plastycznym dla nauczycieli wychowania przedszkolnego i wystawie prac nauczycieli promujących własne placówki przedszkolne.
Zaproponowano tematykę warsztatów z różnych obszarów edukacyjnych wychowania przedszkolnego i języków obcych, takich jak: Arteterapia na co dzień w przedszkolu i szkole, Metoda projektu jako odpowiedź na oczekiwania poznawcze dzieci, Język obcy w przedszkolu- kształcenie postawy tolerancji i otwartości, Inspiracje do twórczego myślenia dzieci, Statut przedszkola, Ćwiczenia muzyczno- ruchowe w przygotowaniu do nauki czytania i pisania, Sensoryka dla smyka – kreatywne pomoce do przedszkola, Logopedyczny kuferek – gry i zabawki wspierające rozwój mowy, Wczesne objawy autyzmu i metody pracy z dzieckiem z ASD, Przygotowane otoczenie, jako warunek prawidłowego rozwoju dziecka – kąciki zainteresowań wg. metody Marii Montessori, Przedszkolak odkrywa świat poprzez zabawę w programie „Dar Zabawy” wg. koncepcji F. Froebla, Rączki buszują do pisania się przygotowują – Ćwiczenia małej i dużej motoryki podczas zabaw z kredką i papierem, MindMapping – myślenie wizualne, Piosenka ludowa w wychowaniu przedszkolnym, Skuteczna i efektywna współpraca z rodzicami, Metoda Dobrego Startu w przedszkolu nieodzownym elementem wspierającym proces przygotowania do nauki czytania i pisania, Wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka w koncepcji Celestyna Freineta, Instrumentarium Orffa w edukacji muzycznej najmłodszych.
Szeroka oferta tematów, zachęcających nauczyciela do działania, zaproponowana przez kongres pozwoliła nauczycielom rozbudować swój warsztat pracy o nowe ciekawe pomysły zajęć i zabaw z dziećmi. Rozwinąć swoje umiejętności, rozpocząć działania, które w sposób twórczy pobudzą przedszkolaki do wartościowej zabawy i nauki.
W ramach kongresu ogłoszono konkurs plastyczny dla nauczycieli przedszkoli. Temat: Organizujemy kącik w sali. Wyniki konkursu na stronie: www.womkat.edu.pl.Komisja konkursowa szczególną uwagę zwróciła na oryginalność przedstawienia tematu, praktyczność, użyteczność i dostępność dla dzieci prezentowanego kącika. Jury zwróciło uwagę na możliwość rozwijania różnych aktywności dzieci podczas zajęć kierowanych oraz zabaw swobodnych.
W czasie kongresu można było oglądać wszystkie nadesłane prace konkursowe w galerii RODN „WOM” w Katowicach. Obecnie można zobaczyć zdjęcia z wystawy na stronie www.womkat.edu.pl w zakładce Galeria.
Dziękuję doradcom wychowania przedszkolnego: Beacie Staniczek, Barbarze Kominek, Teresie Potrzebowskiej, Pelagii Wiczyńskiej, Barbarze Rybak, Leokadii Szymczyk, Annie Przepiórze i Danucie Kontny za pomoc i współpracę w organizacji II Śląskiego Kongresu Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego.
Organizator II Śląskiego Kongresu Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego
Renata Chmielewska