
Konferencja „Ciekawy pomysł na pracę – zawody unikatowe” odbyła się 9-10 czerwca br. w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach.
Honorowym patronatem konferencję objął Śląski Kurator Oświaty Pan Stanisław Faber oraz Dyrektor Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej Pani Grażyna Osicka i Gazeta Wyborcza.
W konferencji uczestniczyło 96 przedstawicieli różnych instytucji związanych z kształceniem zawodowym w woj. śląskim (naczelnicy wydziałów edukacji, dyrektorzy i nauczyciele szkół zawodowych i placówek oświatowych, doradcy zawodowi).
Celem konferencji było przybliżenie problemów i potrzeb edukacyjnych kształcenia młodocianych pracowników w zakładach rzemieślniczych i ich nauczycieli – instruktorów praktycznej nauki zawodu.
Śląski Kurator Oświaty w wystąpieniu w czasie konferencji wyraził poparcie dla tej inicjatywy, zwracając uwagę na przywrócenie odpowiedniej rangi szkolnictwu zawodowemu oraz konieczność dopasowania kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy.
W pierwszym dniu konferencji prelegenci zaprezentowali zakresy działań instytucjonalnych, które wspomagają kształcenie młodocianych pracowników:
• Pani Beata Balińska reprezentująca Instytut Badań Edukacyjnych w Warszawie zaprezentowała zmiany w edukacji zawodowej w kontekście Krajowych Ram Kwalifikacji - 8 poziomów deskryptorów efektów uczenia się we wszystkich sektorach edukacji: kształcenia ogólnego, zawodowego, wyższego, w edukacji formalnej, pozaformalnej i nieformalnej. Informacje te szczególnie są przydatne doradcom zawodowym, nauczycielom, wychowawcom, uczniom przejawiającym różne talenty i określone cechy psychomotoryczne.
• Pani Elżbieta Hejłasz kierowniczka Wydziału Programów Nauczania Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej zaprezentowała szkolne zawody unikatowe w świetle badań KOWEZiU, w tym potrzeby pracodawców.
• Pan Grzegorz Sikorski dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy - w prelekcji uwzględnił cenne informacje o zawodach i pracownikach szczególnie poszukiwanych w naszym regionie.
• Pan Michał Wójcik dyrektor Izby Rzemieślniczej poruszył zagadnienia systemu dualnego kształcenia zawodowego, w warunkach rzeczywistych – „praktyka i kompetencje pracownicze w jednym”.
• Pani Bogumiła Kluszczyńska dyrektorka Górnośląskiego Centrum Edukacyjnego – Ośrodka Dokształcania I Doskonalenia Zawodowego w Gliwicach – przedstawiła problemy i sposoby radzenia sobie z nimi w przypadku kształcenia uczniów na turnusach dokształcania teoretycznego młodocianych.
• Pani Barbara Nowara pedagog w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Siemianowicach ŚL. podzieliła się informacjami dotyczącymi portretu psychologicznego młodocianego pracownika. Co powinni wiedzieć pracodawcy – rzemieślnicy przyjmujący uczniów do „terminowania” o ich potrzebach i możliwościach psychofizycznych.
W kolejnym dniu konferencji :
• Przykłady dobrych praktyk przedstawione przez dyrektorów szkół kształcących młodocianych pracowników: elastyczność w kształceniu sprzedawców i reagowanie na potrzeby rynku pracy, tym podzieliła się Pani Halina Warta kierująca Zespołem Szkól Handlowych w Katowicach. Z kolei Pani Aleksandra Wiśniewska-Wylenżek szefowa Zespołu Szkół Zawodowych w Piekarach Śl. opowiedziała jak to jest, gdy w jednym zespole klasowym kształci się uczniów w kilku zawodach i różnych branżach.
• W konferencji brali udział pracodawcy zawodów unikatowych: groomer Pan Bogusław Widera prowadzący zakład fryzjerski dla zwierząt „BOBIK” w Katowicach. To w tym salonie zgłębiają tajniki zawodu adepci z: Danii, Anglii (…). O potrzebach informowania uczniów, że są zawody kierowane dla uczniów utalentowanych – wybitnych zręcznościowo mówiła Pani Małgorzata Kupiec złotniczka z zakładu jubilerskiego w Katowicach.
• Jak kształcić w zawodach unikatowych? – na to pytanie odpowiadała w prelekcji Pani Sabina Knapik kierowniczka Zespołu Programów Edukacyjnych – Refundacji Kształcenia i Wychowania Śląskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczej Hufca Pracy w Katowicach.
• Jak kształcić w zawodach młodzież niepełnosprawną?, Jakie mogą być specyficzne trudności w uczeniu się?. Zagadnienia bardzo istotne, o których powinni wiedzieć pracodawcy – rzemieślnicy, u których w warunkach naturalnych zgłębiają tajniki zawodu młodzi adepci – tym podzieliła się z uczestnikami konferencji Pani Katarzyna Rzońca – psycholog z Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Katowicach.
• Pan Marcin Szwajcok – doradca zawodowy z Centrum Kształcenia Praktycznego w Mysłowicach zaprezentował własne doświadczenia dotyczące sposobów informowania uczniów szkół gimnazjalnych o zawodach ważnych społecznie, ale mało znanych.
• W podsumowaniu konferencji przedstawione zostały wyniki diagnozy związanej z potrzebami instruktorów pnz. oraz oferta przygotowywana przez RODN „WOM” w Katowicach dla pracodawców rzemieślników i instruktorów dotycząca metodyki kształcenia w zreformowanym kształceniu zawodowym.