Jesteś tutaj: Strona główna > Aktualności> EDUKACJA CYFROWA

EDUKACJA CYFROWA

EDUKACJA CYFROWA

INFORMACJE

 

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Zachęcamy dyrektorów szkół i nauczycieli do zapoznania się z uaktualnionym poradnikiem „Bezpieczna szkoła. Zagrożenia i zalecane działania profilaktyczne w zakresie bezpieczeństwa fizycznego i cyfrowego uczniów”.

To zbiór rekomendacji oraz wytycznych dla dyrektorów szkół i organów prowadzących szkoły dotyczący działań profilaktycznych związanych z ryzykiem wystąpienia zagrożeń bezpieczeństwa w szkole lub placówce wraz ze wskazaniem obowiązujących przepisów i odpowiedzialności. Służy on przygotowaniu koniecznych procedur bezpieczeństwa, a także ich realizacji przez pracowników szkół i placówek.

Poradnik zawiera również zbiór dobrych praktyk, odwołania do szczegółowych rozwiązań, materiałów szkoleniowych, dokumentów, multimediów edukacyjnych. Materiał został przygotowany w 2017 roku przez pracowników MEN, we współpracy z innymi ministerstwami. A teraz został zaktualizowany. Poradnik znajdziesz tutaj

 

***

OSE - Ogólnopolska Sieć Edukacyjna

OSE to program publicznej sieci telekomunikacyjnej dającej szkołom dostęp do szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego internetu.
Program został zaprojektowany przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej na mocy Ustawy o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Program OSE działa w celu:

  • umożliwienia szkole szerokopasmowego dostępu do bezpiecznego internetu,
  • podnoszenia poziomu kompetencji cyfrowych uczniów,
  • umożliwienia wspomagania procesu kształcenia w szkołach poprzez dostęp do zasobów dostępnych w internecie,
  • wyrównania szans edukacyjnych wszystkich uczniów w Polsce, w szczególności tych, którzy mieszkają na terenach słabiej zaludnionych i uczących się w małych szkołach.

Więcej informacji na ten temat przeczytasz tutaj>  

***

 WARTO PRZECZYTAĆ

 

***

Patotreści. Właśnie ukazał się raport na temat patotreści w Internecie przygotowany przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę we współpracy z Adamem Bodnarem - Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Badania przeprowadzono wśród nastolatków w wieku 13-15 lat. Ciekawe jest min. to, że aż 30% badanych deklarowało, że trafili na takie treści przypadkiem, także jako wynik rekomendacji platformy społecznościowej. Raport można przeczytać tutaj:

***

Ministerstwo Cyfryzacji. Oddajemy w Państwa ręce publikację, która w przystępny sposób omawia najważniejsze zagadnienia związane z polem elektromagnetycznym o częstotliwościach radiowych. To dzięki niemu możemy cieszyć się audycjami radiowymi i telewizją czy używać telefonów komórkowych. Jest więc podstawą bezproblemowego i szybkiego przepływu informacji, co stanowi dziś fundament naszej cywilizacji. Publikacja jest podzielona na cztery sekcje. Trzy pierwsze odpowiadają na najczęściej zadawane pytania dotyczące fal elektromagnetycznych. Czym są? Jaki mają wpływ na organizm człowieka? Jak je mierzyć i jakie regulacje ich dotyczą? W czwartej części krótko wyjaśniamy, jaki jest związek pola elektromagnetycznego z telekomunikacją, i tłumaczymy, czym jest kolejna generacja sieci komórkowych, czyli 5G. Jesteśmy pewni, że publikacja ta pomoże wszystkim zainteresowanym zrozumieć, czym jest pole elektromagnetyczne i jak możemy je spożytkować dla dobra Polski. Zapraszamy do czytania!

 ***

Zapraszamy Państwa do lektury artykułu dr. E. Krawczyńskiego zamieszczonego w  numerze (1 (71) 2019) naszego Forum Nauczycieli. Tekst poświęcony jest wiarygodności i bezpieczeństwu usług w internecie i zawiera wiele praktycznych uwag, wskazówek i rad jak rozsądnie i bezpiecznie korzystać z tego źródla informacji. Zapraszamy do lektury! 

  ***

Co nas martwi w sieci? Co młodzież robi w sieci? Skąd nastolatki czerpią wiedzę o świecie? NASK opublikowała ciekawe infografiki. Może warto je tutaj>> zobaczyć?

***

Polskie badanie EU Kids Online 2018. Najważniejsze wyniki i wnioski.  Raport (opublikowany w marcu 2019 r.) opisuje zachowania młodych ludzi w internecie i jego wpływ na ich indywidualny i społeczny rozwój. Wskazuje m.in., że internet jest tylko emanacją przemocy i agresji, środowiskiem występowania tych problemów, a nie ich przyczyną, że z nienawiścią wobec dzieci w sieci nie wygra się, nie walcząc z nią u jej źródła w szkole czy na podwórku, itd. itp. To trzeba koniecznie przeczytać! Raport>>

   ***

Deficyt kompetencji cyfrowych barierą rozwoju Polski. Nakładem Stowarzyszenia „Miasta w Internecie” oraz Fundacji Naukowej Evidence Institute ukazała się na początku lutego 2019 r. publikacja pt. Kompetencje przyszłości w czasach cyfrowej dysrupcji. Studium wyzwań dla Polski w perspektywie roku 2030, będąca owocem prac zespołu badaczy i praktyków edukacji cyfrowej. Czytaj tutaj>>

 ***

Finalna wersja dyrektywy ws. praw autorskich (14.02.2019 r.). W sieci mają być zmiany, ale memy nie znikną.  Tutaj przeczytasz więcej>> 

*** 

Edukacja medialna. Warto zajrzeć na tę stronę!  Są na niej secenariusze lekcji, zajęć, ćwiczenia, materiały dla nauczycieli, uczniów, infomacje o olimpiadzie cyfrowej, itd. Zajrzyj>>

***

Standardy bezpieczeństwa online placówek oświatowych. Dostrzeżenie niebezpieczeństw, jakie niesie internet i właściwe radzenie sobie z nimi, jest dzisiaj koniecznością. To zadanie jest szczególnie ważne w momencie, kiedy polska szkoła wchodzi w pełni w cyfrową rzeczywistość, a w procesie dydaktycznym odchodzi się od tradycyjnych podręczników na rzecz elektronicznych. Rzeczywistości i problemów placówki oświatowej nie można rozważać w oderwaniu od powszechnej obecności Internetu w naszym życiu. O efektach pracy zespołu ekspertów NASK oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie badających te problemy czytaj tutaj>>

***

Legalna kultura. Baza legalnych źródeł, prawo w kulturze, strefa edukacji, kampanie społeczne, czytelnia kulturalna i wiele, wiele więcej. Warto tu zajrzeć>>

***

Najwyższa Izba Kontroli o higienie nauczania w szkołach publicznych. Warto przeczytać>

***

Czy smartfony wywołują zaburzenia depresyjne u młodzieży? Tu znajdziesz odpowiedź>

PRAWO

  • USTAWA Z DNIA 4 LUTEGO 1994 r. O PRAWIE AUTORSKIM I PRAWACH POKREWNYCH (Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83)  Czytaj tutaj>>
  • OCHRONA PRAW AUTORSKICH W INTERNECIE:  Czytaj tutaj>>
  • OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH W SZKOŁACH I PLACÓWKACH - PORADNK Czytaj tutaj>>

- ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz.Urz.UE.L Nr 119, s.1)  Czytaj tutaj>>

 - Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka – Wielka Izba – z 5 września 2017 r.: Monitorowanie korespondencji elektronicznej pracownika stanowiło naruszenie jego prawa do poszanowania życia prywatnego i korespondencji. Warto o tym przeczytać więcej tutaj>>

***

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą szkoleń i kursów doskonalących odpłatnych w ramach zagadnienia "Technologie Informacyjno-Komunikacyjne".

Nazwa Data
rozpoczecia
Technologie informacyjno-komunikacyjne - Kurs doskonalący
Grafika komputerowa - Corel Draw Proponowany termin nr: 1 22.11.2019
godz. 14:00
Zapisz się online
Grafika komputerowa KURS SIĘ JESZCZE NIE ROZPOCZĄŁ? SZUKASZ INNEGO TERMINU? Jeśli nie odpowiadają Ci powyższe terminy rozpoczęcia kursu/szkolenia lub nie zostało ono jeszcze uruchomione to Zapisz się online na listę oczekującą. Gdy uruchomimy nowy termin skontaktujemy się mailowo lub telefonicznie.
Joomla - system zarządzania treścią strony internetowej Proponowany termin nr: 1 17.10.2019
godz. 15:00
Zapisz się online
Joomla - system zarzadzania treścią strony internetowej KURS SIĘ JESZCZE NIE ROZPOCZĄŁ? SZUKASZ INNEGO TERMINU? Jeśli nie odpowiadają Ci powyższe terminy rozpoczęcia kursu/szkolenia lub nie zostało ono jeszcze uruchomione to Zapisz się online na listę oczekującą. Gdy uruchomimy nowy termin skontaktujemy się mailowo lub telefonicznie.
Kodowanie i programowanie z Dash i Dot Proponowany termin nr: 1 05.11.2019
godz. 15:00
Zapisz się online
Kodowanie i programowanie z Dash i Dot KURS SIĘ JESZCZE NIE ROZPOCZĄŁ? SZUKASZ INNEGO TERMINU? Jeśli nie odpowiadają Ci powyższe terminy rozpoczęcia kursu/szkolenia lub nie zostało ono jeszcze uruchomione to Zapisz się online na listę oczekującą. Gdy uruchomimy nowy termin skontaktujemy się mailowo lub telefonicznie.
Kodowanie i programowanie z LEGO WeDo 2.0 (robotyka dl adzieci) Proponowany termin nr: 1 15.10.2019
godz. 15:00
Zapisz się online
Kodowanie i programowanie z Lego WeDo 2.0 (robotyka dla dzieci) KURS SIĘ JESZCZE NIE ROZPOCZĄŁ? SZUKASZ INNEGO TERMINU? Jeśli nie odpowiadają Ci powyższe terminy rozpoczęcia kursu/szkolenia lub nie zostało ono jeszcze uruchomione to Zapisz się online na listę oczekującą. Gdy uruchomimy nowy termin skontaktujemy się mailowo lub telefonicznie.
Konstrukcja i programowanie robotów Lego EV3 KURS SIĘ JESZCZE NIE ROZPOCZĄŁ? SZUKASZ INNEGO TERMINU? Jeśli nie odpowiadają Ci powyższe terminy rozpoczęcia kursu/szkolenia lub nie zostało ono jeszcze uruchomione to Zapisz się online na listę oczekującą. Gdy uruchomimy nowy termin skontaktujemy się mailowo lub telefonicznie.
Office 365 - szkoła w chmurze Proponowany termin nr: 1 05.11.2019
godz. 15:00
Zapisz się online
Office 365 - szkoła w chmurze KURS SIĘ JESZCZE NIE ROZPOCZĄŁ? SZUKASZ INNEGO TERMINU? Jeśli nie odpowiadają Ci powyższe terminy rozpoczęcia kursu/szkolenia lub nie zostało ono jeszcze uruchomione to Zapisz się online na listę oczekującą. Gdy uruchomimy nowy termin skontaktujemy się mailowo lub telefonicznie.
Podstawy programowania w języku C++ Proponowany termin nr: 1 21.10.2019
godz. 15:15
Zapisz się online
Podstawy programowanie w języku C++ KURS SIĘ JESZCZE NIE ROZPOCZĄŁ? SZUKASZ INNEGO TERMINU? Jeśli nie odpowiadają Ci powyższe terminy rozpoczęcia kursu/szkolenia lub nie zostało ono jeszcze uruchomione to Zapisz się online na listę oczekującą. Gdy uruchomimy nowy termin skontaktujemy się mailowo lub telefonicznie.
Programowanie w języku Python Proponowany termin nr: 1 18.11.2019
godz. 15:15
Zapisz się online
Programowanie w języku Python KURS SIĘ JESZCZE NIE ROZPOCZĄŁ? SZUKASZ INNEGO TERMINU? Jeśli nie odpowiadają Ci powyższe terminy rozpoczęcia kursu/szkolenia lub nie zostało ono jeszcze uruchomione to Zapisz się online na listę oczekującą. Gdy uruchomimy nowy termin skontaktujemy się mailowo lub telefonicznie.
Scratch Junior - nauka programowania dla najmłodszych Proponowany termin nr: 1 11.10.2019
godz. 15:00
Zapisz się online
SCRATCH Junior- nauka programowania KURS SIĘ JESZCZE NIE ROZPOCZĄŁ? SZUKASZ INNEGO TERMINU? Jeśli nie odpowiadają Ci powyższe terminy rozpoczęcia kursu/szkolenia lub nie zostało ono jeszcze uruchomione to Zapisz się online na listę oczekującą. Gdy uruchomimy nowy termin skontaktujemy się mailowo lub telefonicznie.
Środowisko Scratch - nauka programowania Proponowany termin nr: 1 02.10.2019
godz. 15:00
Zapisz się online
Środowisko SCRATCH- nauka programowania KURS SIĘ JESZCZE NIE ROZPOCZĄŁ? SZUKASZ INNEGO TERMINU? Jeśli nie odpowiadają Ci powyższe terminy rozpoczęcia kursu/szkolenia lub nie zostało ono jeszcze uruchomione to Zapisz się online na listę oczekującą. Gdy uruchomimy nowy termin skontaktujemy się mailowo lub telefonicznie.
Tworzenie prezentacji online (PREZI) Proponowany termin nr: 1 08.11.2019
godz. 15:00
Zapisz się online
Tworzenie prezentacji online (PREZI) KURS SIĘ JESZCZE NIE ROZPOCZĄŁ? SZUKASZ INNEGO TERMINU? Jeśli nie odpowiadają Ci powyższe terminy rozpoczęcia kursu/szkolenia lub nie zostało ono jeszcze uruchomione to Zapisz się online na listę oczekującą. Gdy uruchomimy nowy termin skontaktujemy się mailowo lub telefonicznie.
WordPress - tworzenie nowoczesnych stron www Proponowany termin nr: 1 09.10.2019
godz. 15:00
Zapisz się online
WordPress - tworzenie nowoczesnych stron www KURS SIĘ JESZCZE NIE ROZPOCZĄŁ? SZUKASZ INNEGO TERMINU? Jeśli nie odpowiadają Ci powyższe terminy rozpoczęcia kursu/szkolenia lub nie zostało ono jeszcze uruchomione to Zapisz się online na listę oczekującą. Gdy uruchomimy nowy termin skontaktujemy się mailowo lub telefonicznie.
Wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego w pracy nauczyciela Proponowany termin nr: 1 30.10.2019
godz. 14:00
Zapisz się online
Wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego w pracy nauczyciela KURS SIĘ JESZCZE NIE ROZPOCZĄŁ? SZUKASZ INNEGO TERMINU? Jeśli nie odpowiadają Ci powyższe terminy rozpoczęcia kursu/szkolenia lub nie zostało ono jeszcze uruchomione to Zapisz się online na listę oczekującą. Gdy uruchomimy nowy termin skontaktujemy się mailowo lub telefonicznie.
Technologie informacyjno-komunikacyjne - Szkolenie Rady Pedagogicznej
Technologie informacyjno-komunikacyjne KURS SIĘ JESZCZE NIE ROZPOCZĄŁ? SZUKASZ INNEGO TERMINU? Jeśli nie odpowiadają Ci powyższe terminy rozpoczęcia kursu/szkolenia lub nie zostało ono jeszcze uruchomione to Zapisz się online na listę oczekującą. Gdy uruchomimy nowy termin skontaktujemy się mailowo lub telefonicznie.


 

< Powrót do listy