Warsztaty dydaktyczne z cyklu: Szkoła XXI wieku (część II), we współpracy naukowo-dydaktycznej z Instytutem Pedagogiki UŚ
“Im bardziej potrafię utrzymać relację wolną od osądów i oceny, tym bardziej to pozwoli drugiej osobie dotrzeć do punktu, gdzie rozpoznanie przez nią umiejscowienia oceny, centrum odpowiedzialności, leży wewnątrz niej.” CARL ROGERS
Celem warsztatów jest doskonalenie oraz poszerzenie wiedzy i umiejętności w zakresie kompetencji dydaktyczno-wychowawczych ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień nawiązywania, budowania i podtrzymywania relacji w edukacji. Temat bardzo istotny i podstawowy dla sukcesu edukacyjnego nauczyciela i ucznia.
Tematyka nawiązuje do priorytetu nr 2 MEiN.
O prowadzących:
dr Hewilia Hetmańczyk - doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pracownik badawczo-dydaktyczny Instytutu Pedagogiki UŚ. Zainteresowania badawcze: pedagogika wczesnoszkolna i przedszkolna ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związanych z rozwojem społeczno-emocjonalnym dzieci w wieku przedszkolnym, gotowością szkolną, twórczością, zaburzeniami rozwojowymi, nowatorskimi rozwiązaniami metodycznymi w pracy z dziećmi, współpracą środowiska przedszkolnego z rodziną i środowiskiem lokalnym. Autorka licznych publikacji w czasopismach naukowych, współautor i redaktor monografii naukowych.
dr Ewa Chorąży - dr nauk humanistycznych, nauczycielka-konsultantka w Pracowni Zarządzania i Analiz Oświatowych, ekspert i arbiter CKE i OKE, trener systemu egzaminów zewnętrznych. Wieloletni nauczyciel i dyrektor szkoły. Specjalista w zakresie dydaktyki przedmiotów humanistycznych z wykorzystaniem elementów neurodydaktyki, mentoringu i tutoringu, specjalistka w zakresie oceniania i pomiaru dydaktycznego. Autorka wielu publikacji z dziedziny edukacji, dydaktyki historii i egzaminów zewnętrznych.
Studenci Koła Naukowego IP UŚ „Paidagogos”, pod opieką naukową dr Hewilii Hetmańczyk – zapoznają uczestników z wynikami projektu przeprowadzanego w bieżącym roku, a dotyczącego omawianej tematyki.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Adresat: dyrektorzy i nauczyciele szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz placówek różnego typu. Wszyscy zainteresowani problematyką relacji, doskonaleniem jakości pracy szkoły i pracy własnej oraz rozwojem inkluzyjnym całej społeczności szkolnej.
Program:
1) Dyscyplina w grupie/klasie szkolnej; Prowadząca - Ewa Chorąży + studenci IP UŚ - zapisz się
2) Ocenianie kształtujące i jego znaczenie w edukacji, Prowadzący - Cezary Lempa + studenci IP UŚ - zapisz się