Jesteś tutaj: Strona główna > Aktualności

Aktualności

Dobre relacje podstawą porozumienia w edukacji. Z cyklu: Szkoła XXI w.
Śląskie WOM Teams
Termin: 13.06.2023 godz. 15:0018:00
Miejsce: online Sala: ONLINE
Prowadzący szkolenie: E. Chorąży, A. Czarlińska-Wężyk, B. Czwartos, A. Twaróg-Kanus, zaproszeni eksperci

Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej | Bielsko-Biała  

Konferencja dydaktyczna z cyklu: Szkoła XXI wieku, we współpracy naukowo-dydaktycznej z Akademią Techniczno-Humanistyczną (AT-H) w Bielsku-Białej.
 

“Im bardziej potrafię utrzymać relację wolną od osądów i oceny, tym bardziej to pozwoli drugiej osobie dotrzeć do punktu, gdzie rozpoznanie przez nią umiejscowienia oceny, centrum odpowiedzialności, leży wewnątrz niej.” CARL ROGERS

Celem konferencji jest doskonalenie oraz poszerzenie wiedzy i umiejętności w zakresie szeroko rozumianych kompetencji dydaktyczno-wychowawczych ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień nawiązywania, budowania i podtrzymywania relacji w edukacji.

O prowadzących

dr Iwona Wendreńska - doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zainteresowania badawcze oscylują wokół: wspomagania rozwoju osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi; edukacją i rewalidacją osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu; kompetencji w kształceniu specjalnym i kształceniu pedagogów specjalnych. Autorka monografii, artykułów naukowych, współredaktorka prac zbiorowych z zakresu pedagogiki specjalnej; członek zespołu redakcyjnego prac z Serii Wydawniczej „Specjalne potrzeby edukacyjne”.  

dr Hewilia Hetmańczyk - doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pracownik badawczo-dydaktyczny Instytutu Pedagogiki UŚ. Zainteresowania badawcze: pedagogika wczesnoszkolna i przedszkolna ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związanych z rozwojem społeczno-emocjonalnym dzieci w wieku przedszkolnym, gotowością szkolną, twórczością, zaburzeniami rozwojowymi, nowatorskimi rozwiązaniami metodycznymi w pracy z dziećmi, współpracą środowiska przedszkolnego z rodziną i środowiskiem lokalnym. Autorka licznych publikacji w czasopismach naukowych, współautor i redaktor monografii naukowych.

dr Barbara Czwartos - nauczyciel konsultant, ekspert w zakresie dydaktyki nauczania języków obcych, psycholingwistyki oraz wykorzystania technologii informacyjnych w procesie kształcenia językowego, trener w zarządzaniu oświatą, certyfikowany nauczyciel w zakresie podnoszenia efektywności procesu nauczania (certyfikat LQW).          

dr Agnieszka Twaróg-Kanus -nauczyciel konsultant ds. edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, adiunkt naukowo-badawczy Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, oligofrenopedagog. Specjalizuje się w szkoleniach z zakresu: kompetencji dydaktyczno - metodycznych, społecznych i osobistych; kompetencji miękkich, w tym głównie: z komunikacji, motywacji, kreatywności; kompetencji kluczowych; myślenia krytycznego. więcej tu >>>

dr Ewa Chorąży - dr nauk humanistycznych, nauczycielka-konsultantka w Pracowni Zarządzania i Analiz Oświatowych, ekspert i arbiter CKE i OKE, trener systemu egzaminów zewnętrznych. Wieloletni nauczyciel i dyrektor szkoły. Specjalista w zakresie dydaktyki przedmiotów humanistycznych z wykorzystaniem elementów neurodydaktyki, mentoringu i tutoringu, specjalistka w zakresie oceniania i pomiaru dydaktycznego. Autorka wielu publikacji z dziedziny edukacji, dydaktyki historii i egzaminów zewnętrznych. 

Anna Czarlińska-Wężyk - nauczycielka-konsultantka w Pracowni Wychowania, Kształcenia Ogólnego i Zawodowego, ekspert i edukator z listy MEiN,trenerka w oświacie, trenerka z zakresu edukacji: globalnej, ekonomicznej i przedsiębiorczości, certyfikowana COACH PRAKTYK BIZNESU Norman Benett Academy, posiada kompetncje z zakresu m.in. doradztwa zawodowego, specjalistka w obszarze kompetencji miękkich, nauczania przedmiotów ekonomicznych i przedsiębiorczości; więcej informacji tutaj<<< 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Adresat: dyrektorzy i nauczyciele szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz placówek różnego typu. Wszyscy zainteresowani problematyką relacji, doskonaleniem jakości pracy własnej oraz rozwojem inkluzyjnym całej społeczności szkolnej.

Zarys programu:

  1. Przywitanie uczestników, podanie celów konferencji- dr inż. Jerzy Grad (dyrektor RODN „WOM”), prof. Ernest Zawada (dziekan ATH w Bielsku-Białej),
  2. Akcja-reakcja czy relacja, czyli o kontaktach i komunikacji w edukacji uwag kilka – dr Iwona Wendreńska,
  3. Dlaczego hipokamp nie lubi stresu? – dr Barbara Czwartos,
  4. Komunikacja bez przemocy („język żyrafy i szakala”) – dr Agnieszka Twaróg-Kanus,
  5. Relacje podstawą skutecznej dydaktyki – dr Ewa Chorąży,
  6. Relacje w zespole klasowym, czyli kilka prawd i mitów na ich temat – Anna Czarlińska-Wężyk,
  7. Kilka słów o budowaniu pozytywnych relacji nauczycieli ze środowiskiem rodzinnym dziecka/ ucznia - dr Hewilia Hetmańczyk .

 

Konferencja nieodpłatna.

Aby zapisać się na konferencję należy wypełnić formularz na dole strony

=====================================================

 

Osoba do kontaktu: Ewa Chorąży
Nr tel: 32 259 98 35 wew: 203 Nr sali: 91 email: echorazy@womkat.edu.pl