IV Konferencja Patroni Roku 2021: Stanisław Lem
Termin: 29.11.2021 godz. 14:5018:00
Sala: ONLINE
Prowadzący szkolenie: prof. dr hab. Jolanta Tambor, Michał Jędryka, Marek Szafraniec

Stanisław Lem (1921-2006)

• polski pisarz gatunku hard science fiction, filozof, futurolog, racjonalny krytyk religii, technologii i ludzkiej głupoty, eseista, bajkopisarz, satyryk,
  • wizjoner: telefony komórkowe, awatary, czytniki e- booków, tablet, internet, alternatywne światy (the Sims)
  • jego książki przetłumaczono na ponad 40 języków,
  • ekranizacje: Przekładaniec (1968) reż. A. Wajda, Solaris (1972) reż. A. Tarkowski,  Szpital Przemienienia (1978) reż, E. Żebrowski, Solaris (2002) reż. S. Soderbergh z George’em Clooneyem. NRD-owski film Milcząca gwiazda i polski  Test pilota Pirxa,   Kongres Folmana ,
  • Gry- adaptacja powieści Niezwyciężony przesunięta na 2022. The Invincible (Niezwyciężony) - retrofuturystyczny thriller science fiction.
  • z okazji 100. rocznicy urodzin Sejm jednomyślnie uchwalił Stanisława Lema patronem roku 2021.

Plan konferencji:

godz. 14.50 powitanie uczestników i rozpoczęcie konferencji

godz. 15.00 – 16.00 prof. dr hab. Jolanta Tambor: Czy umiemy się ze sobą porozumiewać? Co rzecze o tym Lem

godz. 16.15 -  17.00 Michał Jędryka: „Katar” – zbrodnia z premedytacją w retrofuturystycznym kryminale S. Lema

godz. 17.15 – 18.00 Marek Szafraniec: Lem poza fantastyką, czyli realistyczny obraz wojny w „Szpitalu przemienienia”

Prowadzący:

Jolanta Tambor - prof. dr hab. UŚ, doktorat: rozprawa o języku polskiej prozy fantastyczno-naukowej, habilitacja: dysertacja poświęcona etnolektowi śląskiemu oraz świadomości językowej i etnicznej jego użytkowników. Pracuje w Zakładzie Socjolingwistyki i Społecznych Praktyk Komunikowania. Autorka książek: Język polskiej prozy fantastyczno-naukowej (Katowice 1991), Mowa Górnoślązaków oraz ich świadomość językowa i etniczna (Katowice 2006, 2008), Oberschlesien – Sprache und Identität (Leipzig 2011), podręcznika Fonetyka i fonologia współczesnego j. polskiego (wspólnie z D. Ostaszewską).

Michał Jędryka –  polonista, pedagog, wieloletni nauczyciel języka polskiego, menadżer, scenarzysta i malarz z kilkoma wernisażami na koncie. Autor niezliczonej ilości tekstów reklamowych, albumu "Śląsk. Last minute" i poradnika o popkulturze. Opublikował powieść "Ołowiane dzieci", w której opisał zapomnianą historię epidemii ołowicy na Śląsku.

Marek Szafraniec - nauczyciel konsultant w Pracowni Zarządzania i Analiz Oświatowych RODN "WOM" w Katowicach, kulturoznawca, autor kilkudziesięciu projektów systemowych i konkursowych w ramach EFS, autor i współautor kilkudziesięciu publikacji naukowych, w tym kilku przewodników metodycznych do wdrażania e-learningu, innowacyjnych programów i metod kształcenia (WebQuest, Key to learning, TOC w edukacji).

Aplikacja: Teams

• Konferencja będzie realizowana  z wykorzystaniem aplikacji Microsoft Teams
  • Na podany w karcie zgłoszenia e-mail zostanie wysłane zaproszenie z linkiem do logowania
  • W przypadku braku takiego e-maila prosimy o sprawdzenie Spamu lub kontakt
    z organizatorem szkolenia
  • W dniu konferencji prosimy o zalogowanie się na 5 min  przed jej rozpoczęciem
  • Klikamy w podany link do pokoju webinarowego, przesłany w e-mailu
  • Kiedy pojawia się pytanie: Jak chcesz dołączyć do spotkania Teams? Klikamy: Kontynuuj w tej przeglądarce

Zaświadczenia będą przesyłane na podany w zgłoszeniu adres mailowy. Warunkiem otrzymania zaświadczenia jest odnotowana w systemie obecność na minimum dwóch wykładach, logując się wpisujemy imię i nazwisko, te dane wędrują na listę obecności.

Osoba do kontaktu: Mirella Zajega
Nr tel: 32 203 59 67 wew: 201 Nr sali: 75 email: mzajega@womkat.edu.pl