III Konferencja Patroni Roku 2021: Cyprian Kamil Norwid
Termin: 11.10.2021 godz. 14:4518:00
Miejsce: Aplikacja Teams Sala: ONLINE
Prowadzący szkolenie: dr hab. Magdalena Bąk, dr Maria Romanowska, Michał Jędryka

Cyprian Kamil Norwid (1821-1883)

poetaprozaikdramatopisarzeseistagrafikrzeźbiarzmalarzfilozof

Norwid pozostawił potomnym twórczość niezwykłą, dla wielu trudną, bo intelektualną, aforystyczną, pozbawioną opisowości i melodyjności. Lubił posługiwać się skrótem, szczegółem, wielopiętrową metaforą, stosował zróżnicowaną nieregularną wersyfikację. Jego utwory zachwycają zwięzłością i trafnością języka, głębią myśli, wytrawnymi refleksjami nad światem kultury.

Plan konferencji:

godz. 14.50 dr Mirella Zajega: Powitanie uczestników i rozpoczęcie Konferencji

godz. 15.00- 16.00  dr hab. Magdalena Bąk: Norwid dzisiaj? Kilka refleksji na marginesie lektury jubileuszowej

godz. 16.15  dr Maria Romanowska: Miejsca twórczości Cypriana Norwida we współczesnej edukacji polonistycznej

godz. 17.15  Michał Jędryka: Norwid memotwórczy czyli ideał sięgnął bruku. Funkcjonowanie sentencji artysty w mediach społecznościowych

Prowadzący:

Magdalena Bąk – doktor habilitowana, pracownik Uniwersytetu Śląskiego, literaturoznawczyni, jej zainteresowania badawcze koncentrują się na literaturze romantyzmu, podróżopisarstwie dziewiętnastowiecznym, a także wątkach australijskich i portugalskich w literaturze polskiej.

Maria Romanowska - doktor nauk humanistycznych, ekspert w CKE, współautorka nowej podstawy programowej dla szkół ponadpodstawowych, wieloletni koordynator matury z języka polskiego w OKE w Jaworznie, nauczyciel akademicki.

Michał Jędryka –  polonista, pedagog, menadżer, scenarzysta i malarz z kilkoma wernisażami na koncie. Autor niezliczonej ilości tekstów reklamowych, albumu "Śląsk. Last minute" i poradnika o popkulturze. Ostatnio opublikował powieść "Ołowiane dzieci", w której opisał zapomnianą historię epidemii ołowicy na Śląsku.

Aplikacja: Teams

• Konferencja będzie realizowana  z wykorzystaniem aplikacji Microsoft Teams
  • Na podany w karcie zgłoszenia e-mail zostanie wysłane zaproszenie z linkiem do logowania
  • W przypadku braku takiego e-maila prosimy o sprawdzenie Spamu lub kontakt
    z organizatorem szkolenia
  • W dniu konferencji prosimy o zalogowanie się na 5 min  przed jej rozpoczęciem
  • Klikamy w podany link do pokoju webinarowego, przesłany w e-mailu
  • Kiedy pojawia się pytanie: Jak chcesz dołączyć do spotkania Teams? Klikamy: Kontynuuj w tej przeglądarce

Zaświadczenia, potwierdzające udział w konferencji, będą przesyłane elektronicznie do 30 dni po zakończeniu Konferencji na podany w zgłoszeniu adres mailowy. Warunkiem otrzymania zaświadczenia jest odnotowana w systemie obecność na minimum dwóch wykładach, logując się proszę wpisać nie tylko swoje imię, ale też nazwisko, te dane wędrują na listę obecności na podstawie której są wysyłane zaświadczenia potwierdzające udział w konferencji.

Osoba do kontaktu: Mirella Zajega
Nr tel: 32 203 59 67 wew: 201 Nr sali: 75 email: mzajega@womkat.edu.pl