I Konferencja Patroni Roku 2021: Krzysztof Kamil Baczyński
Termin: 22.03.2021 godz. 15:0019:00
Miejsce: Aplikacja Teams
Prowadzący szkolenie: Ewa Chorąży, Marek Szafraniec, Barbara Michałek, Michał Jędryka
     Poezja Baczyńskiego cieszy się popularnością wśród czytelników i uznaniem badaczy literatury, pojawiają się jej nowe odczytania i ciekawe interpretacje muzyczne. Jest głosem pokolenia, które walkę uznało za moralny obowiązek, a równocześnie tak głęboko pragnęło normalnego życia.
     Konferencja jest propozycją spojrzenia na tę twórczość nie tylko przez pryzmat wymagań szkolnych - wiersze Baczyńskiego są lekturą obowiązkową (zakres podstawowy) w nowej podstawie programowej z j. polskiego; są też w nowej pp z historii (uczeń dostrzega tragizm losów twórców zaangażowanych w niepodległościową konspirację, w tym: Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego i Zygmunta Rumla).
     Proponujemy analizy i interpretacje, ale też refleksje i sporo pytań, ciekawostki historyczne, biograficzne i wiele innych zagadnień.

Plan konferencji

godz. 15.00   dr Ewa Chorąży: Pokolenie rocznik 1920 - konteksty historyczne w edukacji szkolnej

godz. 16.00  Marek Szafraniec: Czy pokolenie rocznik 1920 miało inny wybór? K. K. Baczyński, "Z głową na karabinie"

godz. 17.00   Barbara Michałek, Baczyński - barwy życia i barwy poezji

godz. 18.00  Michał Jędryka, Dwa nieba - recepcja twórczości Baczyńskiego

Prowadzący:

Ewa Chorąży -  dr nauk humanistycznych, nauczyciel konsultant w Pracowni Zarządzania i Analiz Oświatowych RODN "WOM" w Katowicach, autorka programów innowacyjnych dla szkół oraz publikacji z dziedziny dydaktyki i historii. Wieloletni dyrektor III Liceum w Katowicach, pracownik OKE w Jaworznie, koordynator historii, kierownik Pracowni Matur.

Marek Szafraniec - nauczyciel konsultant w Pracowni Zarządzania i Analiz Oświatowych RODN "WOM" w Katowicach, kulturoznawca, autor kilkudziesięciu projektów systemowych i konkursowych w ramach EFS. autor i współautor kilkudziesięciu publikacji naukowych, w tym kilku przewodników metodycznych do wdrażania e-learningu oraz innowacyjnych programów i metod kształcenia (WebQuest, Key to learning, TOC w edukacji).

Barbara Michałek - absolwentka filologii polskiej, informacji naukowej i bibliotekoznawstwa (UŚ). Od ponad trzydziestu lat pracuje w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. J. Lompy w Katowicach. Kierownik Wydziału Informacji, Promocji i Współpracy ze Środowiskiem. Na co dzień zajmuje się działalnością informacyjno-bibliograficzną dla nauczycieli, studentów i uczniów. Prowadzi blog literacko-kulturalny (blogwib.blogspot.com).

Michał Jędryka –  polonista, pedagog, menadżer, scenarzysta i malarz z kilkoma wernisażami na koncie. Autor niezliczonej ilości tekstów reklamowych, albumu "Śląsk. Last minute" i poradnika o popkulturze. Ostatnio opublikował powieść "Ołowiane dzieci", w której opisał zapomnianą historię epidemii ołowicy na Śląsku.

Aplikacja: Teams

• Konferencja będzie realizowana  z wykorzystaniem aplikacji Microsoft Teams
  • Na podany w karcie zgłoszenia e-mail zostanie wysłane zaproszenie z linkiem do logowania.  W przypadku braku takiego e-maila prosimy o sprawdzenie Spamu lub kontakt z organizatorem szkolenia
  • W dniu szkolenia prosimy o zalogowanie się na 5 min  przed jego rozpoczęciem.

Zarejestrowani uczestnicy otrzymają link do do wydarzenia dzień wcześniej. Zaświadczenia, potwierdzające udział w konferencji, będą przesyłane elektronicznie do 30 dni po zakończeniu Konferencji na podany w zgłoszeniu adres mailowy. Warunkiem otrzymania zaświadczenia jest odnotowana w systemie obecność na minimum dwóch wykładach.

Osoba do kontaktu: Mirella Zajega
Nr tel: 32 203 59 67 wew: 201 Nr sali: 75 email: mzajega@womkat.edu.pl