Stres w pracy nauczyciela - źródła i zapobieganie wypaleniu zawodowemu w czasach zarazy
Termin: 03.06.2020 godz. 14:0017:00
Miejsce: ON-LINE Sala: ONLINE
Prowadzący szkolenie: Krzysztof Bednarek

Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach zaprasza nauczycieli wszystkich typów szkół i placówek, a także inne zainteresowane osoby do zdalnego udziału w bezpłatnym samokształceniu kierowanym pt.:

Stres w pracy nauczyciela - źródła i zapobieganie

wypaleniu zawodowemu w czasach zarazy

Na problem wypalenia zawodowego zwrócono uwagę już ponad 40 lat temu. Nie pojawia się nagle. Najczęściej to powolny proces. Aktualnie (czas zarazy!) może gwałtownie przyspieszyć! Na początku raczej łagodny stres, który później przechodzi w przewlekły, a ten może mieć poważne konsekwencje. Niedostatki radzenia sobie ze stresem są otwartą bramą dla zespołu wypalenia zawodowego. Jest on aktualnie postrzegany jako jedno z dwu – obok depresji – największych zagrożeń naszego zdrowia psychicznego; nazywa się je wręcz epidemią XXI wieku. Warto "zaopiekować" się sobą! Zapraszamy do udziału w szkoleniu/samokształceniu kierowanym. Powodzenia!

Termin i miejsce:

- 3 czerwca 2020 r. tj. środa (godz. 14.00 – 17.00)

Szkolenie zgodnie z zasadami samokształcenia kierowanego (zdalnego). Uczestnik decyduje o miejscu jego realizacji, w którym dysponuje dostępem do komputera i Internetu.

Organizacja i prowadzenie:

Krzysztof Bednarek – socjolog; konsultant ds. zarządzania oświatą

Planowany przebieg szkolenia (zdalnego samokształcenia kierowanego):

1. Uczestnik otrzymuje w ww. terminie (tj. 3 czerwca br. ok. godz. 14.00) na podany w swoim zgłoszeniu adres mailowy zaproszenie do uczestnictwa w szkoleniu (UWAGA: istnieje możliwość indywidualnego ustalenia godzin rozpoczęcia i zakończenia szkolenia – prosimy o wcześniejszy kontakt mailowy z organizatorem!).
  2. Po potwierdzeniu zwrotnym mailem swojej „obecności” przy komputerze uczestnik otrzymuje główną prezentację z instrukcją dalszego postępowania oraz załączniki z materiałami do samokształcenia.
  3. Praca własna z otrzymanym materiałem z możliwością konsultacji mailowych w trakcie spotkania z organizatorem/prowadzącym szkolenie.
  4. Przesłanie do godz. 17.00 organizatorowi/prowadzącemu szkolenie wyników wykonanego TYLKO jednego ćwiczenia (będą dwa do wyboru: „Ćwiczenie 1” lub „Ćwiczenie 2”!).
  5. Podsumowanie szkolenia w formie mailowej informacji zwrotnej (ew. rozmowy telefonicznej).
  6. Wystawienie uczestnikowi szkolenia stosownego zaświadczenia przez RODN „WOM” w Katowicach przekazanego w formie elektronicznej (w wersji do wydruku, a w przyszłości do odbioru w wersji oficjalnej tzw. papierowej!).

Tematyka szkolenia (zdalnego samokształcenia kierowanego):

1. Refleksja wokół źródeł i objawów stresu w czasach zarazy (autodiagnoza).
  2. Umiejętność funkcjonowania w aktualnie niezwykle złożonym świecie eustresu i dystresu (pomiędzy zagrożeniem wypaleniem zawodowym, a zaangażowaniem w pracę).
  3. Jakie działania warto podejmować, aby ograniczyć stres zawodowy w pracy nauczyciela w czasach zarazy?
  4. Doskonalenie umiejętności radzenia sobie ze stresorami w miejscu pracy (refleksja nad osobistą strategią antystresową).
  5. Możliwość wymiany doświadczeń w zakresie dobrych praktyk antystresowych.

Zapraszamy do zgłaszania swojego udziału do wyczerpania miejsc.

Uwaga: w miarę potrzeb w kolejnych tygodniach oferta będzie jeszcze powtarzana!

Uwaga!

BRAK WOLNYCH MIEJSC