Integracja kształcenia literackiego, językowego i kulturowego jako podstawa opanowania umiejętności przez przyszłego maturzystę
Termin: 18.11.2019 godz. 15:0018:45
Miejsce: RODN "WOM" w Katowicach Sala: 41
Prowadzący szkolenie: Ekspert podstawy programowej z języka polskiego - Romanowska Maria

Cele: Nabycie przez nauczycieli praktycznych  umiejętności wdrażania nowej podstawy programowej z języka polskiego w szkole ponadpodstawowej

Zajęcia poprowadzi wspólautorka nowej podstawy programowej, ekspert egzaminów zewnętrznych (matura)dr Maria Romanowska.

Część I: 18.11.2019 r., godz 15.00

Temat: Miejsca kształcenia językowego w podstawie programowej w relacji do innych obszarów podstawy. Podstawowe założenia integracji kształcenia polonistycznego w dydaktyce w perspektywie egzaminu maturalnego z języka polskiego w 2023 r.

1. Interpretacja liryki jako obszar integracji kształcenia literackiego i językowego (na przykładzie wybranych tekstów - proponuję tekst z epok dawnych i tekst współczesny).
2. Kształcenie językowe i elementy retoryki a interpretacja tekstu epickiego (na przykładzie fragmentu Imienia róży Umberto Eco i wybranego opowiadania Marka Nowakowskiego).
3. Język i retoryka w interpretacji dramatu (na przykładzie Chmur  Arystofanesa i Tanga Sławomira Mrożka).

Część II: 12. 2019 r, godz.15.00

Temat: Tworzenie wypowiedzi jako wynik zintegrowanego kształcenia polonistycznego w dydaktyce w perspektywie egzaminu maturalnego z języka polskiego w 2023 r.

1. Od rozprawki do wypowiedzi argumentacyjnej – rozwijanie kompetencji argumentacyjnych ucznia.   2. Szkic interpretacyjny i szkic krytyczny jako formy wypowiedzi na poziomie podstawowym. Dydaktyczne aspekty kształcenia umiejętności pisania szkicu. 3. Esej – jako forma wypowiedzi. Wzorce literackie i praktyka dydaktyczna.

Koszt: 100 zł

Informacje dodatkowe: Szkolenie płatne - 100 zł od uczestnika
UWAGA! (Dotyczy szkoleń online)
  • Niewypełnienie druku zgłoszeniowego i niepodanie adresu mailowego skutkuje niemożnością wysłania linku do szkolenia i wystawienia zaświadczenia!
  • Po dokonaniu wpłaty i otrzymaniu linku do szkolenia, zwrot opłaty nie jest możliwy.

Uwaga!

BRAK WOLNYCH MIEJSC