XVI Ogólnopolska Konferencja Freinetowska. Do życia przygotowuje się przez życie. Rozwijanie kompetencji kluczowych.
Śląskie WOM
Termin: 20.09.2019 godz. 15:0018:30
Miejsce: RODN "WOM"w Katowicach Sala: Aula górna
Prowadzący szkolenie: Renata Stanek-Kozłowska, Kazimiera Piwko

XVI Ogólnopolska Konferencja Animatorów Pedagogiki C.Freineta ma na celu rozwijanie zainteresowań  pedagogiką C. Freineta , technikami pracy z dziećmi  oraz możliwościami ich zastosowania we współczesnej edukacji w połączeniu z kompetencjami kluczowymi. Podczas trzydniowej konferencji nauczyciele będą mogli wysłuchać ciekawych wykładów oraz wziąć udział w innowacyjnych warsztatach.

Konferencja została objęta honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego i Prezydenta Miasta Katowice

20 września 2019 (piątek) Dzień z wykładami

• 14.00 – 15.00: Rejestracja uczestników
  • 15.00 – 15.20: Uroczyste otwarcie konferencji. Występ dziecięcego zespołu regionalnego

Wykłady

• 15.20  – 16.20: prof. dr hab. Katarzyna Krasoń (UŚ): Świadomość i ekspresja kulturalna
  • 16.20  – 16.40: Przerwa kawowa
  • 16.40  – 17.40: dr Jerzy Parusel  (Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska): Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych poza salą szkolną (przedszkolną)
  • 17.40 – 18.00: dr Paweł Matyszkiewicz (RODN „WOM” w Katowicach): Kompetencje kluczowe w szkole  podstawowej
  • 18.00 – 18.20: Kazimiera Piwko (PSAPC.F Katowice): Na co warto zwrócić uwagę w realizacji kompetencji  kluczowych w przedszkolu
  • 18.20 – Komunikaty

21  września 2019 r. (sobota) Dzień z warsztatami

Szkoła Podstawowa nr 33 im. S. Ligonia w Katowicach, ul. Witosa 23

• 8.30  – 9.00: Przejazd do Szkoły Podstawowej nr 33
  • 9.00  – 9.15: Powitanie uczestników
  • 9.15 – 10.30: I tura warsztatów
  • 10.30 – 10.50: Przerwa kawowa
  • 10.50 – 11.50: II tura warsztatów
  • 12.00 – 13.00: III tura warsztatów
  • 13.00 – 13.30: Podsumowanie warsztatów −wywiad zbiorowy

• 14.30 – 15.00: Przejazd do Muzeum Śląskiego
  • 15.00 – 18.00: Zwiedzanie muzeum
  • 20.00:  Walne zebranie stowarzyszenia, podsumowanie 3-letniej kadencji, wybór nowego KZK

22 września 2019 r. (niedziela)

• 8.00  – 9.00: Pedagogika C. Freineta w zajęciach poza szkołą, przedszkolem. Śląskie doświadczenia – gadająca ściana I co Wy na to?
  • 9.00 – 10.00: dr Marek Kaczmarzyk (UŚ) wykład: Neurodydaktyka a rozwijanie kompetencji kluczowych
  • 10.00  – 10.30 Przerwa kawowa
  • 10.30  ­– 12.00 Zakończenie konferencji

Uwaga: W sobotę uczestnicy będą mogli uczestniczyć w 3 warsztatach (do wyboru - formularz zapisów znajduje się ponizej) zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami i harmonogramem. Warsztaty poprowadzą animatorzy PSAPCF Grupy Katowickiej i Warszawskiej.

Tematy warsztatów (sobota):

1. Beata Staniczek i Dorota Wróbel: Miasteczkowo: rozwijanie kompetencji przed-szkolaka w zakresie przedsiębiorczości i inicjatywności oparte na koncepcji C. Freineta.
  2. Grażyna Dąbrowska, Beata Jurczyk: Rozwijanie kompetencji społeczno-przyrodni-czych i geograficznych  Życie rówieśników z innych krajów.
  3. Małgorzata Wilk, Beata Łapkin: Muzykowanie z przyrodą  spektakl za jeden liść (rozbudzanie świadomości i ekspresji kulturalnej).
  4. Dorota Kozioł-Żurawska: Klub Małego Włóczykija – kształcenie kompetencji mate-matyczno-przyrodniczych.
  5. Kazimiera Piwko: Zdobywamy sprawność menadżera, czyli od pomysłu na produkt do jego dystrybucji.
  6. Aleksandra Piela: KAMO – Klasowa Akademia Młodego Obywatela sposobem na przygotowanie do życia w społeczności.
  7. Renata Stawczyk-Mizińska, Anna Korzeniewska, Grażyna ZiółekMatematyczne przygody w terenie.

Opłata obejmuje udział w wykładach, warsztatach, przerwy kawowe. Istnieje możliwość uczestnictwa w wieczorze po śląsku (biesiada za dodatkową opłatą). Uczestnicy spoza województwa, korzystający z noclegów, uiszczają opłatę na konto PSAPC.F Grupa Regionalna Katowice

Informacje dodatkowe: Szkolenie płatne - 30 zł od uczestnika
UWAGA! (Dotyczy szkoleń online)
  • Niewypełnienie druku zgłoszeniowego i niepodanie adresu mailowego skutkuje niemożnością wysłania linku do szkolenia i wystawienia zaświadczenia!
  • Po dokonaniu wpłaty i otrzymaniu linku do szkolenia, zwrot opłaty nie jest możliwy.