Jesteś tutaj: Strona główna > Informacje> Festiwal Edukacyjny

Festiwal Edukacyjny


Festiwal edukacyjny Nowe inspiracje – „WOM” 2017
XX Giełda Wydawców

Patronat Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Patronat medialny

Telewizja Polska S.A. Oddział w Katowicach

22 kwietnia 2017 r., godz. 9.00 – 14.00, RODN „WOM” w Katowicach

Zapisy wyłącznie on-line.

Wybierz warsztat, kliknij i wypełnij formularz.

Dodatkowe informacje: gielda@womkat.edu.pl tel. 32 203-59-67 w. 124, 201

Przedmioty przyrodnicze, technika

1 K. Urban (Planetarium Śląskie): Pomiar czasu w astronomii (konstruowanie zegara słonecznego) godz. 9.00 – 10.00, sala 54
2   J. Wójcik (WORD w Katowicach): Warsztaty dla nauczycieli prowadzących zajęcia szkolne dla uczniów ubiegających się o kartę rowerową godz. 10.15 – 13.00, sala 12
3  I. Todys: Ile jest matematyki w geografii? godz. 10.15 – 11.15, sala 54
4  AKTIN: Elektroniczne klocki Littlebits (przedmioty przyrodnicze, technika) godz. 11.45 – 12.45, sala 54
5  AKTIN: Elektroniczne laboratorium Einstein (dla fizyków i wszystkich zainteresowanych) godz. 13.00 – 14.00, sala 54

Wychowanie przedszkolne

1

A. Twardzik (UŚ): Małe rączki dwie chętnie dziś pobawią się – ćwiczenia i zabawy rozwijające motorykę małą przedszkolaka

godz. 9.00 – 10.00, sala 48
2 E. Prusik i A. Boroń: Małe rączki to potrafią – inspiracje upominkowe przedszkolaka godz. 10.15 – 11.15, sala 41
3 A. Pyrzyk-Kuta (UŚ): Terapia przez taniec i ruch w pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – warsztat dynamiczny ukazujący potencjał ruchu i tańca w niewerbalnej komunikacji i wsparciu rozwoju dzieci ze SPE godz. 9.00 – 10.00, sala 83
4 K. Pacyniak: Dziecko autystyczne w przedszkolu godz. 11.45 – 12.45, sala 13
5 J. Antosik: Edukacja matematyczna wg Marii Montessori − prezentacja oryginalnych materiałów i pomysłów na ciekawe zajęcia w przedszkolu godz. 11.45 – 12.45, sala 87
6 B. Szaflik: „Zwierzęta z recyklingu” − zabawy plastyczno-konstrukcyjne godz. 11.45 – 12.45, sala 118
7 E. Helbin: „Z Tobą chcę oglądać świat” – ciekawe sposoby pracy w grupie integracyjnej godz. 13.00 – 14.00, sala 13
8 E. Lorenz: Edukacja językowa wg Marii Montessori – prezentację oryginalnych materiałów i pomysłów na ciekawe zajęcia w przedszkolu godz. 13.00 – 14.00, sala 87
9 D. Kozioł-Żurawska: Zabawy sensoryczne w edukacji przedszkolnej, czyli zmysły przy pracy godz. 13.00 – 14.00, sala 118

Edukacja wczesnoszkolna

1 M. Oterman: Metoda Heinego – nowe rozwiązania w nauczaniu matematyki godz. 9.00 – 10.00, sala 41
2 M. Kowalski: „W smoczej Jamie pod Krakowem” – opowieść ruchowa nie tylko dla dzieci godz. 9.00 – 10.00, aula dolna
3 dr hab. A. Budniak (UŚ): „Tajemnicze powietrze” – jak przez doświadcze-nia wyjaśniać dzieciom zjawiska przyrody nieożywionej? godz. 10.15 – 11.15, sala 48
4 B. Rutkowska: Gry komputerowe w nauczaniu programowania w edukacji wczesnoszkolnej godz. 10.15 – 11.15, sala 76
5 dr T. Kopczyński (UŚ): Jak uczyć podstaw programowana bez kompute-rów – nowa podstawa programowa godz. 11.45 – 12.45, sala 48
6 dr A. Trzcionka-Wieczorek (UŚ): Ćwiczenia śródlekcyjne przy muzyce godz. 11.45 – 12.45 , sala 41
7 E. Wielgus-Barry (koordynator ds. projektów edukacyjnych PlasticsEuro-pe Polska): Plastek i jego zaczarowane pudełko Uwaga: Uczestnicy otrzymają bezpłatnie pakiet edukacyjny godz. 13.00 – 14.00, sala 48
8 M. Badowska (Operon): Rozumiem więcej – myślę nieszablonowo. Elastyczność w działaniu uczniów godz. 13.00 – 14.00, sala 41
9

Marcin Paks (Szkolne Kluby ScottieGo! CDN Sosnowiec): Nauka programowania dla najmłodszych z grą ScottieGo!

Szkoła podstawowa

godz. 13.00 – 14.00, sala 80

Przedmioty humanistyczne, biblioteki szkolne, regionalizm

1 dr K. Jędrych: Wykorzystanie zasobów YouTube na lekcjach języka polskiego Gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna godz. 9.00 – 10.00, sala 76
2 M. Dzióbek (Muzeum Historii Katowic): Edukacja regionalna w muzeum (na przykładzie nowej stałej wystawy pt. „Z dziejów Katowic”)  godz. 9.00 – 10.00, sala 46
A. Maroń (UŚ): Cyfrowa strona książki. Czy Internet i urządzenia mobilne odbierają nam czytelników? „Dobre” gry i aplikacje w bibliotece szkolnej - Szkoła podstawowa godz. 9.00 – 10.00, sala 87
4 dr. B. Czwartos: Multimedia w nauczaniu języków obcych godz. 9.00 – 10.00, sala 52
5 K. Szczęsny (Biblioteka Śląska): Skarby z mojej szafy – górnictwo w sztuce godz. 10.15 – 11.15, sala 46
6 M. Ciszewski (Instytucja Filmowa „Silesia – Film”/Kino Kosmos): Jutro to dziś, czyli filmowe wizje przyszłości godz. 10.15 – 11.15, sala 85
7 A. Maroń (UŚ): Czytelnicy 2.0. Młodzież i książki w Internecie. Codzien-ność wirtualnego życia młodzieży i świat papierowej książki godz. 10.15 – 11.15, sala 87
8 D. Muszyński (Oxford Uniwersity Press): Język angielski w zreformowa-nej szkole podstawowej – podręczniki i materiały edukacyjne Oxford University Press godz. 10.15 – 11.15, sala 52
A. Iskra-Musialska: Fantastyka dla młodzieży jako sposób na lekturę Gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna godz. 11.45 – 12.45, sala 85
10 dr J. Mikołajczyk (UŚ): Bawiąc uczyć, wersja teatralna. Co musical mówi o współczesnej kulturze? godz. 11.45 – 12.45, sala 83
11 A. Hofelmajer-Roś (Instytucja Filmowa „Silesia – Film”/Filmoteka Śląska): „Zatrzymane w kadrze”. Jak wykorzystać materiały archiwalne do zbu-dowania lekcji historii, wiedzy o kulturze, języka polskiego, wiedzy o mediach na przykładzie przygotowania kartki z pamiętnika godz. 11.45 – 12.45, sala 89
12 dr. P. Marciszuk (Stentor): Egzystencjalizm i postmodernizm w literaturze współczesnej: Gombrowicz, Mrożek, Szymborska, Barańczak godz. 13.00 – 14.00, sala 85

Dla wszystkich nauczycieli

1 I. Ochocka: Łapacz snów – proste dekoracje z kartonu, kolorowego papieru i sznurka godz. 9.00 – 10.00, sala 118
M. Kaczmarek: Konkurs na wykonanie kompozycji z żywych kwiatów (tylko dla uczestników konkursu) godz. 9.00 – 10.00, sala 13
dr hab. J. Tomaszczyk (UŚ): Informacyjny warsztat pracy nauczyciela (na przykładzie bezpłatnego programu OneNote2016 z pakietu Microsoft Office) godz. 9.00 – 10.00, sala 80
A. Skiendziel: Sztuka argumentacji – zasady tworzenia argumentów w wypowiedziach każdego typu godz. 9.00 – 10.00, sala 89
5 D. Kontny: MindMapping – myślenie wizualne godz. 9.00 – 10.00, sala 85
K. Rubinkowska-Wasylowska: Człowiek – pies niezwykły team wspierający rozwój psychoruchowy dziecka (zajęcia z udziałem psa) godz. 10.15 – 11.15, sala 13
7 B. Milanowska: Zajęcia papieroplastyczne – kwiatki wykonane z bibuły metodą cukierkową (konieczne nożyczki) godz. 10.15 – 11.15, sala 118
8 M. Iwanowska (Muzeum Śląskie): Przemiany portretu w malarstwie polskim XIX wieku godz. 10.15 – 11.15, sala 89
9 M. Pasławska (Szkoła Policji): Dopalacze i narkotyki godz. 10.15 – 11.15, sala 83
10 E. Orzechowska-Filipczyk: Model miejskiego zintegrowanego systemu doradztwa edukacyjno-zawodowego – dobre praktyki godz. 10.15 – 11.15, sala 80
11 F. Gałuszka (Helion): Bibliopoint.pl – nowoczesna platforma edukacyjna Szkoła podstawowa, gimnazjum godz. 11.45 – 12.45, sala 76
12 M. Drzazga: Jak pracować z trudną klasą – warsztat oparty na programie profilaktyczno-wychowawczym Epilon godz. 11.45 – 12.45, sala 52
13 P. Roszak-Kwiatek (Górnośląski Park Etnograficzny): Demonologia ludowa godz. 11.45 – 12.45, sala 46
14 E. Jakubowska (RODN „WOM” w Katowicach): Wolontariat młodzieżowy. Jak zorganizować wolontariat w szkole? godz. 11.45 – 12.45, sala klubowa
15 A. Tecl-Szubert, M. Tecl-Reibel: Zróbmy przeciąg, czyli współcześni artyści we współczesnej szkole (Jak kultura współczesna może pomóc w pracy edukacyjnej, zachęcić do myślenia i eksperymentowania) godz. 13.00 – 14.00, sala 89
16 dr N. Stępień (UŚ): „Wszystko gra”, czyli kilka pomysłów na gry i zabawy podczas szkolnej lekcji (gamifikacja, wykorzystanie zabaw i gier planszowych) - Gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna godz. 13.00 – 14.00, sala 83
17 S. Furgoł (Operon): Programowanie – porzućmy stereotypy! Jak rozwijać logiczne myślenie godz. 13.00 – 14.00, sala 52
18 J. Kobryń (Muzeum Zagłębia): Jak dawniej dbano o higienę (wykład połączony z wyrobem mydełek) godz. 13.00 – 14.00, sala 46
19 AKTIN: Akustyka w edukacji, a zdrowie i jakość nauczania godz. 11.45 – 12.45, sala 80

 Wychowanie fizyczne

 

1

K. Furtak: „Niech muzyka uwolni kreatywność" − twórcze wykorzystanie muzyki i przedmiotów codziennego użytku na zajęciach lekcji wychowania fizycznego (Wymagania dla uczestnika: strój sportowy, wygodne obuwie)

Gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna

godz. 13.00 – 14.00, aula dolna

Imprezy towarzyszące

1 Koncert Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego godz. 11.15 – 11.45, aula dolna
2

Podsumowanie konkursów:

 

  • Wojewódzkiego Konkursu: Z Sienkiewiczem za pan brat w komiksie
  • VII Wojewódzkiego Konkursu na Najciekawszy Scenariusz Lekcji Języka Polskiego
godz. 11.45, aula dolna
3 Zespół Szkół Gastronomicznych w Katowicach: Koktajle bezalkoholowe z różnych stron świata godz. 10.15 – 11.15, sala klubowa

Stoiska

  1. Aktin sp. z o.o.
  2. ARTYZAN Marcin Skwarek (Kreatywne Maluchy)
  3. Centrum Edukacji Filmowej
  4. Debit
  5. Fundacja PLASTICSEUROPA POLSKA
  6. Grupa Cargo
  7. Grupa Wydawnicza Harmonia
  8. Helion
  9. Kubajak
  10. Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”
  11. Muzeum Zagłębia w Będzinie
  12. Nowa Era
  13. Nowik
  14. Operon
  15. Oxford University Press
  16. Planetarium Śląskie
  17. Szkolne Kluby ScottieGo! CDN Sosnowiec
  18. Studio Fotograficzne FotoPiwnica
  19. Twórczy Smyk i Multiksięgarnia.pl
  20. Uniwersytet Śląski
  21. Zespół Szkół Specjalnych w Siemianowicach Śląskich