Jesteś tutaj: Strona główna > Aktualności

Aktualności

Termin: 25.01.2018 godz. 15:3017:30

Sala: WYJAZDOWE

Miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach

Analiza i twórcza interpretacja dzieł sztuki współczesnej . 25 Biennale Plakatu Polskiego

Uczestnicy: nauczyciele przedmiotów humanistycznych artystycznych, bibliotekarze oraz wszyscy zainteresowani 

Program warsztatów:

Warsztaty będą prowadzone w oparciu o wystawę Biennale Plakatu Polskiego- najstarszą na świecie imprezę, jeśli chodzi o konkursowe przeglądy grafiki. Ta specyficzna dziedzina sztuki budowała swój prestiż od końca XIX wieku; dziś możemy pochwalić się dorodną spuścizną licznych artystów plakacistów. Krótka część teoretyczna przybliży twórczość niektórych z nich, co będzie podstawą do analizy ogromnej różnorodności warsztatowej i tematycznej plakatów.

Uczestnicy poznają różne zabiegi plastyczne, środki typograficzne, które są wykorzystywane nie tylko przez projektantów identyfikacji graficznej i użytkowej, ale także przez twórców, którzy tworzą swoje dzieła oparte na literze. Warsztaty będą skupione na ukazaniu potencjału litery, jako tworzywie dającym możliwości nieskrępowanego twórczego eksperymentowania. W każdym niemal plakacie czcionka przenika się z obrazem, tekst jest istotnym budulcem kompozycji dzieła. Uczestnicy zajęć podejmą próbę stworzenia dzieła o wyraźnie lirycznej ekspresji wykorzystując układy typograficzne, tworząc z czcionki materiał graficzny, modyfikując ją, multiplikując, łącząc z grafiką. Spróbują również stworzyć dla poszczególnych napisów indywidualne kroje liter.

Następnie, wykorzystując środki plastyczne wykorzystywane przez artystów plakacistów (m.in. synteza formy, skrót myślowy, metafora) spróbujemy stworzyć plakaty. To, co mierzi, irytuje, prowokuje, znajdzie swój kontekst w satyrze rzeczywistości.

Prowadzący:

ANETA ZASUCHA: absolwentka Wydziału Artystycznego na Uniwersytecie Śląskim (kier.: edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych), oraz studiów podyplomowych  „Arteterapia” na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji na Uniwersytecie Śląskim, pracuje w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach jako specjalista ds. edukacji artystycznej. Opracowuje autorskie działania edukacyjno-artystyczne łączące elementy pracy warsztatowej z wykorzystaniem różnych form ekspresji z działaniami edukacyjnymi otwierającymi na specyfikę odbioru sztuki współczesnej. Opracowała koncepcję i koordynowała sześć edycji projektu edukacyjno-artystycznego "DO SZTUKI GOTOWI START!"

 Uczestnicy otrzymają zaświadczenia o ukończeniu formy doskonalenia. Udział w warsztatach  jest nieodpłatny. 

Ze względów organizacyjnych prosimy o  zgłoszenie online na stronie RODN "WOM" w Katowicach do dnia 24 stycznia 2018 r.

 Dodatkowe informacje: http://www.bwa.katowice.pl/p/593/25_biennale_plakatu_polskiego_katowice_2017/   oraz Aleksandra Gorzelik: agorzelik@womkat.edu.pl,  tel. (32) 25-81-397 wew. 223

 

 

Informacje dodatkowe
X
Miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach Informacje dodatkowe: bezpłatne