Instrumenty uderzane - klawiszowe

Ostatnią grupą instrumentów strunowych są instrumenty uderzane - klawiszowe, w których dźwięk powstaje przez wprowadzenie struny w drżenie dzięki uderzeniu w nią.

 

Fortepian powstał około 300lat temu. W wielkim drewnianym pudle tego instrumentu znajdują się struny naciągnięte na żeliwnej ramie. Pod strunami ukryte są małe młoteczki połączone z klawiszami. Im mocniej udeżamy klawisze, tym młoteczki mocniej udeżają o struny i uzyskujemy głośniejsze dźwięki. Pomocne do zmiany głośności i barwy dźwięku są dwa (czasem trzy) pedały umieszczone pod pudłem instrumentu. Fortepian to instrument który najczęściej możemy spotkać w salach koncertowych.

Pianino jest instrumentem o mechaniźmie bardzo zbliżonym do fortepianu jednak ułożonym pionowo, dzięki czemu ma ono mniejsze gabaryty. Jest to instrument który najczęściej można spotkać w salach lekcyjnych oraz w domach.

Klawesyn również zaliczany jest do instrumentów strunowych - klawiszowych. Naciśnięcie klawisza tegoinstrumentu uruchamia mechanizm szarpiący strunę. Najczęściej można spotkać go w zespołach wykonujących muzyką dawną.

 

Ikona obiektów Aktywność

Czy znasz tego pianistę? Poszukaj o nim najważniejszych informacji. Podpowiedź: to pierwszy pianista z Polski, który był zwycięzcą IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 1975 roku.