Godło

Herb Niemiec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, szukaj
Herb Niemiec
godło Niemiec przy wjeździe do Willi Hammerschmidt - siedziby Prezydenta Republiki

Herb Niemiec przedstawia czarnego orła z głową zwróconą w prawo, na złotej tarczy. Skrzydła orła uniesione są do wysokości głowy, jednocześnie mając skierowane w dół lotki.

Spis treści

Historia

Orzeł jako godło historią sięga starożytności, kiedy był symbolem cesarzy rzymskich. Również pierwszy frankijski cesarz rzymski, Karol Wielki, gromadzący w swym rozległym imperium narody germańskie, na szczycie pałacu umieścił rzeźbę orła.

Po rozpadzie cesarstwa frankijskiego czarny, dwugłowy orzeł na złotej tarczy herbowej pozostał znakiem niemieckich cesarzy Świętego Cesarstwa Rzymskiego. W pierwszym okresie był to złoty orzeł na czarnej tarczy, cesarz Fryderyk II odwrócił barwy herbowe, od tego momentu orzeł był czarny, a pole było koloru złotego. Jeden z jego następców, Zygmunt Luksemburski, zastąpił orła jego dwugłowym odpowiednikiem, co dodatkowo miało podkreślać wyjątkowość władzy cesarskiej.

W 1848 ten sam orzeł stał się symbolem niemieckiego dążenia do zjednoczenia, będąc herbem Związku Niemieckiego. Jednak kiedy nastąpiło ono w 1871 roku, za godło przyjęto czarnego, jednogłowego orła w polu białym, pruskiej dynastii Hohenzollernów.

Orzeł ten został obrany za herb w 1701 przez elektora brandenburskiego, Fryderyka III podczas koronacji w Królewcu na Króla w Prusiech. Według przypuszczeń może on pochodzić od śląskiego godła obecnego w należącym do Hohenzollernów śląskim księstwie krośnieńskim. Bardziej prawdopodobne wydaje się jednak nawiązanie do herbu Księstwa Pruskiego, nadanego przez jego suwerena, króla polskiego, podczas hołdu pruskiego. W czasie koronacji Fryderyk ustanowił także Order Czarnego Orła.

"Fette Henne" w sali posiedzeń Bundestagu

Od 1919 czarny, jednogłowy orzeł był herbem Republiki Weimarskiej, orzeł od tego momentu miał opuszczone lotki, co miało być wyrazem nieimperialistycznych zamierzeń nowego państwa. Po dojściu do władzy hitlerowców "pacyfistyczny" symbol republiki, zastąpiony został przez symbol NSDAP - czarnego orła z szeroko rozpostartymi skrzydłami, trzymającego w szponach wieniec z liści laurowych, w którego środku znajduje się swastyka.

Współczesność

Tradycyjnego orła jako znak niemieckiej tradycji i historii w 1950 roku przywróciła RFN. Nawiązano do herbu Republiki Weimarskiej wprowadzając jedynie drobne zmiany. Zmodyfikowane wersje obecnego herbu widnieją także na flagach rządowych, sztandarze prezydenckim oraz w emblematach instytucji federalnych. Istnieje również jeszcze jedna wersja Orła Federalnego obecna w głównej sali posiedzeń Bundestagu w budynku Reichstagu a także na monetach o nominałach 1 i 2 Euro; potocznie nazywana "Fette Henne" co w języku polskim oznacza "tłusta kura".

Historyczne godła Niemiec


Artykuł jest rozpowszechniany na licencji Licencja GNU. Wykorzystuje materiały z artykuł "Herb Niemiec".