Budowa roweru

Co to jest ROWER i jak powinien być wyposażony?

ROWER to pojazd jednośladowy lub wielośladowy, który poruszany jest siłą mięśni osób nim jadących.

Obowiązkowe wyposażenie roweru:

 1. Światło pozycyjne z przodu białe lub żółte selektywne.
 2. Światła pozycyjne z tyłu czerwone.
 3. Światło odblaskowe barwy czerwonej z tyłu o kształcie innym niż trójkąt.
 4. Co najmniej jeden skutecznie działający hamulec.
 5. Dzwonek lub inny sygnał dźwiękowy.

 

 

Rower

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, szukaj
Schemat roweru

Rowerpojazd napędzany siłą mięśni osoby nim kierującej przy pomocy przekładni mechanicznej, wprawianej w ruch (najczęściej) nogami.

Pierwotnie nosił nazwę welocyped oraz bicykl i podobnie nazywany jest w większości nowożytnych języków europejskich. Obecna polska nazwa pochodzi od brytyjskiej firmy Rover, która dawniej produkowała rowery.

Spis treści

Opis ogólny

Typowy współczesny rower klasyczny jest jednośladem dwukołowym. Ramy roweru wykonuje się ze stali zwykłych lub stopowych, stopów aluminium lub kompozytów. Układ jezdny roweru to koła (zwykle) szprychowe i ogumienie pneumatyczne. Napęd jest przekazywany przez układ napędowy roweru, którym przeważnie jest przekładnia łańcuchowa i system zmiany przełożeń (przerzutka zewnętrzna, przerzucającą łańcuch na koła łańcuchowe o różnych ilościach zębów lub wewnętrzna, znajdującą się w piaście). Bywają również modele z napędem przekazywanym wałkiem Cardana. Hamulce: mogą być nożne, działające przy kręceniu pedałami w tył (tzw. torpedo lub hamulce zintegrowane z przerzutką wewnętrzną). Najpopularniejsze są jednak działające na obręcz mechaniczne, lub (rzadziej) hydrauliczne, hamulce ręczne (hamulce szczękowe, hamulce V-brake). Coraz popularniejsze w rowerach są hamulce tarczowe. Obecnie często (oprócz rowerów szosowych) stosuje się w rowerach amortyzację przedniego, jak i tylnego koła.

Podział rowerów

Rowery klasyczne dzieli się (zależnie od przeznaczenia) na:

i zależnie od budowy na:

Historia

Rozwój roweru na przestrzeni lat
Rower barona Karla Draisa – rekonstrukcja pojazdu z 1817 roku
Rower z bambusową ramą (koniec XIX w.)
 • 1490 – Leonardo da Vinci opracował pierwszy projekt roweru, nigdy jednak nie zrealizował swojego pomysłu[1][2].
 • 1790 – M. de Sivrac wynalazł pierwszy prototyp roweru, ale nie można było nim sterować[2].
 • 1813-1817 – Karl Freiherr Drais von Sauerbronn zbudował pierwowzór roweru (patent – 1818), tzw. drezynę: maszynę biegową. Pojazd wprawiano w ruch przez odpychanie się nogami od ziemi. Prędkość ok. 13-15 km/h.
 • ok. 1839 – Kirkpatrick MacMillan zbudował trójkołowiec, a później także jednoślad napędzany systemem wahliwych pedałów i popychaczy, połączonych z wykorbioną osią tylnego koła. Był to pierwszy znany pojazd z napędzanym tylnym kołem.
 • 1845 – Gottlieb Mylius i Philipp M. Fischer (1853-55) opracowali napęd przedniego koła.
 • 1861 – Pierre Michaux zbudował popularny welocyped z napędem na przednie koło.
 • 1869 – James Starley i William Hunter opatentowali koło z drutowymi szprychami, pracującymi na rozciąganie. To umożliwiło wykonywanie kół o bardzo dużej średnicy i powstanie tzw. bicykli.
 • 1874 – James Starley opracował zaplatanie szprych styczne do piasty. Zwiększanie średnicy koła (niekiedy do prawie 2 m) sprawiło, że upadek z bicykla był niebezpieczny.
 • 1869 – Johann F. Trefz opatentował napęd korbowy tylnego koła (korby nożne napędzały popychacze, połączone z wykorbioną tylną osią).
 • 1868 – Guilmet i Meyer opracowali napęd przekładnią łańcuchową (łańcuch drabinkowy Galle'a). Prace nad mechanizmem prowadzili także Harry J. Lawson (kolejne wersje – 1873, 1874, 1879) i Thomas Shergold (1877).
 • 1884-85 – John Kemp Starley opracował pierwowzór roweru współczesnego. Wyposażony w koła równej wielkości, kierownicę połączoną bezpośrednio z widelcem i tylne koło napędzane przekładnią łańcuchową. Pojazd nazywał się Rover (wędrowiec), stąd pochodzenie polskiej nazwy.
 • 1888 – John Boyd Dunlop opatentował oponę pneumatyczną, co sprawiło, że jazda na rowerze stała się znacznie wygodniejsza. Od tego czasu kształt roweru zmieniał się jedynie nieznacznie.
 • 1893 – pierwsze systemy zmiany przełożeń.
 • 1903 – niemiecki mechanik Ernst Sachs wynalazł wolne koło.
 • 1932 – wprowadzenie do sportu wyczynowego. Przerzutki w rowerach współczesnych należą do wyposażenia standardowego.
 • 1962 – Alex Moulton rozpoczął produkcję rowerów na małych kołach, co spowodowało wzrost popularności tego środka transportu oraz powstanie wielu modeli rowerów składanych.
 • 1978-83 – w Kalifornii powstał rower górski, MTB (Mountain Bike) – obecnie jedna z najpopularniejszych odmian roweru na świecie. Zbudowanie pierwszego roweru MTB przypisuje się Gary'emu Fisherowi (1979). Przy wykorzystaniu rowerów górskich zdobyto szczyty niedostępne dla innych pojazdów (1996 – Szczyt Lenina, 7134 m n.p.m., Tomasz Swinarski).
 • 1914 do czasów dzisiejszych – rowery poziome w obudowach aerodynamicznych pozwalają na osiągnięcie bardzo wysokich prędkości – rekord świata (ustanowiony 19 września 2008r) w sprincie na 200 m ze startu lotnego (rozpędzanie – 1 mila) na odcinku 200 m wynosi 132,5 km/h i należy do Sama Whittinghama na rowerze Varna Diablo II.

Zobacz też


Linki zewnętrzne


Artykuł jest rozpowszechniany na licencji Licencja GNU. Wykorzystuje materiały z artykuł "Rower".
Ikona obiektu Zadania na wypełnianie luk
Uzupełnij wolne miejsca.
Rower to pojazd napędzany siła osoby nim kierującej.