Dziś mamy piątek, 28 dzień października 2016 r.
 
mailto:sekr@womkat.edu.plhttp://www.womkat.edu.pl

Konkursy

Rok Sienkiewicza

Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach zaprasza do udziału w konkursie: Z Sienkiewiczem za pan brat w komiksie.

Zadanie zgodne z kierunkami realizacji polityki oświatowe państwa w roku szkolnym 2016/2017:

·       Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży.
·       Kształtowanie kompetencji informatycznych dzieci i młodzieży w szkołach i placówkach.

Adresat: dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów
 
Terminy:

a.    15.11.2016 r.  – 15.02.2017 r.: nadsyłanie kart zgłoszeń do konkursu pod adresem: 40-132  Katowice, ul. Wyszyńskiego 7,                                                    
b.    28.02.2017 r.: ogłoszenie wyników na stronie internetowej.

Regulamin
Karta zgłoszeniowa>>
 

Konkurs dla nauczycieli przedszkoli pt. „DLACZEGO LUBIĘ MOJE PRZEDSZKOLE”

 

Zapraszamy nauczycieli przedszkola do udziału w konkursie pt: „DLACZEGO LUBIĘ MOJE PRZEDSZKOLE”                                                     
Chętnych nauczycieli prosimy o przygotowanie plakatu w dowolnej formie odzwierciedlające specyfikę swojego przedszkola.
Laureaci trzech pierwszych miejsc  otrzymają  nagrody rzeczowe.                                                                                                                           
Gotowe prace należy dostarczyć do RODN „WOM” w Katowicach w terminie do 4 listopada 2016 r.do Pani Renaty Chmielewskiej (p.58).
Dodatkowe informacje pod nr. tel. (32) 259 98 85; lub (32) 203 66 40  i adresem e-mail: rchmielewska@womkat.edu.pl  
 Regulamin konkursu>>

 


Wojewódzki konkurs wiedzy historycznej „Dziewięciu z „Wujka” – wydarzenia grudniowe z przed 35 lat”


Wydarzeniem wpisującym się w obchody Roku Pamięci Ofiar Pacyfikacji KWK "Wujek" jest wojewódzki konkurs wiedzy historycznej „Dziewięciu z „Wujka” – wydarzenia grudniowe z przed 35 lat” skierowany do gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa śląskiego.

Do przeprowadzenia konkursu, którego organizatorem jest Województwo Śląskie
oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach zaangażowane zostały Regionalne Ośrodki Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku – Białej, Częstochowie, Katowicach i Rybniku. Za założenie i obsługę strony internetowej konkursu odpowiada Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku - Białej.

Więcej>>
Plakat>>
 

Ogólnopolski Konkurs Biologiczny pod patronatem Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej , Śląskiego Kuratora Oświaty.


 
KONKURS DLA UCZNIÓW SZKÓŁ Gimnazjalnych

Serdecznie zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych do udziału w ogólnopolskim konkursie pt. "Wszczep sobie zdrowie
 
Regulamin>>
Plakat>>

 

XI  EDYCJA  REGIONALNEJ  LIGI  HISTORYCZNEJ

Zgodnie z naszym zamierzeniem Regionalna Liga Historyczna ma na celu promocję wiedzy historycznej wśród uczniów szkół podstawowych.

Udział w XI edycji konkursu mają zagwarantowany dotychczasowi uczestnicy. Natomiast pozostali chętni do wzięcia udziału, mają szanse na zakwalifikowanie się w dodatkowym barażu, który odbędzie się w terminie przekazanym przez koordynatora rozgrywek (w drugiej połowie maja 2017r.).

O udziale w barażu decyduje kolejność zgłoszeń przesłanych do koordynatora rozgrywek (w terminie od 01.09. – 10.09.2016r.). Pierwsza zgłoszona szkoła będzie gospodarzem barażu!!! W sumie w barażu mogą wystartować maksymalnie 4 szkoły.

Aktualne wiadomości można śledzić na blogu informacyjnym rozgrywek: www.konkurs-rlh.blogspot.com

Ewentualne pytania proszę kierować do koordynatora rozgrywek:
Sławomir Wicik     e-mail: adam256@poczta.fm

01).Uczestnicy RLH 2016-2017
02).Karta zgłoszenia do barażu - RLH
03).Regulamin
04).Tematyka
05).Wyniki RLH 2015-2016
 

WYNIKI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU INFORMATYCZNO- HUMANISTYCZNEGO NA PLAKAT W GRAFICE KOMPUTEROWEJ

"CZYTANIE KSIĄŻEK TO NAJPIĘKNIEJSZA ZABAWA, JAKĄ SOBIE LUDZKOŚĆ WYMYŚLIŁA"

                                                                                                                                                   WISŁAWA SZYMBORSKA

Zorganizowanego w związku z ustalonym przez ministra edukacji narodowej kierunkiem realizacji polityki oświatowej państwa roku szkolnym 2015/2016 kładącym nacisk na rozwijanie kompetencji czytelniczych
oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

Konkurs pod patronatem Prezydenta Miasta Katowice i Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. J. Lompy w Katowicach

Załącznik>>


 

Wojewódzki konkurs informatyczno- humanistyczny na plakat w grafice komputerowej: "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła" Wisława Szymborska


Zorganizowany w związku z ustalonym przez ministra edukacji narodowej kierunkiem realizacji polityki oświatowej państwa roku szkolnym 2015/2016 kładącym nacisk na rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

Regulamin konkursu>>

 

VI Wojewódzki Konkurs na Najciekawszy Scenariusz Lekcji Języka Polskiego rozstrzygnięty! 

25 kwietnia 2016 r. w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach wyłoniono laureatów VI Wojewódzkiego Konkursu na Najciekawszy Scenariusz Lekcji Języka Polskiego pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Śląskiego, zorganizowanego przez RODN „WOM” w Katowicach i zespół doradców języka polskiego. 

Komisja w składzie: O. Adamek-Jędrzejewska, I. Bebek-Siennicka, B. Chuderska, T. Kosmala, J. Martula, W. Skrzekowska, A. Zarzycka, A. Iskanin, A. Iskra-Musialska, I. Kruszewska-Stoły, ustaliła wyniki:

I miejsce

Autorka scenariusza: Aneta Bednarek

Gimnazjum nr 3 im. Armii Krajowej w Częstochowie 

Temat:W poszukiwaniu zaginionych Ortografolandków

Uzasadnienie komisji konkursowej: Scenariusz nagrodzony za oryginalny pomysł atrakcyjnych zajęć dla młodzieży, realizowanych w czerwcu, a więc w czasie, kiedy uczniowie już nie chcą się uczyć, a forma nauki przez zabawę wydaje się najlepsza. 


II miejsce

Autorka scenariusza: Monika Żabka 

Szkoła Podstawowa nr 29 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4  w Rybniku

Temat:„Nie rzucaj słów na wiatr!” – czyli frazeologia w życiu człowieka 

 Uzasadnienie komisji konkursowej: Scenariusz nagrodzony za atrakcyjną formę doskonalenia kompetencji językowych uczniów, pokazanie, że dzięki frazeologizmom język polski jest bogaty i ciekawy. 


                                                                   III miejsc

Autorka scenariusza: Sabina Wiśniewska 

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 w Żorach

Temat:Mitologia bez tajemnic. Motyw Achillesa i Pentesilei w różnych dziedzinach sztuki  

 Uzasadnienie komisji konkursowej: Scenariusz nagrodzony za twórcze wykorzystanie interaktywnych, atrakcyjnych dla młodzieży, narzędzi edukacyjnych oraz umiejętne łączenie różnorodnych tekstów kultury. 

***

Prace laureatów zostaną zamieszczone w kolejnych numerach kwartalnika „Forum Nauczycieli”. Pozostałe zakwalifikowane scenariusze zostaną opublikowane na stronie internetowej RODN „WOM”. 

W imieniu komisji konkursowej: 

Iwona Kruszewska-Stoły− konsultant RODN „WOM” w Katowicach 

Alina Zarzycka − koordynator zespołu doradców języka polskiego

 

 


Wyniki konkursu „Istnieję w sieci – VI edycja” w roku szkolnym 2015/2016.  


Konkurs na inicjatywy edukacji kulturowej prowadzonej na rzecz dzieci i młodzieży w województwie śląskim pn: operatorkultury.pl, realizowany w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury "Bardzo Młoda Kultura"Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach wraz z Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli “WOM” w Katowicach zapraszają nauczycieli, animatorów i edukatorów kulturowych do konkursu na inicjatywy edukacji kulturowej prowadzonej na rzecz dzieci i młodzieży w województwie śląskim. Konkurs jest częścią projektu pn. operatorkultury.pl, realizowanego w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury "Bardzo Młoda Kultura", którego wojewódzkim operatorem na lata 2016 - 2018 jest Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach

Nauczycielu! Animatorze!

Weź udział w konkursie, darmowych warsztatach i spotkaniach inspiracyjnych, zaprojektuj działanie i zdobądź 7 tysięcy złotych na jego realizację (nie wymagamy wkładu własnego)!

Szukamy osób, które połączą edukację szkolną i pozaszkolną z edukacją kulturową prowadzoną na rzecz dzieci i młodzieży, promując cenione społecznie umiejętności i postawy: współpracę i kompetencje komunikacyjne. A więc wartości podstawowe dla założeń organizacji oświatowych i kulturowych. Swoim doświadczeniem podzielą się metodycy i praktycy wartościowych działań edukacji kulturowej, które łączą sektor oświaty i kultury. Konkurs to doskonały sposób, by wspólnie z ROK Katowice edukować kulturowo swoją społeczność lokalną!

Uczestnikom konkursu gwarantujemy indywidualne wsparcie merytoryczne. Ważna jest dla nas otwartość i zaangażowanie!

REGULAMIN KONKURSU>>
Formularz zgłoszeniowy>>
Plakat informacyjny>>

Dodatkowe informacje o konkursie i projekcie dostępne są na: www.operatorkultury.pl pod numerem telefonu 32–2017-770 konkurs@operatorkultury.pl
 

II Ogólnopolski Konkurs dla dzieci pn. Tu powstała Polska – Chrzest Polski.

1. ORGANIZATORZY KONKURSU 1.1 Centrum Kultury „Scena To Dziwna” oraz Starostwo Powiatowe w Gnieźnie ogłaszają konkurs pn. „Tu powstała Polska – Chrzest Polski”.  1.2 Partnerami konkursu są: Miasto Gniezno, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. 1.3 Organizatorzy dopuszczają udział innych podmiotów przy realizacji konkursu. 

2. CEL KONKURSU Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy na temat wprowadzenia chrześcijaństwa na ziemiach będących kolebką państwa polskiego, w tym szczególnie zwrócenie uwagi na znaczącą rolę regionu gnieźnieńskiego w procesie chrystianizacji ziem piastowskich oraz rozwijanie kompetencji kluczowych, zgodnych z zaleceniami Parlamentu Europejskiego z dnia 18.12.2006 r., takich jak: porozumiewanie się w języku ojczystym, umiejętność posługiwania się technologiami informatyczno-komunikacyjnymi, świadomość i ekspresja kulturalna czy umiejętność uczenia się.   (więcej w regulaminie konkursu)

Regulamin konkursu>>
Załącznik 1>>
Załącznik 2 do regulaminu >>

KONKURSY dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych o WOJEWÓDZKIM zasięgu:
XV ZAGŁĘBIOWSKI KONKURS GRAFIKI KOMPUTEROWEJ
VII ZAGŁĘBIOWSKI KONKURS NA FILM
pod patronatem Dyrektora RODN „WOM” Katowice


więcej>>
 
 

KONKURSY dla szkół podstawowych o WOJEWÓDZKIM zasięgu:
XV ZAGŁĘBIOWSKI  KONKURS GRAFIKI  KOMPUTEROWEJ
VII ZAGŁĘBIOWSKI  KONKURS NA PREZENTACJĘ MULTIMEDIALNĄ
pod patronatem Dyrektora RODN „WOM” Katowice

więcej>>
 


REGULAMIN
VI REGIONALNEGO KONKURSU INFORMATYCZNEGO
DLA UCZNIÓW KLAS III SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
rok szkolny 2015/2016 

więcej>>
 

„Istnieję w sieci” VI edycja konkursu dla bibliotek szkolnych na najciekawszą stronę internetową w roku szkolnym 2015/2016


Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Katowicach oraz doradcy metodyczni zapraszają nauczycieli bibliotekarzy szkół podstawowych, gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych do udziału w konkursie „Istnieję w sieci” – VI  edycja.

Patronat honorowy objęła Biblioteka Śląska w Katowicach.

Nagrodą dla wyróżnionej biblioteki szkolnej jest czytnik e-booków firmy PocketBook.

Warunkiem udziału jest przesłanie w formie elektronicznej karty zgłoszenia do 31.03.2016 r. pod adresem aferdyn@womkat.edu.pl

Regulamin>>
Karta zgłoszenia>>


„Filmowe Nowele Henryka Sienkiewicza” – konkurs MEN i Ambasady RP w Bernie.

MEN oraz Ambasada RP w Bernie ogłaszają konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych „Filmowe Nowele Henryka Sienkiewicza”!
Zgłoszenia : do 31 grudnia 2015 r. Co zrobić, by wygrać? Nakręcić 3-minutowy film.
Główna nagroda: dwudniowa wycieczkę do Szwajcarii.
więcej: https://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/filmowe-nowele-henryka-sienkiewicza-konkurs-men-i-ambasady-rp-w-bernie.html>>
 
 


V edycja Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Polskie Państwo Podziemne 1939-1945. Znane i mniej znane akcje organizacji zbrojnych AK”.Zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz ich opiekunów  do udziału w V edycji Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Polskie Państwo Podziemne 1939-1945. Znane i mniej znane akcje organizacji zbrojnych AK”, w formule prezentacji multimedialnej. 

Mamy nadzieję, że tegoroczny tytuł konkursu zainteresuje wielu uczniów i pobudzi ich do pogłębienia wiedzy historycznej i kreatywności wykonania niepowtarzalnych,  autorskich prezentacji.

Regulamin konkursu>>

 

VI Wojewódzki Konkurs na Najciekawszy Scenariusz Lekcji Języka Polskiego pod Patronatem Marszałka Województwa Śląskiego, Wojciecha Saługi.


Doradcy metodyczni języka polskiego oraz konsultanci RODN „WOM” w Katowicach serdecznie zapraszają nauczycieli języka polskiego szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do udziału w konkursie na najciekawszy scenariusz lekcji.

Cele konkursu:
1)    promowanie twórczych nauczycieli,
2)    zachęcenie nauczycieli do przygotowywania upowszechniania własnych scenariuszy lekcji,
3)    wzbogacenie tradycyjnych programów nauczania,
4)    uatrakcyjnienie sposobu prezentacji wiedzy w szkołach,
5)    wykorzystywanie nowoczesnych programów edukacyjnych,
6)    popularyzacja TIK.


Udział w konkursie: W konkursie może wziąć udział każdy nauczyciel języka polskiego z województwa śląskiego. Warunkiem jest przesłanie w formie elektronicznej karty zgłoszenia oraz scenariusza lekcji pod adresem: konkurs1@onet.eu do 22 kwietnia 2016 r.
W temacie korespondencji i załączniku należy podać nazwę szkoły i miejscowość (załącznik wyłącznie w formacie „Dokument programu Word”). Wysyłając zgłoszenie uczestnictwa, nauczyciel wyraża zgodę na nieodpłatne wykorzystanie oraz publikację opracowanego scenariusza lekcji wraz z załączonymi do niego materiałami. Uczestnik konkursu wypełnia formularz konkursowy zawierający: imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu komórkowego lub stacjonarnego, adres e-mail, nazwę i adres szkoły, wydawnictwo i tytuł podręcznika, z którego korzysta.

Schemat scenariusza:
•    temat lekcji,
•    cel ogólny,
•    cele szczegółowe,
•    metody i formy pracy,
•    materiały i środki dydaktyczne,
•    przebieg lekcji,
•    komentarz nauczyciela,
•    bibliografia.
Do scenariusza należy dołączyć dodatkowe materiały opracowane przez nauczyciela (np. karty pracy, plansze, prezentacje, zestawy zadań i inne materiały wykorzystane na lekcji). Uczestnik przesyła jeden scenariusz lekcji. Należy zamieścić informację, dla której klasy jest on przeznaczony. Scenariusz nie może być wcześniej nigdzie publikowany. Prace nadesłane na konkurs nie będą zwracane.
Komisja konkursowa
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 25 kwietnia 2016 r. na podstawie następujących kryteriów:
•    dostosowanie scenariusza do potrzeb i możliwości uczniów,
•    logiczna, przejrzysta struktura scenariusza,
•    innowacyjność w doborze metod i środków dydaktycznych,
•    oryginalność scenariusza,
•    atrakcyjność sformułowania tematu.
Uwaga: Scenariusze naruszające prawo autorskie nie będą brane pod uwagę!

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie internetowej RODN „WOM” do dnia 9 maja 2016 r.
Decyzja komisji jest ostateczna. Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród: 14 maja 2016.
Wszelkie pytania proszę przesyłać pod adresem: doradcajezykapolskiego@onet.eu

Wyróżnione scenariusze lekcji zostaną opublikowane w „Forum Nauczycieli”, a ponadto wraz z innymi, zakwalifikowanymi przez komisję konkursową, ukażą się w wersji elektronicznej na stronie RODN „WOM” w Katowicach.


Zapraszamy serdecznie do udziału w konkursie!

Alina Zarzycka − koordynator zespołu doradców języka polskiego
Iwona Kruszewska-Stoły – konsultant RODN „WOM” w Katowicach


Konkurs EG "Jak wyobrażam sobie kraje rozwijające się po roku 2030" rozstrzygnięty !


 

Z radością informujemy, że 6 zwycięskich prac laureatów konkursu „Jak wyobrażam sobie  kraje rozwijające się po roku 2030”, z opisami w języku angielskim, zostało wysłanych  przez MSZ do partnerów V4 (kraje Grupy Wyszehradzkiej: Słowacja, Czechosłowacja, Węgry)

Ministerstwo Spraw Zagranicznych, koordynator Europejskiego Roku na rzecz Rozwoju w Polsce, planuje druk wystawy wszystkich 10 nagrodzonych prac ! (6 prac laureatów oraz 4 prace wyróżnione) w połączeniu z planszami wystawy zdjęć nagrodzonych w konkursie fotograficznym „Rozwój w obiektywie”, po rozstrzygnięciu konkursu pod koniec października br.

Wystawa będzie pokazywana w przestrzeni publicznej w Warszawie i w innych miastach Polski we współpracy z siecią Regionalnych Ośrodków Debaty Międzynarodowej, w okresie grudzień 2015 – marzec 2016. Dokładne lokalizacje wystawy nie są jeszcze znane, podamy w późniejszym terminie.

 

Więcej info: http://www.edukacjaglobalna.ore.edu.pl/pl/a/Konkurs-Jak-wyobrazam-sobie-kraje-rozwijajace-sie-po-roku-2030-rozstrzygniety-

 

 

Wojewódzki Konkurs na najciekawszy scenariusz lekcji teatralnejRegionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” Katowice oraz  Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie serdecznie zapraszają nauczycieli wychowania przedszkolnego, edukacji wczesnoszkolnej oraz wszystkich zainteresowanych do udziału w konkursie na najciekawszy scenariusz lekcji teatralnej.

Udział w konkursie:

W konkursie może wziąć udział każdy nauczyciel województwa śląskiego. Warunkiem jest przesłanie w formie elektronicznej do dnia  31 maja 2016   karty zgłoszenia oraz scenariusza zajęć pod  adresem   rsk@womkat.edu.pl

W temacie korespondencji i załączniku należy podać nazwę przedszkola lub szkoły i miejscowość ( załącznik wyłącznie w formacie „ Dokument programu Word”)

Wysyłając zgłoszenie uczestnictwa nauczyciel wyraża zgodę na nieodpłatne wykorzystanie oraz publikację opracowanego scenariusza zajęć wraz z załączonymi do niego materiałami.

Uczestnik konkursu wypełnia formularz konkursowy zawierający: imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu komórkowego, adres e-mail, nazwę i adres szkoły lub przedszkola.

Szczegóły dotyczące konkursu>>

Formularz zgłoszeniowy>>

Wszelkie pytania proszę przesyłać na adres: rsk@womkat.edu.pl
 

 

„Istnieję w sieci – V edycja”. Wyniki konkursu na najciekawszą stronę biblioteki szkolnej w roku szkolnym 2014/2015.


23 marca 2015 roku w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach został rozstrzygnięty konkurs na najciekawszą stronę internetową biblioteki szkolnej  „Istnieję w sieci – V edycja” w roku szkolnym 2014/2015.

Celem  konkursu  było promowanie szkolnej biblioteki w Internecie, prezentacja działań biblioteki szkolnej, a szczególnie tych, które wpisywały się w Rok 2014 – Rokiem Czytelnika,  pokazanie współpracy nauczyciela z uczniami, a przede wszystkim, popularyzacja stron WWW jako sposobu komunikowania się biblioteki szkolnej z czytelnikami.

Komisja konkursowa  przyznała  równorzędne wyróżnienia w 4 kategoriach: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna i zespół szkół.

Wyróżnione strony internetowe bibliotek szkolnych:


Szkoła Podstawowa

Biblioteka  Szkoły Podstawowej nr 14 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Rudzie Śląskiej
Katarzyna Binias
http://bibliotekasp14.blox.pl/html

Gimnazjum

Biblioteka Gimnazjum nr 4 w Chorzowie
Agnieszka Jacenik, Daria Kozibąk
http://bibliotekagim4.wix.com/biblioteka-szkolna-4
 
Szkoła Ponadgimnazjalna

Biblioteka Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Rudzie Śląskiej
Anna Macior
http://www.bibliotekazsp2.ugu.pl

oraz
 
Biblioteka  Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 im. Adama Kocura w Katowicach
Beata Piątkowska
http://kochamyczytanie.blogspot.com

Zespół Szkół

Zespół Szkół Specjalnych w Siemianowicach Śląskich
Monika Soboń, Małgorzata Zimmerman-Noszczyk
http://www.bibliotekazsspe.c0.pl

Serdecznie gratulujemy wyróżnionym!

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za  udział w konkursie.
 
Koordynatorzy konkursu:
Aldona Ferdyn
Beata Rutkowska
Iwona Müller
Izabela Bebek-Siennicka
Beata Milanowska
Justyna Błaszczyk

Podsumowanie konkursu dla nauczycieli na najlepszy scenariusz lekcji lub akcji związanych z obchodami Roku Czytelnika


17 kwietnia 2015 roku został rozstrzygnięty konkurs dla nauczycieli na najlepszy scenariusz lekcji lub akcji związanych z obchodami Roku Czytelnika.

Celami  konkursu  było:
 • wyłonienie i upowszechnienie najciekawszych scenariuszy lekcji lub akcji popularyzujących czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży poprzez realizację obchodów Roku Czytelnika,
 • zachęcenie nauczycieli do przygotowywania własnych scenariuszy lekcji lub akcji oraz do wymiany doświadczeń,
 • aktywizacja środowiska nauczycielskiego w celu włączania w lekcje lub akcje elementów edukacji czytelniczej i medialnej,
 • podniesienie znaczenia bibliotek i nauczycieli bibliotekarzy w środowisku lokalnym,
 • kształtowanie kultury czytelniczej środowiska lokalnego i szkolnego,
 • dbanie o dobry klimat szkoły poprzez organizację imprez i akcji niezwiązanych ściśle  z realizacją planów dydaktycznych,
Komisja konkursowa  przyznała  jedno wyróżnienie dla pani Betyny Hem z Zespołu Szkół w Wieszowie za scenariusz  „Drugie życie książki”. Wyróżniona praca zostanie opublikowana w kwartalniku „Forum Nauczycieli”.

Serdecznie gratulujemy!

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za  udział w konkursie.

Zapraszamy na podsumowanie konkursu  do RODN „WOM” w Katowicach, ul. Wyszyńskiego 7, które odbędzie się w dniu 25 kwietnia 2015 r. o godz. 12.00 w sali klubowej podczas Festiwalu Edukacyjnego Nowe Inspiracje –„WOM” 2015.
 
Koordynatorzy konkursu:
Aldona Ferdyn  (RODN „WOM”)
Iwona Müller (doradca metodyczny)
Barbara Hadas-Rał (TNBSP)VIII Regionalny Turniej Fantasy i Fantastyki Naukowej "Jak Feniks z PopiołówGimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Chorzowie ma zaszczyt zaprosić uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych do uczestnictwa w VIII Regionalnym Turnieju Fantasy i Fantastyki Naukowej "Jak Feniks z Popiołów".

Zaproszenie>>
Karta zgłoszeniowa>>

 
 

V Wojewódzki Konkurs na Scenariusz Lekcji Języka Polskiego rozstrzygnięty!

Wyniki>> 

ZAGŁĘBIOWSKIE  KONKURSY: GRAFIKI  KOMPUTEROWEJ (XIV  edycja) oraz  NA PREZENTACJĘ MULTIMEDIALNĄ i FILM (VI edycja) o zasięgu wojewódzkim pod patronatem Dyrektora RODN WOM Katowice „Sport to styl życia – w świecie sportu odnajduję...”


Uczestnicy: uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych z  terenu województwa śląskiego.

Organizatorzy: Zespół Szkół Sportowych w Dąbrowie Górniczej: doradca metodyczny matematyki, informatyki i techniki oraz nauczyciele informatyki i historii

Partnerzy: Wydział Oświaty oraz Wydział Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Dąbrowa Górnicza,  Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach,
Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 10 w Dąbrowie Górniczej, Wydawnictwo HELION EDUKACJA w Gliwicach, portal „SPORTOWA DĄBROWA”.

Cele konkursu:
 • rozbudzanie zainteresowań uczniów,
 • zachęcanie do poszukiwania alternatywnych form spędzania czasu wolego,
 • autopromocja własnych zainteresowań i osiągnięć,
 • mobilizowanie uczniów do dbania o własne zdrowie oraz rozwój,
 • poszukiwanie wśród sportowców postaw godnych naśladowania,
 • zachęcenie młodzieży do twórczego myślenia przez niekonwencjonalne formy pracy, rozwój warsztatu graficznego,
 • poszukiwanie środków wyrazu oddających tematykę konkursu.

  Szczegóły konkursu>>

 
 

 
 Konkurs: WYPĘDZENIA, WYWÓZKI, MARTYROLOGIA I ZWYCIĘSTWA POLAKÓW Podtytuł: Rok 1945. Koniec wojny i trudny pokój?NCE „Kubajak” oraz RODN „WOM” w Katowicach organizują kolejną edycję konkursu WYPĘDZENIA, WYWÓZKI, MARTYROLOGIA I ZWYCIĘSTWA POLAKÓW
Podtytuł: Rok 1945. Koniec wojny i trudny pokój?

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa śląskiego.

Regulamin oraz literatura konkursu umieszczone są w załącznikach.

Regulamin>>
Wykaz literatury>>
Materiały>>

 

Wyniki konkursu historycznego „Henryk Sławik – przywrócić od zapomnienia”


Gimnazja>>
Szkoły ponadgimnazjalne>>

Konkurs historyczny „Henryk Sławik – przywrócić od zapomnienia”
Jednym z wydarzeń wpisujących się w obchody roku Henryka Sławika jest wojewódzki konkurs wiedzy historycznej skierowany do gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa śląskiego.

Do przeprowadzenia konkursu, którego organizatorem jest Województwo Śląskie, zaangażowane zostały Regionalne Ośrodki Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej, Częstochowie, Katowicach i Rybniku. Za założenie  i obsługę strony internetowej konkursu odpowiada Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej.

Patronat nad Rokiem Henryka Sławika objął Prezydent RP Pan Bronisław Komorowski.

Regulamin konkursu, literatura konkursu oraz możliwość zgłoszenia szkoły i uczniów do konkursu udostępniona jest na stronie https://sites.google.com/a/wombb.edu.pl/henryk-slawik-przywrocic-od-zapomnienia/>>

Informacje>>
Literatura>>
Regulamin konkursu>>


Z poważaniem

Dyrektor Regionalnego Ośrodka                    Współorganizator
Doskonalenia Nauczycieli „WOM”                   dr Paweł Matyszkiewicz
w Katowicach                                                 pm@womkat.edu.pl
Anna Zakrzewska – Zamora                           tel. 322583801


 

ZAGŁĘBIOWSKIE KONKURSY: GRAFIKI KOMPUTEROWEJ (XIII edycja) na PREZENTACJĘ MULTIMEDIALNĄ i FILM (V edycja) pod patronatem Dyrektora RODN WOM Katowice

„Sport ma w sobie siłę, w której mieszczą się trzy wartości – prawość, wolność i patriotyzm”

Organizatorzy: Zespół Szkół Sportowych w Dąbrowie Górniczej: doradca metodyczny matematyki, informatyki i techniki oraz nauczyciele informatyki i historii

Uczestnicy:
uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych, gimnazjum, szkół ponadgimnazjalnych z terenu: Dąbrowy Górniczej, Będzina, Czeladzi, Sławkowa, Sosnowca, powiatu będzińskiego, Jaworzna, Łazów, Mysłowic, Siewierza, Zawiercia, Olkusza.

Partnerzy: Wydział Oświaty oraz Wydział Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Dąbrowa Górnicza, Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli WOM w Katowicach, portal „SPORTOWA DĄBROWA”, Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 10 w Dąbrowie Górniczej, Wydawnictwo HELION EDUKACJA w Gliwicach.

Cele konkursu:
- wskazanie postaw niosących szczególne wartości, - propagowanie idei zdrowej rywalizacji sportowców świata, - nakreślenie postaw bohaterskich w walce o wolność i niepodległość, - ukazanie sylwetek i postaw sportowców odznaczonych Orderem Virtuti Militari, - ukazanie sportowej walki z przeciwnościami losu, - zachęcenie młodzieży do twórczego myślenia przez niekonwencjonalne formy pracy, rozwój warsztatu graficznego, - poszukiwanie środków wyrazu oddających tematykę konkursu.

więcej>>

XI edycja konkursu dla szkół ponadgimnazjalnych „Historia i kultura Żydów polskich” oraz VII edycja konkursu dla szkół podstawowych i gimnazjów „Na wspólnej ziemi

Szanowni Państwo,

Pragniemy poinformować, że w bieżącym roku szkolnym Fundacja „Shalom” organizuje kolejną, jedenastą edycję konkursu dla szkół ponadgimnazjalnych „Historia i kultura Żydów polskich” oraz siódmą edycję konkursu dla szkół podstawowych i gimnazjów „Na wspólnej ziemi.” Konkurs od początku swego istnienia organizowany jest pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz patronatem naukowym Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i Żydowskiego Instytutu Historycznego. Współpracujemy także z Ministerstwem Edukacji Izraela, które gościło laureatów wszystkich dotychczasowych edycji konkursu wraz z nauczycielem podczas tygodniowego pobytu w Izraelu.

Dla laureatów oraz przygotowujących ich nauczycieli przewidujemy atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Dla laureatów – maturzystów staramy się o wolny wstęp na wybrane kierunki studiów na Uniwersytecie Warszawskim. Nasi laureaci już teraz mają zapewniony wstęp na Wydziały Filologii Polskiej oraz Historyczny UW, a także na Wydział Judaistyki w Instytucie Judaistyki UJ.

Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów, których prace zostaną zakwalifikowane do finału uzyskują tytuł finalisty konkursu ogólnopolskiego oraz otrzymują cenne nagrody rzeczowe.

Serdecznie zapraszamy do udziału w naszym konkursie i do zachęcenia młodzieży do zapoznania się z wieloetniczną historią zamieszkiwanego regionu.

Fundacja nadal przekazuje bezpłatnie do szkół i bibliotek publikację „Pamięć. Historia Żydów polskich przed, w czasie i po Zagładzie” pod red Feliksa Tycha. Zainteresowanych otrzymaniem tej publikacji prosimy o kontakt.

W załączeniu przesyłamy regulaminy konkursów oraz informujemy, iż wszelkich informacji dotyczących organizacji i tematyki konkursu udzielamy w biurze Fundacji „Shalom”, Pl. Grzybowski 12/16, 00-104 Warszawa, tel. (22) 620 30 36, 620 30 37, fax (22) 620 05 59; e-mail: shalom@shalom.org.pl

Konkursu dla szkół podstawowych i gimnazjów „Na wspólnej ziemi.>>
Regulamin konkursu>>
Konkursu dla szkół ponadgimnazjalnych „Historia i kultura Żydów polskich"
Regulamin konkursu>>

Z wyrazami szacunku,
Hanna Pałuba
Dyrektor Programowy Konkursu

Konkurs: Istnieję w sieci

„Istnieję w sieci – IV edycja”. Wyniki konkursu na najciekawszą stronę biblioteki szkolnej w roku szkolnym 2013/2014.


14 kwietnia 2014 r. w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach został rozstrzygnięty konkurs na najciekawszą stronę internetową biblioteki szkolnej  „Istnieję w sieci – IV edycja” w roku szkolnym 2013/2014.

Celem  konkursu  było promowanie szkolnej biblioteki w Internecie, prezentacja działań biblioteki szkolnej, a szczególnie tych, które wpisywały się w Rok Bezpiecznej Szkoły,  pokazanie współpracy nauczyciela z uczniami, a przede wszystkim, popularyzacja stron WWW jako sposobu komunikowania się biblioteki szkolnej z czytelnikami.

Na konkurs wpłynęło 12 zgłoszeń ze wszystkich typów szkół. Komisja konkursowa  przyznała  równorzędne wyróżnienia w 4 kategoriach: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna, zespół szkół.

Wyróżnione strony internetowe bibliotek szkolnych:

Szkoła Podstawowa
Biblioteka Gminnej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi
im. ks. Jerzego Popiełuszki w Świerczyńcu     
Lidia Pesta, Anna Radwańska
http://bibliotekagspswierczyniec.blogspot.com/

Gimnazjum
Biblioteka Gimnazjum nr 11 w Rudzie Śląskiej
Weronika Mruk-Kujawa, Janina Bienek
Wejście na stronę biblioteki przez stronę szkoły:
 http://www.gim11.com/

Szkoła Ponadgimnazjalna
Biblioteka Zespołu Szkół Nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Żorach
Zyta Barczyk
http://www.biblioteka.zs2zory.pl/

Zespół Szkół

Biblioteka Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5  w Sosnowcu
Wiesława Iwańska, Szymon Wałowski
http://www.bibliotekazso5.sosnowiec.pl/


Serdecznie gratulujemy wyróżnionym!

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za  udział w konkursie. Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji w następnym roku szkolnym.

Koordynatorzy konkursu:
Aldona Ferdyn
Beata Rutkowska
Iwona Müller
Izabela Bebek - Siennicka
Beata Milanowska
Justyna Błaszczyk

 

Wojewódzki konkurs wiedzy historycznej „August Hlond – salezjanin, biskup katowicki, prymas Polski”

Wydarzeniem wpisującym się w obchody 65. rocznicy śmierci kardynała Augusta Hlonda jest wojewódzki konkurs wiedzy historycznej „August Hlond – salezjanin, biskup katowicki, prymas Polski” skierowany do gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa śląskiego.

Oficjalny honorowy patronat nad organizacją Roku Kardynała Augusta Hlonda objął JE Prymas Polski abp Józef Kowalczyk oraz Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński. Współorganizatorami Roku Kardynała Augusta Hlonda są m.in. Kuria Metropolitalna Archidiecezji Katowickiej, Kuratorium Oświaty w Katowicach, Miasto Mysłowice oraz Górnośląska Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Kardynała A. Hlonda w Mysłowicach. Patronat medialny nad obchodami Roku Kardynała Augusta Hlonda objęli Gość Niedzielny, Niedziela oraz Radio e’M.

Do przeprowadzenia konkursu, którego organizatorem jest Województwo Śląskie zaangażowane zostały Regionalne Ośrodki Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku – Białej, Częstochowie, Katowicach i Rybniku. Za założenie i obsługę strony internetowej konkursu odpowiada Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku - Białej.

Regulamin konkursu, literatura na I i II etap oraz możliwość zgłoszenia szkoły i uczniów do konkursu udostępniona jest na stronie https://sites.google.com/a/wombb.edu.pl/konkurs-august-hlond-salezjanin-biskup-katowicki-prymas-polski/

Regulamin konkursu>>
Literatura na I i II etap>>

Z poważaniem

Dyrektor Regionalnego Ośrodka                    Współorganizator
Doskonalenia Nauczycieli „WOM”                   dr Paweł Matyszkiewicz
w Katowicach                                                 pm@womkat.edu.pl
Anna Zakrzewska – Zamora                           tel. 322583801
Katarzyna Łogwiniuk
Krajowy koordynator Międzynarodowego Konkursu Statystycznego 

Projekt Xperimania

Stowarzyszenie "Appe" zrzeszające producentów materiałów petrochemicznych oraz europejska organizacja edukacyjna "European Schoolnet". Zaprasza młodzież szkolną w wieku 10-20 lat do udziału w projekcie Xperimania. Wszelkie informacje – także w języku polskim – dostępne są na stronie internetowej http://www.xperimania.net/.

 

 

 

Facebook


Województwo Śląskie


NOWOŚĆ!

STUDIA PODYPLOMOWE!

 więcej>>
 

Materiały

MATERIAŁY DO ANALIZY WYNIKÓW SPRAWDZIANU

więcej>>

Zapisy on-line


 

Druki zgłoszenia

Kursy kwalifikacyjne
Kursy doskonalące
Warsztaty komercyjne
Dla instruktorów PNZ

Platforma Edukacyjna RODN "WOM"


Media o nas


WF z Klasą


Edukacja globalna


Globalizacja a edukacja globalna w szkole
 kurs blended learning

"METIS" Katowice
RODN "WOM" w Bielsku-Białej 

RODN "WOM" w Częstochowie

Projekt "e-Tutoring w wiejskiej szkole"
 

RODN "WOM" w Rybniku


Olimpiada Bibliologiczna i Informatologiczna


Partnerzy
Moje finanse>>